×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
19. marts, 2014
Drukāt

ES gatavo izņēmumu rumāņu grilētām desiņām (1)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

Lauksaimniecības komisāra Čološa dzimtenē uz tradicionālo produktu benzpirēna ierobežojums neattieksies.

Aizvadītajā nedēļā izņēmumu no Eiropas Komisijas (EK) regulas, kas nosaka benzpirēna (0,2 µg/kg) un citu kaitīgo savienojumu (0,5 µg/kg) pieļaujamo klātbūtni gaļas kūpinājumos, saņēmusi tradicionālā rumāņu “miči” desiņa, otrdien nejauši uzzināju Rumānijas gaļas pārstrādes uzņēmumā “Jeras prod”.

Uzņēmuma īpašnieks Abagiu Kristians Razvans iepazīstināja žurnālistus ar jauno gaļas pārstrādes cehu, kas atrodas Filipesti de Targā, Prahovas apkaimē, – aptuveni 100 kilometru uz ziemeļiem no Bukarestes. Uzņēmums ražo aptuveni 50 dažādu gaļas produktu, tostarp dažus kūpinājumus, salami, desiņas vietējam Rumānijas tirgum ar preču zīmi “Fil Sam”.

Kad redzēju, cik smilšdzelteni no karstumskapjiem nāk ārā šķiņķīši un krūtiņas, pajautāju īpašniekiem, vai kūpina bez dūmiem. “Nē, ar dūmiem – mums ir speciālas kokskaidu granulas, kas nerada pelnus, un EK normās iekļaujamies. Rumāņi gan paraduši ēst vēl stiprāk nokūpinātu gaļu. Kad EK normas stāsies spēkā, mēs būsim spiesti ienest korekcijas savā ražošanas procesā. Labi, ka tradicionālās “miči” desiņas ierobežojums neskars,” atbildēja A. Razvans. Pagaršoju. “Mititei” jeb “mici” (izrunā kā “miči) ir grilētas maltas jēra, liellopu un cūkas gaļas desiņas, pievienojot ķiploku, melnos piparus, timiānu, koriandru, anīsu, arī sodas bikarbonātu un citas piedevas. Diezgan irdenas (pēc faktūras gandrīz kā mūsu asinsdesas), bet labi grilētas desiņas. Pēc izmēra mazliet mazākas nekā sardeles. Garšīgas.

Jā, rumāņi bija iesnieguši šo priekšlikumu ES Pārtikas drošības komitejai un nupat saņēmuši atbildi par iespējamo izņēmumu tikai konkrēti šīm desiņām, tiesa, vairāk gan sodas bikarbonāta dēļ, man paskaidroja kāds labi informēts EK lauksaimniecības ģenerāldirektorāta ierēdnis. Pērn jūnijā stājās spēkā aizliegums rindai pārtikas piedevu, un astoņas dalībvalstis konstatēja, ka tas apdraud to tradicionāli lietotos produktus, svaigās desiņas, hamburgerus, maltos gaļas izstrādājumus, girosu un citus produktus. Tātad ES lauksaimniecības komisāra Daciana Čološa dzimtenē ir izņēmums gaļas izstrādājumam, un to arī turpmāk varēs grilēt pēc esošās receptes.

Komisāra runasvīrs Rodžers Vaits vakar “LA” apliecināja, ka aizvadītajā nedēļā sniegts EK pozitīvs atzinums par noteiktu pārtikas piedevu lietošanu (bet nevis par policiklisko hidrokarbonātu, t. sk. benz­pirēna, lietošanu) gaļas izstrādājumos un izņēmumu saraksts vēl gaida galīgo apstiprinājumu.

“Visu piedevu lietošanu komisija novērtēja kopā ar dalībvalstu tehniskajiem ekspertiem, un tā tika atzīta par drošu, tehnoloģiski pamatotu, un, ja tās tiek lietotas sagatavošanas procesā, nevar tikt uzskatītas par patērētājus maldinošu.”

Tomēr ierobežojumus atcels pārtikas piedevu lietošanai 19 konkrētos gaļas izstrādājumos, ne benzpirēna daudzumam kūpinājumos.

Komisārs Dacians Čološs tieši uz “LA” jautājumu par iespējamajiem izņēmumiem attiecībā uz gaļas kūpinājumiem neatbildēja: “Šis jautājums ir Veselības un patērētāju ģenerāldirektorāta kompetencē, bet pieļauju, ka patērētāju veselība ir svarīgāka nekā tradīcijas.”

Rumānijas precedents liecina, ka izņēmumi ir iespējami. Zemkopības ministrijai jāpierāda arī Latvijas tradicionālo gaļas kūpinājumu nepieciešamība.

Uzziņa 


Izņēmumi ES regulai Nr. 1333/2008

Vācijā: “Kasseler”, “Bräte”, “Surfleisch”

Spānijā: “lomo adobado”, “pincho moruno”, “careta adobado”, “costillas adobadas”

Igaunijā: “toorvorst”, “ahjupraad”

Grieķijā: “gyros”,” souvlaki”, “bifteki”, “soutzoukaki”, “kebap”

Rumānijā: “mici”

Horvātijā: “cevapčići”, “pljeskavice”

Polijā: “kiełbasa surowa typu kiełbasa biała”, “kiełbasa surowa typu metka”

Somijā: somu pelēkais sāļais Ziemassvētku šķiņķis

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Izrādās Eurokantoris arī ir savas kabatas vergs.
    Malači igauņi!Viņiem ir nacionālais produkts un…lauksaimniecības ministrs,Eurodeputāti,un nacionālais lepnums.
    Latvijā nav nedz ministru,nedz ministriju.Arī ZZS ir Lemberga spoks.
    Šogad Euro deputātu vēlēšanās nepiedalīšos.avaismaz sirds būs mierīga – es tos liekēžus tur neiebalsoju.

Draugiem Facebook Twitter Google+