×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. decembris, 2015
Drukāt

Vai mediķus iepriecina solītais algas pielikums? (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Ilustratīvs foto.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs apsolījis, ka nākamgad vidējā darba samaksa par 7% pieaugs ārstiem, ārstu palīgiem un medicīnas māsām. Lielākajai daļai medicīnas māsu atalgojums palielināšoties pat par 9 – 10 procentiem (36 – 38 eiro), jo valdība medicīnas jomā strādājošo darba samaksas paaugstināšanai ir papildus piešķīrusi 10 miljonus eiro.

Vislielākais medicīnas māsu skaits ir tieši astotajā ārstniecības personu amatu kategorijā, un Ministru kabineta noteikumi paredz, ka šī māsu alga šogad nedrīkst būt zemāka par 374 eiro, bet nākamgad – par 412 eiro. Tas nozīmē, ka liela daļa no piešķirtās naudas tiks novirzīta tieši vidējam medicīnas personālam. Tas, vai algas pieaugs arī tām medicīnas māsām, kuras jau tagad saņem vairāk par valdības noteikto minimumu, būs atkarīgs no katrai ārstniecības iestādei piešķirtās naudas summas. Ministrs sola, ka par aptuveni 3,5% algas pieaugs arī slimnīcu atbalsta personālam.

 

Guntars Pupelis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Vispārējās un neatliekamās ķirurģijas klīnikas vadītājs: “Reāli nekāds īpašais naudas ieguvums tas nebūs. Gaiļezera slimnīca ir intensīvākā slimnīca valstī ar vislielāko neatliekamās medicīniskās palīdzības plūsmu, bet ķirurgi šeit nopelna divreiz mazāk nekā reģionālajās slimnīcās. To pašu var teikt arī par medicīnas māsām. Ķirurgs rezidents nevar atļauties sev ģimeni, jo pēc nodokļu nomaksas mēnesī saņem 400 eiro jeb tikpat daudz, cik atkritumu savācējs. Medicīnas māsas pamet slimnīcu zemās algas dēļ, tāpēc tie nieka eiro, ko viņām piemetīs pie algas, slimnīcā nenoturēs. Diemžēl medicīnā ir ne mazums jomu, kur nauda tiek nelietderīgi izšķiesta, tāpēc nav jābrīnās, ka tās nepārtraukti trūkst. Jāņem vērā arī tas, ka Latvijas medicīnai politiķi atvēlējuši tikai 2,8% no iekšzemes kopprodukta, tāpēc nav jābrīnās, ka intensīvākās valsts slimnīcas uzņemšanas nodaļā trūkst kadru. Uzskatu, ka nelielais algas pielikums vairāk ir tāds PR gājiens, nevis nozīmīgs materiāls ieguvums par grūto mediķa darbu.”

 

Antra Kupriša, Vidzemes slimnīcas galvenā medicīnas māsa: “Kamēr slimnīca nesaņems oficiālu informāciju, kur būs norādīta konkrēta naudas summa algu palielinājumam, tikmēr nevaru paust ne optimismu, ne arī pesimismu. Ziņu par lielākām algām uzzinājām no masu medijiem, tas arī viss. Mūsu slimnīcā medicīnas māsu algas ir ļoti atšķirīgas, tās atkarīgas ne tikai no izglītības, bet arī no citiem rādītājiem. Stipri šaubos, ka algu pieaugums varētu būt pat desmit procenti, man šķiet, ka tas tomēr nav reāli. Lai nopelnītu iztikai, medicīnas māsas strādā vairāk par vienu slodzi, un tas nav normāli. Maza alga ir arī māsu palīgiem, un arī viņi ļoti gaida algas pielikumu. Patlaban slimnīcā tiek apmācītas 22 personas šim arodam. Un cilvēki ļoti cer, ka makā iekritīs vairāk par minimālo algu. Kad slimnīca būs saņēmusi oficiālu informāciju no Nacionālā veselības dienesta, tad tiks veidota darba grupa ar arodbiedrības, ārstu, māsu un administrācijas pārstāvjiem, kas tad arī vērtēs, par cik un kam slimnīca var atļauties palielināt algu.”

 

Inga Nāckalne, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas medicīnas māsa: “Vairāk naudas maciņā vienmēr sagādā prieku. Nav gan skaidri zināms, cik lielas naudas summas mediķi saņems, jo slimnīcās pastāv dažādi algu aprēķini un līdz ar to arī atšķirīgas algas. Piemēram, es par vienas slodzes darbu Bērnu slimnīcā pēc nodokļu nomaksas nopelnu 700 eiro. Medicīnas māsu alga ir atkarīga no nodaļas, kurā māsiņa strādā. Atsevišķās nodaļās alga nav lielāka par 460 – 500 eiro, tāpēc tieši tās medicīnas māsas visvairāk gaida algas palielinājumu. Pagaidām nevienam neko nevar solīt, jo nav zināma naudas summa, ko slimnīcai no šiem desmit miljoniem piešķirs algu paaugstināšanai.”

 

Andra Volfa, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas māsu palīdze ķīmijterapijas nodaļā: “Ko tur daudz priecāties par algas pielikumu, kas personīgi man varētu svārstīties robežās no trīs līdz desmit eiro! Esmu otrās grupas invalīde, kura ļoti cerēja, ka valdība paaugstinās neapliekamo minimumu. Kopš eiro ieviešanas tas nav mainījies – palikuši 154 eiro, neraugoties uz to, ka pati rūpējos par sevis integrēšanu sabiedrībā. Diemžēl ķīmijterapijas medicīnas māsas un māsu palīgi nesaņem nekādas piemaksas, tāpēc mēs būtu gandarītas, ja naudas maciņš kļūtu jūtami biezāks, nevis tikai par nieka grašiem.”

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Pats kopš lielās kriminālās revolūcijas ārstus neapmeklēju
  naudas trūkuma dēļ.
  Skatot bildi raksta apgalvenē, krīt acīs: ārstam priekšā dators,
  datoram priekšā papīru kalns,
  pacientei rokās papīra palags…
  Te nu ir 21.gs Latvijā !!!

 2. Atslēgas vārds ir “pat”. PAT par 9-10% būs algas pielikums, nu, ko, gavilējam, biedri!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. VID vadītāja krēslam ies apkārt ar līkumu?

Pēc tam, kad konkursa uzvarētājs Māris Skujiņš atteicās ieņemt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu, tika paziņots, ka VID vadītājs atkal tiks meklēts jaunā konkursā. Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis intervijā “LA” izteicies, ka “būs liels izaicinājums noorganizēt jaunu konkursu”, “būs jāpieliek milzīgas pūles, lai pārliecinātu cilvēkus piedalīties konkursā,” un “ja neatradīsies pietiekami kvalificēti, godīgi cilvēki, situācija būs neapskaužama”.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+