×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
11. septembris, 2012
Drukāt

Ienākuma nodoklis no pensijas

Foto - LETAFoto - LETA

Mani ļoti interesē, kāpēc pensionāram otrreiz jāmaksā ienākuma nodoklis (runa ir par summu virs 165 latiem). Mums nemitīgi atgādina, ka krīzi esam pārvarējuši, ka notiek ekonomiskā augšupeja, ka dzīvojam tiesiskā valstī… Tikai šie skaistie vārdi, manuprāt, nesakrīt ar reālajiem darbiem, jo šāda rīcība ir pensionāru aplaupīšana. Kad konkrēti varēšu saņemt pilnu pensiju? 
Uģis Feldmanis Saldū

 

Finanšu ministrijā saņēmām skaidrojumu, ka likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8. panta trešās daļas 10. punktā ir noteikts, ka no pensijas (neatkarīgi no tās izmaksas avota) ir jāmaksā ienākuma nodoklis. Lai saprastu, kāds pamats esot pensiju aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, jāņem vērā, ka uzkrājumi pensijai veidojas, izdarot sociālās apdrošināšanas iemaksas (agrāk sociālā nodokļa) no tāda ienākuma, kas iepriekš nav bijis aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tādēļ šis iepriekš ar nodokļiem neapliktais ienākums tiek aplikts ar iedzīvotāja ienākuma nodokli tad, kad, sasniedzot pensiju vecumu, to izmaksā pensijas saņēmējam. Tas nozīmē, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšana un maksāšana ir atlikta līdz laikam, kad notiek ienākuma izmaksāšana.

Taču, ņemot vērā darbaspēju samazināšanos, kā arī to, ka atsevišķi izdevumu veidi ir lielāki nekā citām iedzīvotāju grupām (it īpaši veselības aprūpes izdevumi), pensiju saņēmējiem salīdzinājumā ar algotiem darbiniekiem ir noteikta ievērojami lielāka ar nodokli neapliekamā summa – 165 latu mēnesī.

Ja, piemēram, ir piešķirta 180 latu pensija mēnesī, no aprēķinātas summas atņem pensionāra neapliekamo minimumu un starpībai piemēro iedzīvotāju ienākuma nodokli:

180 – 165 =15 lati;

15 x 25% = 3,75 lati.

Tātad pensijai pēc iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas šajā gadījumā vajadzētu būt 176,25 latiem. Tuvākajā laikā nekādas būtiskas izmaiņas, aprēķinot šo nodokli, nav plānotas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+