Kultūra
Māksla

Kolekcionāre: mūsdienu mākslas darbu iegāde nav investīcija 16

Foto: LETA

Mūsdienu mākslas darbu iegāde nav investīcija, lai arī kāds talants attiecīgajam māksliniekam piemistu, intervijā aģentūrai LETA norāda mākslas kolekcionāre no Maskavas un labdarības fonda “Frida Project Foundation” īpašniece Tatjana fon Vardenburga.

Šādu viedokli viņa pauda saistībā ar mākslas gadatirgu “Art Riga Fair”, kas pirmoreiz notiek šonedēļ Rīgā.

“Jaunu mākslinieku, pat ļoti talantīgu, ir bezjēdzīgi pirkt par lielu naudu, jo nav zināms, kā viņš strādās – gleznos desmit gleznas gadā vai štancēs simtiem. Kāpēc pirkt viņa darbu otrreizējā tirgū ar cenas pieaugumu, ja var vienoties ar viņu personīgi un iegādāties gleznas pa tiešo?” norāda fon Vardenburga.

Otrreizējais tirgus ir vairāk saprotams. Darbiem ir zināma to īpašnieku vēsture, autors ir zināms, un ir zināms viņa darbu skaits.

Gleznas nepieciešams popularizēt, paziņoja fon Vardenburga. Tādēļ gleznas tiek izstādītas muzejos un galerijās un visa šī izstāžu vēsture tiek ierakstīta gleznas pasē.
“Nedz mēs par to maksājam, nedz mums maksā. Lieta tāda, ka mākslas darbiem ir jābūt pieejamiem publikai, pat ja viņi atrodas privātās kolekcijās,” skaidro kolekcionāre.

“Kolekcionāri gleznas pārdod nevis tāpēc, ka viņiem tās nepatīk, bet tāpēc, ka pieaug to cena. Piemēram, cilvēks pārdod dārgāku eksemplāru (..), lai nopirktu divus lētākus un gaidītu, kad viņi tāpat paliks dārgāki,” piebilda fon Vardenburga.

Runājot par mākslu kā investīciju objektu un par banku lomu mākslas tirgus attīstībā, fon Vardenburga norādīja, ka glezna nav pārāk laba investīcija, jo gleznu nevar ieķīlāt un pret to neizsniedz aizdevumu.

Tāpēc viņa ar cieņu raugās uz bankām un citām finanšu iestādēm, kas piedāvā mākslu kā alternatīvu investīciju mērķi.

Viņa arī atklāja, ka lielākā gan mūsdienu mākslas, gan vēsturisko darbu kolekcija šobrīd pieder Vācijas bankai “Deutsche Bank”.

LA.lv