×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
1. februāris, 2012
Drukāt

Ījabs: Bērziņam sīkāk jāpaskaidro, ko viņš saprot ar jaunas valsts pārvaldes ieviešanu

ijabs_ivars1
Valsts prezidentam Andrim Bērziņam būtu sīkāk jāpaskaidro, ko viņš saprot ar paustajām idejām par jauna valsts pārvaldes modeļa ieviešanu un kādam būtu jābūt šo ideju saturam, aģentūrai LETA sacīja politologs Ivars Ījabs.

Iztirzājot atsevišķus prezidenta ierosinājumus, Ījabs norādīja, ka Latvija patiešām varētu padarīt valdības darbu efektīvāku, mainot situāciju, ka valdība ir tik lielā mērā pakļauta parlamentam. “Paredzams, ka šobrīd no visām ministru iecerēm trīs ceturtdaļas iestrēgs parlamentā un tiks noraktas. Tāpēc valdības pilnvaru paplašināšana ir vēlama, ņemot vērā, ka prezidents, izvirzot šo ideju, visticamāk, domājis, kā uzlabot valsts ekonomiskās pārvaldības modeli,” skaidroja politologs.
Pētnieks uzsvēra, ka prezidentam būtu jāsniedz plašāks skaidrojums, kā viņš iedomājas šīs un citu ideju realizēšanu. Tāpat diskusiju laikā par jauno valsts pārvaldes modeli ir jāiesaista ne tikai juristi, bet arī valsts pārvaldes speciālisti un ekonomisti. Bērziņam ir jārēķinās, ka tieši parlamentam būs jābalso par plānotajām izmaiņām un Saeima varētu nebūt pārāk aktīva dalībniece tādas sistēmas atbalstīšanā, kura samazinās deputātu pilnvaras.
Savukārt “ideja par deputātu skaita samazināšanu ir ļoti populāra un, ja prezidents par to daudz runās, viņš iegūs pozitīvu tautas novērtējumu. Tomēr jāņem vērā, ka pasaulē nav vienotas izpratnes par to, uz cik iedzīvotājiem ir jābūt vienam tautas priekšstāvim. Latvijas problēma ir vairāk saistīta ar deputātu darba kvalitāti, nevis viņu skaita kvantitāti”, akcentēja Ījabs, norādot uz nepieciešamību par šo jautājumu sīkāk diskutēt.
Viņš sacīja, ka parlamentā jābūt pārstāvētai sabiedrībā esošo viedokļu masai. Debašu laikā jāatbild uz jautājumu, kāpēc parlamentā jādarbojas 80 cilvēkiem, nevis, piemēram, pieciem līdz desmit deputātiem, akcentēja Ījabs.
Politologs atzina, ka pašvaldībām būtu vērts uzticēt papildu pilnvaras, pateicoties kurām tās spētu rīkoties efektīvāk par valsts varu.
Kā ziņots, Bērziņš 27.janvārī aicināja nekavējoties sākt darbu pie jauna Latvijas valsts pārvaldības modeļa izstrādes, jo pašreizējais nodrošina ideālu varas
līdzsvaru, bet nenodrošina attīstību, pieļaujot vāju politisko atbildību un veicinot traucējošu sāncensību.
Latvijā ir jāveido pavisam jauna politiski administratīvā sistēma, vecā ir jāmaina pašos pamatos, lai veicinātu un nodrošinātu atbildības uzņemšanos šaurākam lokam, pēc tam LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja prezidents.
Viņš piebilda, ka Latvijā Saeimas deputātu skaitu varētu noteikt, par pamatu ņemot iedzīvotāju skaitu, piemēram, 2,5 miljoni iedzīvotāji vēlē 100 deputātus, savukārt, ja iedzīvotāju skaits samazinās līdz diviem miljoniem, – 80 deputātus.
Viņš pamatoja, ka pašlaik situācija Latvijā salīdzinājumā ar laiku pirms 90 gadiem, kad pašreizējais modelis tika veidots, ir būtiski mainījusies. “Tas koks pa 90 gadiem ir izaudzis un sācis bojāties,” salīdzināja Bērziņš.
Jau ziņots, ka Bērziņš vēlas paplašināt pašvaldību pilnvaras attiecībā uz to tiesībām lemt par vietējās teritorijas dzīvi, attīstību un nākotni, aģentūrai LETA 27.janvārī sacīja Bērziņa preses sekretāre Līga Krapāne.
Līdzīga sistēma pastāvot Eiropā, kur pilnvaras tiekot koncentrētas pašvaldību rokās, jo tās ir tuvāk iedzīvotājiem un spēj pieņemt racionālākus lēmumus attiecībā uz cilvēkiem, kuri dzīvo konkrētās pašvaldības teritorijā, skaidroja Krapāne.
Bērziņš arī vēlas stiprināt izpildvaru, samazinot ministru skaitu, tajā pašā laikā padarot valdību rīcībspējīgāku un lemtspējīgāku.
Runa pašlaik ir par principiem, un prezidents plāno diskusijā par gaidāmajām izmaiņām iesaistīt dažādu jomu profesionāļus, tostarp juristus, valsts pārvaldes speciālistus un politologus, piebilda prezidenta preses sekretāre.

Valsts prezidentam Andrim Bērziņam būtu sīkāk jāpaskaidro, ko viņš saprot ar paustajām idejām par jauna valsts pārvaldes modeļa ieviešanu un kādam būtu jābūt šo ideju saturam, aģentūrai LETA sacīja politologs Ivars Ījabs.Iztirzājot atsevišķus prezidenta ierosinājumus, Ījabs norādīja, ka Latvija patiešām varētu padarīt valdības darbu efektīvāku, mainot situāciju, ka valdība ir tik lielā mērā pakļauta parlamentam. “Paredzams, ka šobrīd no visām ministru iecerēm trīs ceturtdaļas iestrēgs parlamentā un tiks noraktas. Tāpēc valdības pilnvaru paplašināšana ir vēlama, ņemot vērā, ka prezidents, izvirzot šo ideju, visticamāk, domājis, kā uzlabot valsts ekonomiskās pārvaldības modeli,” skaidroja politologs.

Pētnieks uzsvēra, ka prezidentam būtu jāsniedz plašāks skaidrojums, kā viņš iedomājas šīs un citu ideju realizēšanu. Tāpat diskusiju laikā par jauno valsts pārvaldes modeli ir jāiesaista ne tikai juristi, bet arī valsts pārvaldes speciālisti un ekonomisti. Bērziņam ir jārēķinās, ka tieši parlamentam būs jābalso par plānotajām izmaiņām un Saeima varētu nebūt pārāk aktīva dalībniece tādas sistēmas atbalstīšanā, kura samazinās deputātu pilnvaras.Savukārt “ideja par deputātu skaita samazināšanu ir ļoti populāra un, ja prezidents par to daudz runās, viņš iegūs pozitīvu tautas novērtējumu. Tomēr jāņem vērā, ka pasaulē nav vienotas izpratnes par to, uz cik iedzīvotājiem ir jābūt vienam tautas priekšstāvim. Latvijas problēma ir vairāk saistīta ar deputātu darba kvalitāti, nevis viņu skaita kvantitāti”, akcentēja Ījabs, norādot uz nepieciešamību par šo jautājumu sīkāk diskutēt.Viņš sacīja, ka parlamentā jābūt pārstāvētai sabiedrībā esošo viedokļu masai.

Debašu laikā jāatbild uz jautājumu, kāpēc parlamentā jādarbojas 80 cilvēkiem, nevis, piemēram, pieciem līdz desmit deputātiem, akcentēja Ījabs.Politologs atzina, ka pašvaldībām būtu vērts uzticēt papildu pilnvaras, pateicoties kurām tās spētu rīkoties efektīvāk par valsts varu.Kā ziņots, Bērziņš 27.janvārī aicināja nekavējoties sākt darbu pie jauna Latvijas valsts pārvaldības modeļa izstrādes, jo pašreizējais nodrošina ideālu varas līdzsvaru, bet nenodrošina attīstību, pieļaujot vāju politisko atbildību un veicinot traucējošu sāncensību.Latvijā ir jāveido pavisam jauna politiski administratīvā sistēma, vecā ir jāmaina pašos pamatos, lai veicinātu un nodrošinātu atbildības uzņemšanos šaurākam lokam, pēc tam LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja prezidents.

Viņš piebilda, ka Latvijā Saeimas deputātu skaitu varētu noteikt, par pamatu ņemot iedzīvotāju skaitu, piemēram, 2,5 miljoni iedzīvotāji vēlē 100 deputātus, savukārt, ja iedzīvotāju skaits samazinās līdz diviem miljoniem, – 80 deputātus.Viņš pamatoja, ka pašlaik situācija Latvijā salīdzinājumā ar laiku pirms 90 gadiem, kad pašreizējais modelis tika veidots, ir būtiski mainījusies.

“Tas koks pa 90 gadiem ir izaudzis un sācis bojāties,” salīdzināja Bērziņš.Jau ziņots, ka Bērziņš vēlas paplašināt pašvaldību pilnvaras attiecībā uz to tiesībām lemt par vietējās teritorijas dzīvi, attīstību un nākotni, aģentūrai LETA 27.janvārī sacīja Bērziņa preses sekretāre Līga Krapāne.Līdzīga sistēma pastāvot Eiropā, kur pilnvaras tiekot koncentrētas pašvaldību rokās, jo tās ir tuvāk iedzīvotājiem un spēj pieņemt racionālākus lēmumus attiecībā uz cilvēkiem, kuri dzīvo konkrētās pašvaldības teritorijā, skaidroja Krapāne.

Bērziņš arī vēlas stiprināt izpildvaru, samazinot ministru skaitu, tajā pašā laikā padarot valdību rīcībspējīgāku un lemtspējīgāku.Runa pašlaik ir par principiem, un prezidents plāno diskusijā par gaidāmajām izmaiņām iesaistīt dažādu jomu profesionāļus, tostarp juristus, valsts pārvaldes speciālistus un politologus, piebilda prezidenta preses sekretāre.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+