×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
16. novembris, 2012
Drukāt

Izklaušina iespējamo ES veselības komisāru


Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Šonedēļ Eiropas Parlamenta deputāti izklaušināja potenciālo Eiropas Savienības veselības komisāru maltieti Tonio Borgu, kurš, iespējams, ieņems oktobra vidū demisionējušā tautieša Džona Dali vietu.


Dali no amata atkāpās pēc tam, kad parādījās runas, ka kāds Maltas uzņēmējs zviedru tabakas ražotājiem piesolījis izmantot savu pazīšanos ar Dali, lai panāktu tabakas nozarei izdevīgas ES direktīvas pieņemšanu. Kaut arī apsūdzības pret nu jau bijušo veselības komisāru neapstiprinājās, viņš amatu pameta, sakot, ka nevēlas aptraipīt savu vārdu.

Pēc Dali aiziešanas Malta komisāra amatam izvirzīja valsts valdības vadītāja vietnieku un ārlietu ministru Borgu. Uzrunā eiroparlamentāriešiem 55 gadus vecais politiķis savu iespējamo amatu noraksturoja kā “tautas portfeli” un solīja aizstāvēt patērētāju intereses, kā arī savā darbā cieši sadarboties ar EP. Borgs arī norādīja, ka viņa pirmais uzdevums būs izstrādāt Dali liktenīgo tabakas direktīvu, kuru viņš solīja pabeigt līdz nākamā gada janvārim. Tāpat viņš apņēmies izstrādāt likumprojektus, kas liegtu klonēt dzīvniekus pārtikas ražošanas nolūkos, izmēģināt kosmētikas līdzekļus uz dzīvniekiem, kā arī izstrādāt virkni likumu, kas nodrošinātu pārtikas produktu pēc iespējas lielāku atbilstību veselības standartiem.

Pēc trīs stundu ilgās Borga pratināšanas kāda Briseles amatpersona Maltas medijiem atklāja, ka kandidāts iemantojis lielākās daļas Eiropas Tautas partijas (ETP) un sociālistu grupas parlamentāriešu simpātijas.

Tikmēr liberāļi un zaļie jau paziņojuši, ka neatbalstīs Borga kandidatūru, jo viņa uzskati esot “pretrunā šim portfelim”. Tiesa, ar ETP un sociālistu deputātiem vajadzētu pietikt, lai EP Borgu tomēr atbalstītu komisāra amatā.

Jāatzīmē, ka eiroparlamentārieši Borgu pamatīgi pratināja arī par viņa it kā neiecietīgo attieksmi pret homoseksuāļiem, sieviešu tiesībām un abortiem. Te Borgam nācās pamatīgi nopūlēties. Viņš atzina, ka pirms 14 gadiem bija nonācis kritikas krustugunīs, jo atteicās par pretlikumīgu atzīt Maltas sieviešu došanos uz Apvienoto Karalisti veikt abortus. Savukārt atbildot izteikumiem par to, ka viņš ir homofobs, Borgs skaidroja, ka Maltā ir likums, kas atļauj pārim dzīvot kopā nereģistrētā laulībā, līdz ar to viņam neesot pretenziju, ka to dara arī viena dzimuma cilvēki. Tomēr liberāļus Borgs nespēja pārliecināt. “Viņš joprojām uzskata, ka sievietēm nedrīkstētu būt tiesību iesniegt šķiršanās prasību,” norādījis kāds eiroparlamentārietis.

Šaubas par Borga atbilstību amatam izteicis arī Vācijas jurists Lotārs de Mazjērs, kurš vēstulē EP aicinājis parlamentāriešus īpašu uzmanību pievērst Borga saistībai ar kādreizējo Kazahstānas politiķi Rahatu Alijevu, kuru par slepkavību un cilvēku spīdzināšanu meklē Interpols. “Alijevs šobrīd dzīvo Maltā, kur viņam pirms kāda laika tika piešķirta uzturēšanās atļauja,” atsaucoties uz de Mazjēra vēstuli, informē Vācijas raidsabiedrība “Deutsche Welle”. “Alijeva sieva atzinusi, ka viņas vīrs kukuļos Maltā samaksājis 150 tūkstošus eiro. Tonio Borgu Alijeva advokāti šajā prāvā norādījuši kā vienu no lieciniekiem.”

Balsojums par Borga apstiprināšanu amatā paredzēts nākamajā nedēļā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+