Kultūra
Māksla

Izstādē “Baidies!” Egons Peršēvics reflektēs par “lielo puiku” spēlītēm 1

Publicitātes attēls

6. septembrī pulksten 19 Jūrmalas Kultūras centrā Dzejas dienas ietvaros tiks atklāta tēlnieka Egona Peršēvica personālizstāde “Бaидиес!”, kas publikai bez maksas būs skatāma līdz pat 8. novembrim.

Lai gan izstāde ir veltīta lielajām bailēm no briesmu pilnās nākotnes, un tieši tāpēc mākslinieks tai devis atbilstošu nosaukumu “Бaидиес!”, pats izstādes autors stāsta: “Pasaule ir briesmu pilna, un cilvēki jau gandrīz gadsimtu tīri teorētiski ir spējīgi iznīcināt visu dzīvo uz zemes ļoti īsā laikā, bet dzīve turpinās, cilvēki turpina priecāties, mīlēt un dzemdēt bērnus, kas turpinās priecāties, dzīvot un mīlēt! Izstādes darbi ir pozitīvi un mīļuma pilni – tā ir mana atbilde panikai un bailēm no briesmīgās nākotnes.”

Tēlnieks savā personālizstādē paredzējis iekļaut darbus, kas reflektē uz sabiedrībā valdošo paniku un bailēm no draudošā kara. Visi šajā izstādē skatāmie darbi runā par neizbēgamā kara tēmu, kas ļoti sasaucas ar aukstā kara laikā valdošo sabiedrības noskaņojumu, kad cilvēki tika biedēti ar lielo briesmīgo “bubuli”, kas kuru katru brīdi nāks un darīs savus necilvēcīgos posta darbus. Šī izstāde ir skats no malas uz lielo puiku spēlītēm, kurās mēs visi esam spiesti piedalīties. “Laiki šķiet jau gaužām seni, kad divas ideoloģiski nemaz ne tik atšķirīgas impērijas mērijās ar “krāniņiem”, un labi ka tā. Labāk, lai sacenšas par to, kura atbalstītie mākslinieki ir visradošākie, zinātnieki visgudrākie un sportisti visveiklākie. Labāk lai šauj ar raķetēm kosmosā mērkaķus, nevis atombumbas,” saka tēlnieks.

Latvijas mākslas vidē labi atpazīstamais tēlnieks Egons Peršēvics, kura pēdējā laika ievērojamākais mākslas projekts ir Daugavpils Marka Rotko mākslas centra spoku zirga skulptūra, ir jau vairākus gadus Liepājā rezidējošs mākslinieks, kas aktīvi piedalās izstādēs un mākslas akcijās kopš 2006. gada. 2008. gadā Egons Peršēvics pārstāvēja Latviju vērienīgajā “Starptautiskajā Tēlniecības kvadriennālē” Rīgā. Pēdējo gadu laikā tēlnieka darbi tiek izstādīti mākslas telpās arī ārpus Latvijas – Ukrainā, Somijā un Lietuvā. 2010. gadā viņš absolvējis bakalaura studiju programmu, savukārt 2013. gadā maģistra studiju programmu pie asociētās profesores Olgas Šilovas Latvijas Mākslas akadēmijas tēlniecības nodaļā.

Jūrmalas Kultūras centra darba laiks no pirmdienas līdz piektdienai no plkst. 13 līdz 18, sestdienās slēgts, svētdienās no plkst. 12 līdz 17.

LA.lv