×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
14. decembris, 2015
Drukāt

Ilze Jurkāne brauc uz Tukumu pēc piena un smukuma. 6 gardas receptes iedvesmai (5)

1. Uz Tukumu pēc piena un smukuma

1no7
Publicitātes fotoPublicitātes foto


Lai iepazīstinātu Latvijas iedzīvotājus ar pašmāju izcilajiem, kvalitatīvajiem un ekoloģiskajiem produktiem, Rimi sadarbībā ar pazīstamo garšas eksperti Ilzi Jurkāni ir izveidojis video stāstu – īsfilmu sēriju “Latvijas gardākie stāsti”. Tie ir veiksmes un pieredzes stāsti, kas ļauj iepazīt spilgtus Latvijas pārtikas produktu ražotājus, kuri piedāvā veselīgu, ekoloģisku un unikālu produkciju. Šie stāsti ir Ilzes Jurkānes dzīvas, vienkāršas un cilvēcīgas sarunas, ciemojoties pie ražotājiem un ceļojot latvisku garšu pasaulē.

Kopš dzīvoju Latvijā, zinu, ka uz Tukumu ir jābrauc pēc smukuma. Bet smukumam latviešu prātos un tradīcijās ir arī zināma saistība ar pienu. Un tā nu šoreiz mūsu ciemošanās galamērķis ir “Tukuma piens”. Uzņēmums, kam ir ne vien sena vēsture, bet tas ir arī viens no Latvijas lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem.

Iebraucot Tukuma vēsturiskajā centrā, vispirms vēlos nokļūt līdz divām mūsu stāsta kontekstā svarīgām vietām. Pirmā īpašā vieta ir Katrīnas laukums, kurā uz kādas mājas sienas uzrakstīts Imanta Ziedoņa dzejolis un veltījums Tukuma pilsētai.

Tukums
Veco ieliņu vecais rāmums,
Sarkano dakstiņu klusais smukums, –
Maija vēsajā vējā tā mums
Uzblāzmo baltais ķiršu dārzs Tukums.

(Ļauj man iet pasaulē smukumā, tā kā ķirši zied Tukumā.)

Kā puika es tevī reiz iemīlējos,
Un vēlāk es viņu dzēru un smējos,
Es jauns biju, visu palaidu vējos,–
Un pazuda ķiršu dārzs.

Es teicu sev, bites jau neiet baros,
Es lidošu viens, un vējš mani baros,
Un neskumšu pēc jums novakaros,
Un ķiršu zied pasaulē daudz!

Bet, jo tālāk eju, jo lielāks trūkums,
Un ceļu krustojums, ceļu jukums,
Tik sapnī nāk baltais ķiršu dārzs
Tukums
Viss maija klusumā balts.

(Dievs, ļauj man iet pasaulē smukumā,
Tā kā ķirši zied Tukumā.)

Taču mūsu dižgars Imants Ziedonis apdzejoja ne tikai Tukumu ar tā krāšņajiem ķiršu dārziem, pienam viņš ir veltījis veselu grāmatu, apkopojot daudz skaistu dzejoļu “Poēmā par pienu”, kas parāda, ka piens ir pamatvērtība gan maza bērna dzīvē, gan ikviena cilvēka eksistencē, kļūdams par vienu no mūsu tautas simboliem.

Tāpēc otra vieta, kuru meklēju Tukumā, ir – Piena iela. Tā ir maza, skaista ieliņa, kas “ietek” Katrīnas laukumā. Šeit satieku “Tukuma piena” direktoru Intu Poškus, ar kuru kopā turpinām ceļu uz ražotni.

 1. Uz Tukumu pēc piena un smukuma
 2. Ciemošanās "Tukuma piena" ražotnē
 3. Burkānu un biezpiena pīrādziņi
 4. Kebabi un gaļas bumbas
 5. Raita - indiešu salāti
 6. Dzadziki – gurķu un jogurta mērce
 7. Karstais ābolu un pekanriekstu pīrāgs ar saldējumu

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Nezinu tiešām, ko mēs darītu bez pekanriekstu smalkmaizītēm. Būtu vai jālec Daugavā.

 2. Kas tas par stulbumu: Ciemojoties “Tukuma piens”. Vai ir ciemojoties vecāki. Ciemojoties Latvija. Ciemojoties radi!!!! Kāda dumja valodniece ieviesusi pēdiņās esošos nelocīt, un visi žurnālisti mērkaķojas pakaļ!!!

 3. pedejaa laikaa dikti daudz mums to ekspertu uzradies….un Ilzite kaa Jurkans aizmuka taa pavisam liela eksperte palikusi,agraak kautkaa iipashi daudz nedzirdeja.atveeraas cakra laikam,palika eksperte.gardeede baigaa.nu,ja man buutu vairaak naudas,es ar buutu gardeede,staigaatu pa restoraaniem un nu tik veerteetu un eksperteetu…

 4. Ja Tukuma piena ražotnei būtu kaut neliela saistība, tieši ar piena pirmapstrādi, un ja viņi ražotu dabisku produkciju, tad tas būtu ļoti apsveicami!

 5. Dzadziki vai tzaziki Atbildēt

  Es gatavoju savādāk 2/3 svaigu gurķi ,sēklas izņem un 1/3 marinētu gurkīti arī bez sēklām ,sagriežu tievos salmiņos,ķiploku ņemu pēc garšas(patīk vairāk) ,tad svaigas dillītes, nedaudz laima vai citrona sulas un 12% vai 18% krējuma,visu smuki sajauc ,atstāj ledusskapī atpūsties un pēc tam mielojās.Varbūt kādam arī pēc šīs receptes iegaršosies.

Draugiem Facebook Twitter Google+