×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
21. decembris, 2012
Drukāt

Iedvesma no leģendām un mītiem


cehijai_13

Pasaki, kam pieder tavi darbi, un kļūs skaidrs, kādas klases mākslinieks tu esi – šādu mācību guvu Prāgas vecpilsētā galerijā ”GOF+FA”, kur ar apmeklētājiem par papildu samaksu aci pret aci tiekas čehu mākslinieks Antoņins Manto-Mrnka. 


 

Viņš nekautrējas atzīmēt, ka daži viņa darbi pieder, piemēram, pāvestam Benediktam XVI, Hilarijai Klintonei un citām slavenībām, tajā pašā laikā prot atstāt sirsnīga un vienkārša cilvēka iespaidu.

Mākslinieka galerija ir kas vairāk par vietu, kur apskatāmi viņa oriģinālie darbi. Padomāts ir gan par ārvalstu tūristiem un mākslas cienītājiem, gan par vietējiem kultūras ļaudīm, jo izstādes telpās tiek rīkoti arī dažādi sociāla rakstura pasākumi – mākslinieku diskusijas, radošās darbnīcas un tamlīdzīgas aktivitātes.

Telpa nav ļoti plaša, tomēr gana interesanta – galerija atrodas baroka laika celtnē ar griestu arkām; vitrīnās, uz plauktiem un griestos izvietoti viņa stikla meistarojumi, ēdiens tiek servēts uz mākslinieka apgleznota porcelāna, bet galdi un krēsli ir savdabīgi čuguna mākslas darbi – apsēžoties netipiski augsto atzveltņu dēļ sajutīsies kā mazs rūķītis.

Lai gan pasaulē Antoņins Manto-Mrnka vairāk zināms kā stikla un kristāla mākslinieks, viņš pats atzina, ka tam pievērsies nopietni tikai pēdējos gados. Viņa ampluā ir plašs – strādā arī ar vietējo Čehijas čugunu, keramiku, porcelānu, tūkstošgadīgu koku. Dažādus materiālus mēdz kombinēt.

 

Nodarbība tūristiem

Lai finansiālu labumu gūtu arī no tiem, kas, visticamāk, nevēlēsies vai nevarēs atļauties nopirkt kādu mākslinieka darbu, izdomāts ”āķis” tūristiem – iespēja piedalīties radošajā nodarbībā, apgleznojot stikla šķīvi paša mākslinieka vadībā. Nākamajā dienā šķīvis tiks nogādāts viesnīcā, rūpīgi iesaiņots, lai to veiksmīgi nogādātu uz mājām. Rēķinoties ar tūristu dažādajām finansiālajām iespējām, izstrādāti vairāki programmas varianti. Piemēram, lētāk būs, ja atteiksieties no tikšanās ar pašu mākslinieku. Priekšstatu par viņa darbu tāpat gūsiet, galerijā noskatoties dokumentālo filmu. Kādā epizodē mākslinieks kopā ar saviem palīgiem veido palielu stikla zirgu. Izskatās tik vienkārši un reizē apbrīnojami, kādā ātrumā tiek veidots zirga rumpis, tad galva, kājas, aste utt. Apmeklējuma cena atšķirsies arī atkarībā no tā, vai iepriekš pasūtīsiet arī uzkodas un dzērienus. Galerija sevi popularizē ar saukli – bauda visām piecām maņām.

 

Atpazīstams rokraksts

Ja, apciemojot Prāgu, nesanāk iegriezties šajā galerijā, dažus Manto-Mrnkas darbus vēl atradīsiet Prāgas daiļamatniecības muzeja pastāvīgajā kolekcijā, Prāgas Nacionālajā galerijā un citviet.

Mākslinieks gūst iedvesmu no antīkajiem laikiem, leģendām un mītiem. Stikla lustra izskatās kā koka zari vai milzīga tropu mežu puķe; glāzei izauguši spārni, ap tās kātu apvijusies čūska vai kāts atgādina jūraszirdziņa asti; vāze izskatās kā putna ligzda vai tai izauguši radziņi; bļoda stāv uz kājām – kartupeļa asniem utt.

Ārzemnieki darbus var pasūtīt pa e-pastu pēc kataloga. Pagaidām interneta veikalos darbi netiek pārdoti, tomēr galerija sākusi pētīt iespējas arī šādi sasniegt jaunus klientus, atklāj galerijas darbiniece Denisa Novakova.

 

Fakti

Galerijas apmeklējums ar trauka apgleznošanu – 850 CZK + 14% PVN par personu.

Galerijas apmeklējums ar trauka apgleznošanu un uzkodām – 1000 CZK + 14% PVN.

Galerijas apmeklējums ar mākslinieka Antoņina Manto-Mrnkas klātbūtni, trauka apgleznošanu un uzkodām – 1450 CZK + 14% PVN.

Trauka apgleznošana ārpus galerijas jebkurā vietā Prāgā – 950 CZK + 14% PVN par vienu trauku.

Katrā no variantiem cena var paaugstināties, ja grupā ir mazāk par noteiktu skaitu cilvēku.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+