×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Melānija, Imanta
Sestdiena, 18. augusts, 2018
9. augusts, 2018
Drukāt

Māris Zanders: Ir viens vienkāršs kritērijs (10)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māris Zanders

Senās Romas kultūras zinātāji teic, ka jēdziens “provocatio” sākotnēji nozīmējis praksi, kad indivīds savas taisnības aizstāvēšanai vērsās pie tautas, runājot “pāri” birokrātiskajai varai. Citiem vārdiem sakot, “provokācijas” jēdziens savos iesākumos nenozīmēja to pašu ko mūsdienās. Varu iedomāties, ka, izlasot šo, priecīgi sarosās politisko provokāciju cienītāji šodien, jo gan jau arī viņi uzskata, ka nodarbojas ar vēršanos pie tautas, runājot “pāri” t. s. isteblišmentam, t. sk. plašsaziņas līdzekļos. Šādā interpretācijā provokācija kā politisks instruments kļūst attaisnojams. Tomēr es tam piekrist nevaru, jo vienkārši neredzu šo simbolisko sienu, kas jāpārvar – izmaiņas informatīvajā vidē nozīmē, ka mūsdienās nav lielu problēmu savu vēsti paust, pat ja to cenšas ignorēt t. s. tradicionālie mediji. Šādā skaidrojumā provokācija nav attaisnojama.

Ko es saprotu ar provokāciju politikā? Tas, ka politiskā procesa dalībnieki lieto savstarpēji aizskarošus izteikumus, lai cik paradoksāli tas skan, vairāk ir tāda kacināšana, ne provokācija. Ja es saku, ka mans politiskais oponents ir pajoliņš, kurš vispār neko nejēdz, tas ir viedoklis. Viedoklis var būt pārsteidzīgs, kļūdains, un, kas te visbūtiskāk, es varu atzīt, ka mans viedoklis ir bijis aplams. Provokācija ir tad, kad notiek apzināta MELOŠANA. Te var iebilst, ka cēlonis melošanai arī var būt nezināšana. Protams, bet – ja cilvēkam norāda uz viņa paustā kļūdainību, bet viņš no teiktā neatsakās, neatvainojas par to, tad viņš ir MELIS.

Kāpēc tik lielu uzmanību pievēršu tieši melošanai? Es personīgi fiziskās pasaules izprašanā iztieku bez Dieva jēdziena, tomēr noteikts ētisko principu kopums ir noderīgs gan indivīdam, gan sabiedrībai kopumā. Varam tās saukt par kristīgajām vērtībām, varam par vispārcilvēciskajām. Abi formulējumi iekļauti Latvijas Republikas Satversmē. Un tagad mirklis abstrakcijai – ko nozīmē situācija, ja politiķis, vēl pat, kā saka, neticis līdz zvērēšanai Jēkaba ielā pie Satversmes, rūpīgi uzspļauj Satversmē paustajam? (Diez vai sīki jāargumentē, ka melošana neatbilst nevienam, domāju, vērtību aprakstam.) Lūk, tā ir reāla provokācija, jo tas nozīmē, ka uzspļauts ir pamatu pamatiem, tam, kuriem ir jāsaglabājas neatkarīgi no konjunktūras. Formulēšu citādi: ja parlamentā iekļūst vienkārši jefiņš, tad viņa iespējami sastrādāto cūcību maksimums ir atsēdēšana un algas saņemšana par neko. Savukārt melim faktiski nav robežu nelietību darīšanā. Tas nav tik abstrakti, kā izklausās. Mēs visi kļūdāmies. Vairumam no mums gadās arī sameloties, tomēr vairumā gadījumu mēs, arī saskaroties ar samelošanās atmaskojumu, kaut kā cenšamies izlīst no situācijas: “es laikam neprecīzi izteicos” u. c. varianti. Tas ir cilvēciski, un, lai gan negribīgi, mēs atzīstam savus melus. Pašam tā ir gadījies. Ja mēs atzīstam, ka esam samelojušies, tad mēs vismaz ar to apliecinām, ka uztveram apmeloto – turklāt, iespējams, saglabājot iepriekšējo nepatiku pret viņu – kā cilvēku. Ja neatzīstam, tad tas nozīmē, ka mēs šo otru vispār neatzīstam par sev līdzvērtīgu kā cilvēku, Dieva radību utt., kādā nu kurš tradīcijā domā. Izklausīsies pārspīlēti, bet robeža starp cita cilvēka apmelošanu, neatzīstot viņu par sev līdzvērtīgu, un apspiešanu, t. sk. fiziski, ir diezgan nosacīta. Melu neatzīšana ir totalitārisms.

Un nevajag teikt, ka meli ir relatīvs jēdziens, jo viss esot atkarīgs, no kādas puses uz jautājumu skatās. Pagājušā gadsimta divdesmito gadu sākumā Vācijas ārlietu ministrs sarunā ar Francijas kolēģi bez ļauna nodoma pauda, ka Pirmā pasaules kara izraisīšanā nav tikai viena vainīgā (Vācijas). Tam var piekrist, bet taisnība bija arī Francijas ministram, kurš pēc īsas pauzes iebilda: jā, tomēr viens nu gan ir skaidrs – ne jau Beļģija iebruka Vācijā…

Rezumējot. Ja kandidāts, jūsuprāt, runā nekonkrēti, izvairās no atbildes, vispār izklausās pēc pamuļķa, tad uztveriet šo indivīdu kā kaitinošu parādību, kas pelna jūsu laiku kaut vai kritikai. Savukārt, ja kandidāts melo (atgādināšu – neatsakās no teiktā arī tad, kad pierādīts teiktā melīgums), tad bloķējiet viņu savā apziņā un vispār netērējiet viņam laiku.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =====

  Ir sacīts: “Katra tauta (t.sk. arī latvāņu lumpeņu “titulnācijas” zombiji) ir pelnījusi tādu “valsti” un tādus “vadošos locekļus” (t.i pie valsts / pašvaldoņu SILES trekni rijošus “vienlīdzīgĀKos cūklopus”), kādus tā dabū uz sava kakla un kādiem ļauj sevi iz(tolerēt) visās atverēs, uz riņķi griežot.”

  Un, arī: “Politikai un šajā “LUMPENbiznesā” iesaistītajiem “politiķiem” (kā arī šo SILES “vienlīdzīgĀKo” cūklopu “īpašo vajadzību” apkalpotājiem u.c. taml. “pie SILES pietuvinātajiem” sīklopiņiem) nekas NAV un NEVAR BŪT “traumējošāks” un arī reāli bīstamāks par “godam” nopelnītu izsmieklu”. 😉

  =======

  Mediju ziņa (2013. gads): “Plikadīdas, kuriem visa manta mugurā, bet bagātība vēderā, politikā lien ne jau cēlu mērķu vadīti. Kādi mērķi var būt, ja pēdējās tupeles nošķiebtas, zupa plāna iestrēbta, banka spiež un parādi miljonos? Bet tie, kuriem galvā nav vējš, ir ko strēbt un lieks kurpju pāris, politikā neies, jo tejāteris nav tā vērts, lai maltu svešus sū… Latvija iet bojā? Tauta izmirst? Ļoti labi. Sen bija laiks dot vietu dzīvīgākām tautām. Bet ķērcieni “KRIEVI NĀK!!!…”, “latv(ĀN)iju – latv(ĀN)iešiem!!!…” un taml. truli prasta “ģeopolitiskā hibrīdkara” LUMPEŅZOMBĒŠANA vairs nedarbojas – par vēlu.” ( cit.vied.aut.: komentētājs “nomr”, diskusjia pie zinātnieka un publicista Artura Priedīša esejas “Nozieguma brīvība” pa lēto pērkamajā interneta portālā “pietiek-com” )
  —–
  Mediju ziņa (2008. gads): “Šajā pašreizējā Latvijas valstī politika un tai pakārtotā valsts un pašvaldību pārvalde ir veids, kā ar ļoti apšaubāmām darbībām “nopelnīt” naudu tiem, kas citādāk to darīt neprot. Jau no paša sākuma salīdzinoši nedaudzajiem varas turētājiem bija izdevīgi visu šīs valsts sabiedrību dalīt tā, lai atstumtu no “barības galda” pēc iespējas vairāk aktīvu iedzīvotāju. Par to maz kurš runā, bet tas nu reiz ir fakts! Pie mums mazskaitlīga politekonomiskā “elite” – saeimas “tautas kalpi”, gan attiecīgajā laika posmā valdošie, gan tiem opozīcijā esošie politekonomisko interešu grupējumi, kuri sevi dēvē par “partijām”, no “valdošās koalīcijas” līderiem sastāvošā pretlikumīgā, valsts pamatlikumam Satversmei un citiem likumdošanas aktiem neatbilstošā “koalīcijas padome”, kā arī tās kontrolētās valdības “politiski atbildīgie” funkcionāri – visu vērtē un skaita nevis pēc smadzenēm, bet pēc “mutēm pie siles”. Šī “elite” uzskata, ka pie valsts un pašvaldību budžetu un citu resursu, kā arī pie valsts un pašvaldību pasūtījumu, subsīdiju u.c. politiski motivētu privilēģiju dalīšanas “savējiem”, pie SILES jāpielaiž pēc iespējas mazāk mutes.” … (apt.cit.aut.: uzņēmējs un mecenāts J. Gombergs)
  —–
  .
  “Par šo gan runāt “neesot glīti”…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 9.07.2008., Nr.6. )
  .
  “Lai jādzīvo nav ‘di#su pliku’ ~
  Šai “valstī” ‘taisīt’ “politiku”,
  ‘Lien’ mutanti, kam s(kaidas) galvā,
  Un lielkretīnu smaka spalvā.
  .
  Tie, kuri “valstī” ‘SILI bradā’,
  Bez “politikas” ‘sprāgtu’ badā,
  Jo – nejēdz VISPĀR neko darīt,
  Kā vienīgi – ‘pa trekno parīt’:
  .
  Pēc “shēmām” dalot ‘budžet-piķi’,
  Tur ‘atslauc taukus’ “politiķi”,
  Ar paštaisītiem likumpantiem,
  No SILES sugas “konkursantiem”.
  .
  Caur ‘tenderiem’ tiek budžets tērēts,
  Lai katrs “zobratiņš” top ‘smērēts’:
  Iekš SISTĒMAS un “aparāta”,
  ‘Rij’ lērums KRETĪNU, bez sāta.
  .
  Šai “valstī” smadzenes NAV vērtas,
  Pat tik, cik ‘subproduktos svērtas’:
  Ir “kaitīgs process” domāšana ~
  To aizstāj prasta ZOMBĒŠANA.
  .
  Ja MUĻĶU ZEMĒ dzīvot riebjas,
  Dēļ tā, ka “valsts” ‘uz galu šķiebjas’,
  Var ‘šņorēt pastalas un paunas’ ~
  Rast SIB-īrijās mājas jaunas:
  .
  Drīz paliks “valstī” ‘SILES brāļi’,
  Un smagāk NOZOMBĒTIE ‘pāļi’ ~
  Jo ‘mazāk mutes būs pie galda’,
  Jo – ērtāk tiem, kas MZ “valda”!…”

  Par šo gan runāt “neesot glīti” ~
  ‘Viebj skābus feisus’ “sorosīti”,
  Un SILES lopi rukšķ uz “bļauriem”,
  Kam klusēt pieriebies kā ‘bauriem’…

  =======

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju”, nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” un taml. necilu “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 2. Augustā iznāks ilggadīgā Saeimas deputāta Pēter Tabūna grāmata – Latvijas „dzīvības stratēģija” – kurā analizēti Latvijas attīstība pēc neatkarības atgūšanas, uzrādīti traucējošie faktori, nosauktas personas, kas apzināti kavēja latviskas Latvijas veidošanu.
  Autora pieredze un analītikas spējas liecina par patiesu cieņu pret Latvijas pastāvēšanas stūrakmeņiem – valodu, kultūru, mūsu tautas piedzīvotajām sāpēm un cerībām. Darbs balstās uz plašu faktoloģisku materiālu, kas ļauj autoram izteikt savus uzskatus un idejas.

  • Ohoo! Tautas tribūns Peķka Tabūns? Vai tas pats, kas kādreiz Daugavmalas skaļrunī auroja komuņaku saukļus maija un oktobra svētku gājienu laikā?

 3. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Zanders iztiek bez Dieva “jēdziena”… cik ilgi ?

 4. “Provokācija ir tad, kad notiek apzināta MELOŠANA. Te var iebilst, ka cēlonis melošanai arī var būt nezināšana. Protams, bet – ja cilvēkam norāda uz viņa paustā kļūdainību, bet viņš no teiktā neatsakās, neatvainojas par to, tad viņš ir MELIS.”
  Es nezinu, Zandera kungs, vai jums tā bija apzināta vai neapzināta MELOŠANA, pirms 11 gadiem sacerot slavas dziesmu “pasaulē bagātakajam, bet Latvijā nenovērtētajam latviešu biznesmenim””Ērikam Gromulim, kā rezultātā daudzi cilvēki zaudēja naudu un īpašumus, un pat tika novesti līdz pašnāvībām. Bet atvainojies jūs neesat!
  Varu atgādināt, kā jūs un Vija Vāvere toreiz MELOJĀT:
  “Zināmā mērā Gromuls nu izbauda uz savas ādas cilvēku negatīvo attieksmi, ko veidojuši virkne pašmāju bāleliņu (tajā skaitā ar politiku saistītie), kuri jēdzienus “trasts” un “ārzona” padarījuši teju par lamuvārdu. Un šajā ziņā Latvijas cilvēku psiholoģijā vēl kādu laiku diemžēl nekas nemainīsies.” (Multimiljonāra (ne sevišķi jautrie) piedzīvojumi Latvijā. Māris Zanders, “Nedēļa”, rubrika: “Nedēļas cilvēks”, 18.12.2006.) “Iespējamie klienti parasti vaicā: «Kā fonds izmantos mūsu naudu, kādos projektos to ieguldīs? Varbūt jūs pērkat ieročus vai tirgojat narkotikas?» Līgums gan neparedz, ka mums jāatskaitās klientiem par fonda ieguldījumiem, taču slēpjami tie nav. Mūsu fondam, piemēram, pieder piecdesmit procenti no ogļu ieguves biznesa Indonēzijā. Tuvākajā laikā kopā ar speciālistiem dosimies uz turieni, jo gribam, lai ogļu ieguve notiktu intensīvāk. Ļoti interesanti norit nekustamo īpašumu būve Arābu Emirātos. Daudzi ir dzirdējuši vai paši redzējuši, cik straujā tempā attīstās Dubaija, kā lagūnā tiek būvētas mākslīgās salas, cik strauji tās apbūvē un cik pārdod īpašumus. Tur būs viesnīcas, biroju ēkas, dzīvokļi. Izmaksas ir lielas, temps – ātrs: vienas salas būve izmaksā apmēram divus miljardus dolāru, un sala ir gatava pāris gadu laikā. Taču arī pieprasījums ir milzīgs, jo tā ir beznodokļu zona. Šī vide ir sarežģīta, ienākt arābu tirgū ir grūti, bet mums tas ir izdevies.” (Vija Vāvere, žurnāls “Ievas Stāsti”, (Nr.10, 2007.gada 11.maijs) Rubrika: “Veiksminieka stāsts” Nobučo zelta zivtiņu!) Vai Zanders tagad nevarētu vēlreiz nointervēt Gromuli un noskaidrot – kā godājamajam Gromuļa kungam veicas ar Indonēzijas ogļu ieguves un Emirātu nekustamo īpašumu biznesu. Kā nekā arī es šajos veiksmīgajos biznesa projektos esmu investējusi 40 tūkstošus eiro, pret kuriem ieķīlāju savu dzīvokli. Tāpēc man ir svarīgi zināt, kā strādā mana nauda un kad varēšu baudīt godīgajā biznesā nopelnītos augļus. Pie reizes Zanderam tas būs arī jauks komandējums, jo tas Gromulis kaut Karību salās vai Floridā dzīvojot.

  • Diez vai Zanderam ir kāds sakars ar psihiski slimiem cilvēkiem, kas “investē” 40 tūkstošus ogļu ieguvei Indonēzijā

   • Pats trakākais, ka starp tiem “psihiski slimajiem” bija pat Latvijas Bankas Liepājas filiāles vadītājs!

   • "nikolajs" nikolajam Atbildēt

    Man arī liekas jocīgi, ka cilvēks investē ogļu raktuvēs. Lai gan Indonēzijai ir lieli derīgo izrakteņu krājumi. Valstī ir bagātīgas alvas, vara, zelta, boksītu un niķeļa rūdu atradnes. Indonēzija ir arī pasaulē lielākā sašķidrinātās dabasgāzes eksportētāja, lielu daļu eksporta ienākumu nodrošina nafta.
    Bet nekustamie īpašumi Dubajā – tas tiešām var sajaukt galvu arī pragmatiski apdomīgam cilvēkam! Un ja vēl padomdevējs ir PATS ZANDERS, kurš ir guru visās jomās! Njā, nesmuki viņš “piekāsa” Dzintru…

  • Pie katra Zandera raksta ir Jūsu komentārs par šo tēmu. Varbūt pietiks? Pašai arī vajadzētu domāt ar galvu, kur savus brīvos līdzekļus ieguldīt…

  • Ja Zanderu uztver kā finansu guru, tad zača vietā bij jābūt vuškai …

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gada kodējs – lapsene!

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests pēdējā laikā vai ik dienu nogādājis slimnīcā vairākus lapseņu vai bišu sadzeltus cilvēkus, kuriem pēc tam sākusies alerģiska reakcija. Šogad bijusi silta ziema, līdz ar to lapseņu mātītes ir labāk pārziemojušas, tāpēc lapseņu skaits šajā vasarā ir diezgan liels, vērtējis Latvijas Dabas muzeja zooloģijas nodaļas vecākais entomologs Jānis Dreimanis. Kā katru gadu jūlija beigās un augustā lapseņu skaits sasniedz savu maksimumu.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+