Pasaulē

“Hārvijs” noposta par 42 miljardiem 16

Foto – AFP/LETA

Viesuļvētra “Hārvijs” nodarījusi postījumus 42 miljardu dolāru apjomā, liecina jaunākās aplēses, ierindojoties ASV piecu visvairāk izmaksājušo vētru vidū. ASV prezidents Donalds Tramps kopā ar dzīvesbiedri Melāniju vakar ieradās Teksasā, lai tiktos ar palīdzības organizāciju pārstāvjiem un sekotu līdzi glābšanas operāciju norisei. Līdz šim Hjūstonas apvidū Teksasā apzināti vismaz 20 bojāgājušie, tajā skaitā kāda sešu cilvēku ģimene, kuras automobili aizrāva plūdu ūdeņi.

Prognozētais postījumu izmaksu apjoms pieaudzis no 30 līdz 42 miljardiem, plūdiem izplešoties no Teksasas arī kaimiņu štatā Luiziānā, intervijā aģentūrai “Bloomberg” apliecinājis katastrofu modelēšanas organizācijas “Enki Research” pārstāvis. “Ja “Hārvijs” būtu parasta viesuļvētra, tas, iespējams, būtu četru miljardu notikums,” viņš teica. “Tas būtu traģiski cilvēkiem, kurus tā skārusi, bet par ietekmi uz makroekonomiku mēs nerunātu.” Ar 42 miljardus lieliem neatgūstamiem ekonomiskajiem zaudējumiem “Hārvijs” varētu būt tikpat postošs kā 2008. gada viesuļvētra “Aiks”, kas piemeklēja Teksasu un Karību reģionu un izmaksāja 43 miljardus dolāru. Daži analītiķi pieļauj, ka nodarīto postījumu izmaksas varētu pārsniegt simt miljardus dolāru, ierindojot “Hārviju” otrajā vietā postošāko vētru sarakstā pēc viesuļvētras “Katrīna” 2005. gadā.

Tropiskās vētras “Hārvijs” laikā ASV Teksasas štata Pīrlendā, uz dienvidaustrumiem no Hjūstonas, nokrišņu daudzums sasniedzis 125 centimetrus, kas ir jauns nokrišņu rekords tropiskai vētrai kontinentālajā ASV daļā. Šāds lietus daudzums nolijis 58 stundu laikā kopš piektdienas, kad “Hārvijs” kā ceturtās kategorijas viesuļvētra sasniedza Teksasas krastu, izraisot plašus plūdus Hjūstonā un citos pavalsts apvidos. Iepriekšējais nokrišņu rekords bija 122 centimetri tropiskajā vētrā “Amēlija”, kas krastu sasniedza 1978. gada jūlijā netālu no Teksasas robežas ar Meksiku. Lielāki nokrišņi tropiskās vētras laikā ASV reģistrēti vienīgi Havaju salās. “Hārvija” lietavas faktiski paralizējušas ASV ceturto lielāko pilsētu Hjūstonu, un pagaidām nav gaidāma situācijas uzlabošanās, jo tiek prognozēts, ka nokrišņi turpināsies. Plūdu ūdeņi Teksasas štatā vakar pārrāvuši aizsargdambi uz dienvidiem no Hjūstonas, un amatpersonas mudinājušas iedzīvotājus pamest šo apvidu nekavējoties. Mediji ziņo, ka plūdu dēļ var izkļūt brīvībā aptuveni 350 aligatori, kas mitinājās dīķī vietējā fermā.

Varas iestādes Hjūstonas pilsētā otrdien izsludināja nakts komandanta stundu, lai novērstu iedzīvotāju atstāto namu izlaupīšanu. Daudzviet ir pārtraukta elektrības padeve, tāpēc komandanta stunda ir spēkā no pusnakts līdz pulksten pieciem no rīta. Tūkstošiem cilvēku atrodas ārpus savām mājām, patversmēs, gaidot ūdens līmeņa krišanos. Hjūstonas policijas priekšnieks bija ieteicis pilsētas mēram noteikt komandanta stundu pēc vairākām ziņām par bruņotām laupīšanām Hjūstonā.

Tropiskā vētra “Hārvijs” vakar atkal nonāca virs ASV kontinentālās daļas – šoreiz Luiziānas štata dienvidrietumos, lietavām vairojot plūdu apdraudējumu, pavēstījis Nacionālais meteoroloģijas dienests. Laikziņi prognozē, ka “Hārvijs” pārvietosies ziemeļaustrumu virzienā, līdz tas šonedēļ izzudīs virs Tenesī štata.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv