×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
28. septembris, 2016
Drukāt

Naudas daudz, kvalitātes nav, izglītības sistēmu novērtē Latvijas Banka (9)

Foto no arhīvaFoto no arhīva

Ieguldot lielus finanšu resursus, Latvijā ir zemas kvalitātes izglītība, konferencē “Reformas – konkurētspējas un izaugsmes atslēga” atzina Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes padomnieks Mareks Gruškevics.

“Ar lieliem finanšu resursiem saņemam zemu izglītības kvalitāti,” atzina Gruškevics.

Viņš atzīmēja, ka Latvijā starp Eiropas Savienības valstīm ir augstākais izglītības finansējuma īpatsvars kopējos valdības izdevumos, proti, valdības izdevumi izglītībai veido 15,8% no kopējiem izdevumiem, kā arī Latvija, pēc 2014.gada datiem, ir septītajā vietā pēc izdevumiem no iekšzemes kopprodukta (IKP). Pēdējo četru gadu laikā valdības izdevumu apmērs izglītībai pieaudzis par 24%. Vienlaikus atbilstoši Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) datiem Latvija pēc sasniegtās izglītības kvalitātes līmeņa ieņem 24.vietu starp 76 valstīm.

“Mūsdienām neatbilstošs saturs un lielā pārslodze rada skolēnu un studentu zemo motivāciju mācīties un ievērot disciplīnu,” uzsvēra Gruškevics, norādot, ka izglītības iestādēs ir jāievieš uz skolēnu un studentu orientēts un prasmēs balstīts mācību un studiju process.
Tāpat viņš minēja, ka Latvijas Bankas ieskatā kvalitatīva izglītības sistēma ir valsts izaugsmes garants un šai izaugsmei ir jābūt ar ilgtermiņa efektu.

Latvijas Banka trešdien rīko ikgadējo tautsaimniecības konferenci, kura šoreiz veltīta reformām veselības aprūpes un izglītības nozarē. Konferencē “Reformas – konkurētspējas un izaugsmes atslēga” Latvijas Bankas ekonomisti kopā ar politikas lēmumu pieņēmējiem un nozares ekspertiem meklēs risinājumus, kā uzlabot kvalitāti un efektivizēt līdzekļu izlietojumu veselības aprūpē un izglītības sistēmā, tādējādi dodot perspektīvu Latvijas uzņēmumu attīstībai, investīciju piesaistei un tautsaimniecības konkurētspējai kopumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Izglītības kvalitāte varēja varbūt būt labāka, bet mūsu valsts šķiež izglītībai paredzēto naudu, bez jel kāda apdoma. Kāpēc mums vajadzīgs oficiants ar speciālo vidējo izglītību? Kāpēc bērnu dārzā dibenu slaucīšanai vajadzīga augstākā pedagoģiskā izglītība?Vai valmieras specializētā mācību iestāde negatavo pārāk daudz stāvu dežurantus priekš vienīgās viesnīcas Valmierā?Vai tad tādus pavāru , vai oficiantu kursus nevarēja organizēt pašas ieinteresētās iestādes uz pāris mēnešiem, nevis tagad to visu izstiepjot vai 4 gadu garumā?Mana māte ar 3 pamatskolas klašu izglītību vadīja Rīgas lielāko un vienīgo Baltijā ateljē un kā par brīnumu tika galā tik labi, ka direkcijapat pensijā nelaida. Bet šodien soc darbiniecei lai aiznestu večukiem maizes kukuli vajadzīga specilā izglītība. Vienkārši izpļeckinam līdzekļus un žēlojamies, ka nav līdzekļu.

  • davaj, nelaidīsim muļķi ! Atbildēt

   Tie “Latvijas bankas ” bezdarbnieki (jo visu fīrē briseļu kungi) simulē mutuļojošu darbību,lai pēc iespējas ilgāk saņemtu savas nepelnīti treknās algas par murgošanu . 🙂

 2. Izglītības kvalitāte ir laba, lai bankas ierēdnis papēta rezultātus. Protams, ka visi nav augstākajā līmenī, bet tas ir arī normāli. Cilvēki ir dažādi. Saturu gan varētu pārstrādāt, tāpēc jau ir vesela varza ar ierēdņiem tajās ministrijās. Vai tie domāti tikai algas saņemšanai?

 3. Vai Mareks Gruškevičs iepriekš nestrādāja IZM ?

 4. Varbūt izglītībai kvalitātes nav tāpēc, ka visi skolotāji Latvijas Bankā strādā, jo kā ši iestāde var lemt par izglītību. Atbildes gājiens no Izglītības ministrijas puses (Veselības aizsardzības ministrijas) – pētījums par katastrofālo Latvijas finanšu stāvokli Latvijas Bankas nekompetento speciālistu dēļ, jo viņiem nav pienācīgas izglītības savā jomā.

 5. padomnieks rej uz izglitibas sistēmu, jo tiko saimnieks uzrēja, protams ka jāpiebalso, nav variantu
  naudas daudz ir ministrijai, bet lidz izglitibas iestādēm tā vienkārši nenonāk, to prasti izsakoties notriec

 6. Kaķim jāsmejas par Jūsu datiem, Atbildēt

  jo skolotāju algas ir viszemākās visā ES!

  • pieļauju ka dati tādi varetu būt Atbildēt

   bet tik daudz piedēkļu pie ministrijas nav noteikti nekur, nez vai jelkur izsludina iepirkumu kafijai par 32 tūkstošiem kā ministrijā tikai viena struktūrvieniba to izdara, un cik tādu tur nav? atiecigi algām nekas nepaliek

Draugiem Facebook Twitter Google+