ASV Federālā izmeklēšanas biroja darbinieki Krievijas spiegu Jevgēņiju Burjakovu nodēvējuši par augsti kvalificētu spiegu. Attēlā: zīmējums ar Burjakovu Manhetenas federālajā tiesā.
ASV Federālā izmeklēšanas biroja darbinieki Krievijas spiegu Jevgēņiju Burjakovu nodēvējuši par augsti kvalificētu spiegu. Attēlā: zīmējums ar Burjakovu Manhetenas federālajā tiesā.
Foto – Scanpix/AP

FIB notver Krievijas spiegus 0

ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) par spiegošanu Krievijas labā apsūdzējis trīs vīriešus – divus Krievijas diplomātus Igoru Sporiševu un Viktoru Podobniju, kuri valsti jau pametuši, un kādas Krievijas bankas filiāles Manhetenā darboni Jevgēņiju Burjakovu, kuru Savienoto Valstu tiesībsargājošās iestādes ir aizturējšas.

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
Kokteilis
Gudri jau kopš dzimšanas: 5 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri var lepoties ar attīstītu intelektu
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Lasīt citas ziņas

Sporiševs un Podobnijs darbojās Krievijas misijā Apvienoto Nāciju Organizācijas mītnē Ņujorkā un FIB redzeslokā nonāca jau 2012. gada martā. Tad arī ASV tiesībsargi sāka abu pastiprinātu novērošanu. Noskaidrojās, ka diplomāti darbojās Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta uzdevumā ar mērķi iegūt ziņas par ekonomikas un finanšu lietām. Viņi regulāri sazinājās ar Burjakovu, kuram atšķirībā no Sporiševa un Podobnija nebija diplomātiskais aizsegs. Burjakovs, kurš arī Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta uzdevumā veica ekonomisko spiegošanu, strādāja Krievijas bankas “Vneshekonombank” filiālē Manhetenā. Interneta vietne “intelnews.org” skaidro, ka šādi aģenti parasti ir augsta līmeņa darboņi, kuri nenodibina oficiālus sakarus ar attiecīgās valsts diplomātisko dienestu. “Tradicionāli viņi uzdodas par uzņēmējiem, studentiem, akadēmiķiem, žurnālistiem vai bezpeļņas organizāciju biedriem. Viņus neaizsargā diplomātiskā imunitāte, kāda ir aģentiem, kas darbojas attiecīgās valsts diplomātiskajā dienesta aizsegā,” aprak­stot Burjakova aktivitātes, skaidro “intelnews.org”.

Britu raidsabiedrība BBC ziņo, ka Burjakovs mēģinājis savervēt arī vairākus cilvēkus, lai viņi spiegotu Krievijas labā. Burjakovs centies nodibināt kontaktus ar dažādu uzņēmumu darbiniekiem, kā arī Ņujorkā esošo universitāšu studentiem. ASV laikraksts “The Los Angeles Times”, atsaucoties uz federālo izmeklētāju teikto, raksta, ka visi trīs spiegi mēģināja iegūt informāciju par ASV iespējamajām sankcijām pret Krievijas bankām, kā arī ziņas par Savienoto Valstu centieniem attīstīt alternatīvos enerģijas avotus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laikraksta “The Moscow Times” interneta vietne raksta, ka Burjakovs kopā ar sievu un diviem bērniem dzīvoja Ņujorkā esošajā Bronksas rajonā, kur arī tika arestēts. Tagad viņam draud 15 gadu cietumsods. Tikmēr diplomātisko aizsegu baudījušie Sporiševs un Podobnijs, kā norāda aiz­okeāna mediji, iespējams, no valsts ir izraidīti. “The Moscow Times”, atsaucoties uz ASV tiesībsargājošo iestāžu sniegtajām ziņām, norāda, ka pierādījumus par Burjakova aktivitātēm FIB aģentam izdevās iegūt, uzdodoties par kādu amerikāņu uzņēmēju, kurš izrādījis interesi Krievijā attīstīt kazino biznesu. “Burjakovs mēģināja iegūt informāciju par jomām, kas parasti šāda līmeņa baņķieriem neinteresētu, tostarp par Krievijas uzņēmumiem, pret kuriem ASV varētu noteikt sankcijas,” raksta “The Moscow Times”

ASV ģenerālprokurora Ērika Holdera izplatītajā paziņojumā uzsvērts, ka spiegiem izvirzītās apsūdzības “apliecina mūsu stingro apņēmību apkarot mēģinājumus nelegālā veidā iegūt informāciju un rekrutēt spiegus Savienoto Valstu iekšienē”. “Mēs izmantosim visus mūsu rīcībā esošos līdzekļus, lai identificētu un sauktu pie atbildības ārvalstu aģentus, kuri darbojas ASV, neskatoties uz to, cik labs ir viņu aizsegs,” uzsvēra ASV ģenerālprokurors.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.