Ekonomika
Nauda

Jaunais Latvijas miljonāru TOP 100: pārbīdes pirmajā desmitniekā 16


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto-Fotolia

Šodien publiskots jaunais Latvijas miljonāru Top 100. Valsts bagātāko cilvēku pirmajā desmitā ir notikušas pārmaiņas.

Piekto gadu pēc kārtas Latvijas 100 bagātāko cilvēku saraksta pirmajās vietās ierindoti AS “ABLV Bank” īpašnieki Oļegs Fiļs un Ernests Bernis, liecina žurnālistu Lato Lapsas un Kristīnes Bormanes, žurnāla “Kapitāls”, korporatīvo finanšu kompānijas “Laika stars” un SIA “Lursoft” pētījums.

Fiļa bagātība gada laikā samazinājusies par četriem miljoniem eiro, sasniedzot 310 miljonus eiro. Arī Berņa bagātība gada laikā samazinājusies par četriem miljoniem eiro, sasniedzot 307 miljonus eiro.

Šogad trešo vietu saglabājis AS “Rietumu banka” lielākais īpašnieks Leonīds Esterkins, kura īpašumu kopvērtība gada laikā samazinājusies par 16 miljoniem eiro, sasniedzot 250 miljonus eiro.

Izmaiņas ir notikušas ceturtajā un piektajā vietā.

Šogad no piektās uz ceturto vietu pakāpies kompānijas “Mikrotīkls” līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš, kura īpašumu vērtība gada laikā palielinājusies par 65 miljoniem eiro, sasniedzot 150 miljonus eiro.

Savukārt uz piekto vietu no ceturtās noslīdējis otrs lielākais “Rietumu bankas” līdzīpašnieks Arkādijs Suharenko, kura īpašumu vērtība gada laikā samazinājusies par astoņiem miljoniem eiro, sasniedzot 128 miljonus eiro. Sestajā vietā ir nekustamo īpašumu apsaimniekotājs Justs Nikolajs Karlsons, kura īpašumu vērtība sasniegusi 80 miljonus eiro. Azartspēļu uzņēmuma “Alfor” līdzīpašnieks Jānis Zuzāns ar 69 miljoniem eiro ticis septītajā vietā, savukārt no desmitās vietas uz astoto pakāpies “Olainfarm” lielākais akcionārs Valērijs Maligins. Viņa īpašumu vērtība šogad pieagusi līdz 52 miljoniem eiro.Devīto vietu ieņem Mārcis Martinsons, kura īpašumu vērtība ir 50 miljoni eiro. Bagātnieku desmitnieku noslēdz meža nozares kompānijas “AKZ” īpašnieks Uldis Asars,
kura īpašumu vērtība sasniegusi 45 miljonus.

Jaunais TOP 100 jau tradicionāli ir tapis sadarbībā ar korporatīvo finanšu kompāniju Laika stars un “Lursoft” datubāzēm. „Topa pirmā desmitnieka īpašumu kopējā vērtība joprojām turpina pieaugt (1,74 miljardi eiro šogad pret 1,41 miljardu eiro pirms gada), taču tālākā TOP 100 daļa šo pieaugumu līdzsvaro ar vērtības kritumu,” konstatē viens no topa veidotājiem Lato Lapsa.

„Tomēr lielai daļai uzņēmēju, arī topa galvgalī, dinamika šogad ir ar mīnusa zīmi, jo iepriekšējā gada finanšu datos izteikti atspoguļojās ģeopolitiskās situācijas ietekme, un arī 2016. gads nav uzskatāms par izaugsmes gadu,” atzīst “Laika stara” valdes priekšsēdētājs Vadims Jerošenko, piebilstot, ka, piemēram, banku vērtība ir atkarīga ne tikai no to finanšu rezultātiem, bet arī no situācijas reģionā.

Pēc Lursoft IT valdes locekles Daigas Kiopas domām, viss liecina par to, ka pēc pāris gadiem ir iespējama miljonāru topa līderu maiņa. Savukārt, analizējot tendences, viņa piebilst: „Ja no 2015. gada visvairāk pelnošo uzņēmumu saraksta izslēdzam valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības, tad, paraugoties uz Latvijas uzņēmējdarbības nozarēm, kuras ir pārstāvētas topā, un salīdzinot šos datus ar miljonāru sarakstu, gūtie rezultāti pārsteigumus nerada. Šajos sarakstos ir vērojamas vairākas līdzīgas tendences: plaši pārstāvēta ir finanšu pakalpojumu sfēra (banku sektors), azartspēles, vairumtirdzniecība, degvielas mazumtirdzniecība, mežizstrāde, būvniecība un loģistika.”

TOP 100 veidotāji Lato Lapsa un Kristīne Bormane norāda, ka kopumā visi dati tomēr liecina par vēl vienu izcilas stabilitātes gadu.

LA.lv