×
Mobilā versija
+7.6°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
12. augusts, 2014
Drukāt

Emigrējušo jauniešu skaits Latvijā teju divreiz augstāks nekā vidēji Eiropā (6)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Emigrējušo jauniešu skaits Latvijā ir teju divreiz augstāks nekā vidēji Eiropā, šodien notikušajā Starptautiskajai jauniešu dienai veltītajā konferencē “Jaunietis Latvijā 2015-2020” sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta direktores vietniece jaunatnes jomā Sanda Brūna.

Brūna norādīja, ka Latvijā vidēji 17% jauniešu emigrē uz ārzemēm darba meklējumos. Vidējais rādītājs Eiropā ir gandrīz divas reizes zemāks, sasniedzot 10%.

Balstoties uz Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā dzīvo 292 000 jauniešu, kuru dzimuma sadalījums ir ļoti vienlīdzīgs. 51% Latvijā dzīvojošo jauniešu ir vīrieši, bet 49% – sievietes. Saskaņā ar Jaunatnes likumu jaunietis ir persona vecumā no 13 līdz 25 gadiem.

Brūna skaidroja, ka jauniešu skaits Latvijā ar laiku samazinās. To iespaido jau minētā emigrācija, kuru sekmē labi apmaksāta darba un vēlamās izglītības meklējumi. Rezultātā Latvijas iedzīvotāju vidējais vecums arvien palielinās.

Brūna norādīja, ka vairākos attīstības dokumentos ir paredzēti pasākumi, ar kuru palīdzību vēlas panākt jauniešu palikšanu valstī. Būtu nepieciešams veicināt jauniešu iesaisti valsts procesos, ieinteresējot viņus nevalstisko organizāciju darbībā, kā arī iespējās radīt pašiem savu uzņēmumu.

Lai palēninātu jauniešu izceļošanu, jādomā arī par jauniešu piederības sajūtas veicināšanu. Turklāt jāuzsver nepārtrauktas izglītības nepieciešamība visa mūža garumā, kas ir viens no faktoriem sekmīgai iekļaušanai valsts darba tirgū.

Tāpat jāsekmē arī jauniešu uzticība pašvaldības un valsts institūcijām, jo līdz šim, kā parādījuši pētījumi, jauniešu uzticību tām nevar vērtēt kā labu. Jaunieši visvairāk uzticas armijai, nevalstiskajām organizācijām un policijai. Valdība un prezidents uzticības rangā atrodas beigās.

Jauniešiem jābūt pārliecinātiem, ka arī Latvijā viņiem ir pilnveidošanās un pašrealizācijas iespējas.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Projām aizbraukušo jauniešu daudzums ir lielāks…, jo augstāks ir kalns.

 2. Pametu Latviju. Jau “veiksmes stāsta” laikā, jo ar 200 latu “lielu” algu nu nekādi nesanāca dzīvot kā cilvēkam (bija jākrāj nauda, lai pie zobārsta aizietu vai lai nopirktu labus ziemas apavus) Izglītība ir, bet krievu valodas zināšanas zem vidējā līmeņa, tādēļ labu darbu (kur alga būtu vidusmēra līmenī) diemžēl dabūt tā arī nevarēju. Jau no vidusskolas izejot, sapratu, ka dzīvoju krieviskā Latvijā un man žēl, ka bieži vien darbā pieņem krievu jauniešus ar švakām latviešu valodas zināšanām. Tā arī neviens konkrēti nav pamatojis, kādēļ biju nepiemērots kandidāts konkrētām vakancēm, kaut savas vājās puses es ļoti labi apzinājos. Atrodoties svešā zemē, vismaz skaidri un gaiši zinu, kādēļ man ir jārunā svešā valodā.

  • Paldis. Patiesi vārdi. patiess apvainojums savā valstī, kur katrs bērns saka, ”es mācīšos krievu valodu, jo citādi nedabūšu darbu”. bet kuru partiju vai ministriju tas interesē?

 3. nelidzena statistika Atbildēt

  Post padomju valstis un tas iedzivotaji nav vienlidzigi salidzinami ar parejam padomju paradizi nepiedzivojusam Eiropas valstim.

  • Ar katru gadu situācija uzlabojas – sex&drugs&rock’nŗoll nododas aizvien vairāk un vairāk, jo sen jau padomju sociālās sistēmas labumi izgaisuši. Jauni laiki, jauni tikumi:
   “Latvijā nemācās, nestrādā un neapgūst amatu apmēram 36 tūkstoši jauniešu”
   (LatvijasAvīze,20.12.2013.)

   • bet tie, kuriem amats ir nevar dabūt darbu ar normālu, dzīvošanai atbilstošu atalgojumu… un tie ir tikai kaut kādā veidā saskaitīti jaunieši, cik ir vēl tādu , kas skaitās pierakstīti, ka dzīvo Latvijā, bet īstenībā atrodas ārzemēs?

Draugiem Facebook Twitter Google+