×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
8. jūlijs, 2013
Drukāt

Gada inflācija jūnijā – 0,2%; salīdzinājumā ar maiju patēriņa cenas augušas par 0,2%

LETALETA

Jūnijā Latvijā atgriezusies gada inflācija – vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar 2012.gada jūniju, palielinājās par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Precēm cenas pieauga par 0,4%, bet pakalpojumiem samazinājās par 0,4%.

Salīdzinot ar maiju, jūnijā patēriņa cenas pieauga par 0,2%. Precēm cenas pieauga par 0,2% un pakalpojumiem – par 0,3%.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,9%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām 2013.gada jūnijā, salīdzinot ar 2012.gada jūniju, bija cenu kāpumam pārtikai, kā arī cenu kritumam transporta precēm, pakalpojumiem un sakaru pakalpojumiem.

Pārtikas grupā cenas pieauga dārzeņiem un kartupeļiem – par 17,7%, maizei un graudaugu izstrādājumiem – par 2,1%, svaigai gaļai – par 2,3%, cepumiem un konditorejas izstrādājumiem – par 5%. Savukārt lielākais cenu kritums bija vērojams olām – par 12,3%, tējai, kafijai – par 1,5% un cukuram – par 1,7%.

Degvielai gada laikā cenas samazinājās par 2,4%, bet automašīnām – par 6,3%.

Telekomunikāciju pakalpojumi kļuva par 7,4% lētāki, galvenokārt mobilo telekomunikāciju un interneta pieslēguma pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākie cenu kāpumi bija vērojami tabakas izstrādājumiem, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem. Lētāki kļuva apavi, kā arī audio, video, foto un datu apstrādes iekārtas.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kāpumam pārtikai, kā arī cenu kritumam apģērbiem un apaviem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai.

Sezonālu faktoru ietekmē dārzeņu un kartupeļu cenas pieauga vidēji par 8,7%. Sadārdzinājās arī piens un piena produkti – par 2,2%, maize – par 2%, augļi – par 1,6%, savukārt lētākas kļuva olas – par 7,2%, desas un žāvējumi – par 1,1%, eļļa un tauki – par 0,9%, cukurs – par 0,4%.

Akciju ietekmē cenas alum samazinājās par 5,3%, bet stiprajiem dzērieniem – par 0,2%.

Sākoties vasaras sezonas izpārdošanām apģērbiem, cenas samazinājās par 0,8% un apaviem – par 5,1%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākie cenu kāpumi bija vērojami personīgās aprūpes precēm, tūrisma pakalpojumiem. Savukārt cenas samazinājās mobilo telekomunikāciju pakalpojumiem.

Informācija par patēriņa cenu indeksu 2013.gada jūlijā tiks paziņota 8.augustā.

Jau ziņots, ka maijā tika novērota gada deflācija – patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar 2012.gada maiju, samazinājās par 0,1%. Precēm cenas samazinājās par 0,1%, arī pakalpojumiem cenas samazinājās par 0,1%.

Salīdzinot ar aprīli, maijā vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,1%. Precēm vidējais cenu līmenis nemainījās, bet pakalpojumiem pieauga par 0,3%.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 1%.

Patēriņa cenas 2012.gadā palielinājās par 1,6%. Tai skaitā precēm cenas pieauga par 2%, bet pakalpojumiem – par 0,5%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+