×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
21. maijs, 2012
Drukāt

Gaida pensiju indeksāciju un lētākas sanatorijas

pensionari_leta4

Likuma “Par valsts pensijām” grozījumiem iesniegtos 57 priekšlikumus apspriež arī pensionāru apvienības, piemēram, Latgales Reģionālā pensionāru apvienība (LRPA). 
Apvienības valdes priekšsēdētājai Zofijai Zujevai vaicāju, kādas izmaiņas likumā veiktu Latgales pensionāri, ja viņiem tiktu dotas tādas tiesības.


“Uzskatām, ka ar 2013. gadu jāatjauno indeksācija mazajām pensijām, lai kaut nedaudz samazinātu sociāli netaisnīgo pensiju apmēru. Mūsu biedrības priekšlikums ir indeksēt pensijas, kas nepārsniedz 250 latus, un indeksāciju atsākt, kad inflācija pārsniedz 3%, nevis 5% līmeni, kā tika lemts iepriekš. Vecuma pensiju līdz 250 latiem mēnesī saņem aptuveni 434 tūkstoši jeb 90% pensionāru,” norāda pensionāru vadītāja.

Latgalē ir viszemākās pensijas un vislielākais bezdarba līmenis valstī. “Apvienība iestājas par savu pensionāru interesēm, jo viņiem no savas pensijas ne tikai jāizdzīvo pašiem, bet jāpalīdz uzturēt arī savus bērnus un mazbērnus – bezdarbniekus. Ļoti daudz darbspējīgo cilvēku joprojām izbrauc no Latgales,” saka Z. Zujeva.

Viņasprāt, valdībai būtu jārod iespēja atbalstīt veco cilvēku vēlmi uzlabot savu veselību sanatorijās, bet – ar atvieglotiem noteikumiem. Pašreiz pakalpojuma cena ir pārāk augsta un pensionāram to grūti samaksāt.

Lauku iedzīvotājiem, kuri saņēmuši ģimenes ārsta norīkojumus pie speciālistiem Rīgā, jādod iespēja izmantot galvaspilsētas sabiedrisko transportu bez maksas, kā tas ir Rīgas pensionāriem.

LRPA turpina uzturēt spēkā prasību par taisnīgāku pensijas aprēķinu par periodu līdz 1996. gadam. Lielākajai daļai to aprēķināja pēc 1996. – 1999. gada vidējās algas valstī, bet citiem – pēc individuāli veiktajām apdrošināšanas iemaksām. Rezultātā vieniem pensijas ir lielas, bet vairākumam – niecīgas.

 

Z. Zujeva: “Mēs atbalstām vairākas arodbiedrību prasības pensiju jomā. Pensijas vecuma paaugstināšana jāsāk no 2016. gada un nekavējoties jāatjauno pensiju piemaksas, ko no šā gada vairs nesaņem jaunie pensionāri. Jāatceļ krīzes laika ierobežojumi, atjaunojot priekšlaicīgās pensijas 80% apmērā.

 

Pašreiz no šīs pensijas tiek maksāta tikai puse – 50% – un šī summa ir ļoti maza.”

Latgales pensionāru viedoklis tika apkopots rezolūcijā, kas iesniegta Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājai Aijai Barčai.

Jāpiebilst, ka Latgales Reģionālās pensionāru apvienības padomes sēdē, kurā apsprieda likumu “Par valsts pensijām”, piedalījās pensionāri no 20 Latgales novadiem, četri 11. Saeimas deputāti (divi no “Vienotības”, viens no ZZS, viens no Reformu partijas), Viļānu pilsētas slimnīcas galvenais ārsts Juris Vidiņš, Latvijas Senioru alianses priekšsēdētājs Jānis Janiševs, kā arī sešu Latgales novadu un pilsētu vadību pārstāvji.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+