×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
23. maijs, 2014
Drukāt

10 indiāņu dzīves gudrības, kā vienkāršāk uztvert pasauli (20)

Foto © queen21 - Fotolia.comFoto © queen21 - Fotolia.com

Apaches native american indian head, chief, vintage style

Indiāņi vienmēr dzīvojuši saskaņā ar dabu un dziļi izpratuši pasaules kārtību. Viņi dzīvoja vienkāršu dzīvi, tādēļ spēja atminēt daudzas dzīves mīklas.

Kad cilvēku domāšana kļūst arvien sarežģītāka, viņiem zūd spēja redzēt vienkāršas dzīves sakarības. Sirdsapziņa, taisnīgums, ticība, labsirdība pakāpeniski pazūd.

Iespējams, indiāņi uzskata, ka mūsu dzīve kļūtu daudz laimīgāka, ja mēs sekotu vienkāršiem likumiem, ko cilvēkam devis Varenais Gars. Lūk, desmit likumi, ko māca indiāņi.

1. Labs cilvēks redz labas zīmes.

Tas patiešām tā ir. Labs cilvēks prasa no sevis un tic labajam. Kad viņam rodas problēmas, viņš nevienu nevaino, bet cenšas izprast. Pat pašās sarežģītākajās situācijās viņš spēj atrast kaut ko pozitīvu.

2. Mīli zemi. Tu neesi to mantojis no vecākiem, to tu aizdosi saviem bērniem.

Mūsdienu zinātnei trūkst dzīves gudrības. Tā lēnām iznīcina planētu un reizē arī cilvēku. Radiācija, ķīmiskais piesārņojums, ģenētiski modificēta pārtika… Pret dabu jāizturas saudzīgi, jo tā visu atdod mums. Turklāt mūsu bērni dzīvo šajos apstākļos. Vai tad viņi varēs “audzēt” zinātni?

3. Pat beigta zivs var peldēt pa straumei.

Ir vienkārši darīt to, ko visi, un tā, kā visi. Grūtāk ir pretoties ļaunumam un būt ar neatkarīgu domāšanu. Tas ir stipro cilvēku ceļš.

4. Tu nevari pamodināt cilvēku, kurš izliekas, ka guļ.

Grūti cilvēkam paskaidrot, ka viņam nav taisnība, ja viņš to zina un rīkojas apzināti. Mūsdienās meli ir visapkārt. Lai to noslēptu, izmanto jaunus melus. Vai ir iespējams pārtraukt šo burvju loku?

5. Uzdod jautājumu savai sirdij un sagaidi sirds atbildi.

Mums apkārt ir realitāte, kas atspoguļo mūs pašus, jo katrs redz pasauli atšķirīgi. Lai to mainītu, jāmainās pašam. Ja mēs vēlamies, lai apkārtējo attieksme pret mums kļūtu labāka, mums jāaug.

6. Netiesājiet cilvēku, kamēr neesat divus mēness lēktus sagaidījuši viņa mokasīnos.

Ļoti grūti saprast cilvēka iekšējos pārdzīvojumus, kamēr paši neesam līdzīgā situācijā. Ļoti viegli vainot otru, bet grūti izprast.

7. Mēs nevēlamies baznīcas, jo tās mūs iemācīs strīdēties ar Dievu.

Mūsdienās ir daudz reliģiju. Un kaut gan tās veicina morāles standartu veidošanos, bieži vien savā starpā sacenšas viena ar otru un nodarbojas ar ietekmes sfēru ieņemšanu. Tai pat laikā principi, par kuriem reliģijas runā, nepieder mums. Reliģija ir tikai forma. Īstā vērtība – cilvēka zelta sirds.

8. Es ciešu, kad atceros, cik daudz ir teikti labi vārdi un cik daudzi solījumi nav pildīti. Šajā pasaulē pārāk daudz runā tie, kuriem vispār nav tiesību runāt.

Vārdam ir spēks, ja tas ir piesaistīts rīcībai. Ja mēs nespējam pabeigt to, par ko runājam, mūsu vārdi zaudē spēku. Tie pārstāj būt efektīvi un vienkārši ir skaņu vibrācijas.

9. Tiecies uz dzīves gudrību, viedumu, nevis zināšanām. Zināšanas ir pagātne, dzīves gudrība – nākotne.

Gudrs cilvēks atšķiras no vieda. Un tur nav nekādas saistības ar izglītību. Cilvēka dzīves gudrība ir izpratnē par vērtībām un savu ceļu. Tas nav tas pats, kas tehniskais progress.

10. Nevajag daudz vārdu, lai pateiktu patiesību.

Kad vēlas kādam sajaukt galvu, runā daudz. Taču visas lielākās patiesības ir vienkāršas. Lai pateiktu patiesību, reizēm vajag lielu spēku, bet pietiek pat ar vienu vārdu.

Pēc resursa “Веды” materiāla

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Kas pa lohu tulkoja?

 2. Daudz tiem indiāņiem bija labuma no tām zināšanām !

 3. Likumu marazms. Kāds vēsturi no šeit esošajiem ir mācijies??? Iesaku pamācīties. Lieka erudīcija attīsta kritisko domāšanu. Lai izsistos no viszemākajiem socialajiem slāņiem, bezšaubām, vajag kritisko domāšanu! Bet atceraties, ka izsisties no nabadzības var tikai jaunībā, jo ir veselība un spēks. Vēlāk dzīvē to pats nevar cilvēks izdarīt. Sabiedrība tuč, tuč diskriminē. Ak, vārdu spēks. Nevajag kritizēt zinātni! Pateicoties zinātnei, mēs esam šādi un neesam lopi, kas dzīvo tik 20~30 gadus. Kālab pretoties ļaunumam? Var arī kļūt par elitāru ļaunumu. “Zelta sirds” mana sirds ir no gaļas. Kurp jāaug? ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙁

 4. dažus gadus atpakaļ biju Turcijā, Pamukale. un tur es redzēju indiāņu pāri- tik mierīgi viņi tur stāvēja , kā klintis. likās , ka tos neuztrauc nekas un neviens , visi plūst viņiem garām. nu tāds svēts miers bija viņu sejās . vienreizēji

 5. 11. Mums sirdī vienmēr cīnās divi vilki. Mīlestība un naids.
  (tikums un netikums)(pareizais un nepareizais)
  Sauc kā gribi, bet uzvarēs tas, kurš tiks vairāk barots.

  • šim gan nepirkritu. šī duāla agresīviem epitetiem piesātināta uztvere “cīnas vilki”, “uzvarēs” nāk no abramiskajām reliģijām. Un tāda ir tamdeļ, ka tajā apvidū – pie semitiem – ir vispārīgi stipri vardarbīga kultūra bijusi, kura ir atrauta no Dabas un centrējas uz ļauno.
   Musu indoeiropiešu kultūra ir saskaņa ar Dabu, un tādejādi tuvaka gan budismam gan indiaņu uztverei. Vispārīgi tās agresīvās kultūras vajadzētu no Eiropas izolet. Mums nevajadzētu to ozņemt. Tas nav mūsu.

 6. kur ir šodien indiāņi ar savām gudrībām turpat drīz būsim arī mēs, latvieši, jo kaklakungi tie paši

 7. Vienkārši un ļoti gudri !

 8. No kurienes tika nemtas ka sis gudribas ir indianu? Piemeram:

  The opposite for courage is not cowardice, it is conformity. Even a dead fish can go with the flow.

  Jim Hightower

 9. Cik viedi vārdi. Katram derētu izlasīt un ieklausīties savā sirdsbalsī

 10. Valdis Freimantāls Atbildēt

  Lielisks raksts un savlaicīgs.

  Ceru, ka tas palīdzēs atklāt komunistu noziegumu 1993. gada 18.frbruāra naktī, kad KGBisti iznīcināja Rīgas Latviešu Biedrību un tās vietā uzmeistaroja politmafijas omulības klubiņu ar iznīcinātās RLB prettiesiski uzurpēto nosaukumu. Kategorija- virsreiderisms!!!

 11. Es (mans es)atmodās no indiāņu dziesmām.

 12. Patiesība mums līdzās..

 13. man interese ta tema

 14. Laikam tā Teds Nolans mācīja mūsu hokejistus….

Draugiem Facebook Twitter Google+