Praktiski
Mājas

Kā iemītnieki jūtas zem zaļa velēnu jumta? Ciemos pie mežinieka Jāņa Krūmiņa ģimenes Jelgavas apkaimē0


Ziemā istabās ir silti, bet vasarās – patīkami vēsi, jo Dores guļbaļķu ēkas ir pielāgotas Latvijas platuma grādiem – ar optimālu baļķu biezumu.
Ziemā istabās ir silti, bet vasarās – patīkami vēsi, jo Dores guļbaļķu ēkas ir pielāgotas Latvijas platuma grādiem – ar optimālu baļķu biezumu.
Foto – Anda Krauze

Jelgavas apkaimē meža zinātnieks JĀNIS KRŪMIŅŠ savai ģimenei uzcēlis guļbaļķu ēku ar velēnu jumtu. Pavasara saulītē zāle jau sazēlusi kupli zaļa. Izskatās neierasti un intriģējoši – kā jūtas iemītnieki zem tādas zaļas cepures?

Līdzīgi jumti redzēti Zviedrijā, Norvēģijā – visvecākie velēnu jumti būvēti, par hidroizolāciju izmantojot vienkāršas bērza tāsis, un viens otrs tāds jumts esot nokalpojis 100 un vairāk gadus. Ar mūsdienīgākiem izolācijas materiāliem tādi izveidoti arī Latvijā, piemēram, Nīcā. Jānis savu māju pasūtījis tepat – Dores fabrikā, kas specializējusies koka namu būvē. Salīdzinot ar jebkuru citu būvmateriālu konstrukciju, koka māja lielākā mērā izstaro mieru, harmoniju un saskaņu ar dabu. Jānis ir zaļi domājošs, un viņš apzinās koka vērtību (pieder neliels mežs). Koks ir videi draudzīgs, atjaunojams resurss, kas pozitīvi ietekmē veselību un labsajūtu. To var izjust arī Jāņa namā, kurā mēbeles ir no koka un lieliski iederas gaišajā interjerā.

Ēkai ir divi stāvi, apakšējā iekārtota lielā istaba kopā ar virtuvi. Ir guļamistaba un atsevišķa istaba vecākai meitai un dēlam, duša un sauna. Otrajā stāvā – istaba jaunākajai meitai. Māja ir kompakta un iekārtota funkcionāli – praktiskam nolūkam izmantotas visas mazās telpas. Apkurei – siltumsūknis.

Galerijas nosaukums

Palodzes – SIA ”Vikas mēbeles”

Iekšdurvis – kokapstrādes uzņēmums SIA ”Mežmaļi”

Guļamistabas bērza mēbeles – SIA ”Straubek furniture”

Kāpnes –  individuālais uzņēmums “Kāpnes – JP”

Lineļļas krāsas – dabīgo lineļļas pernicas produktu – krāsas, beices, grīdas eļļas un vaska ražotājs ”Paint eco”

LA.lv