Pasaulē
Eiropa

Kosova svin neatkarības desmito gadadienu1

Foto AP/Scanpix/LETA

Kosovā šodien tiek svinēta desmitā gadadiena, kopš lielākoties albāņu apdzīvotais reģions pasludināja neatkarību no Serbijas, kas gan to joprojām neatzīst.

Par godu neatkarības deklarācijas desmitajai gadskārtai uz svinīgo sēdi pulcējās Kosovas valdība un parlaments, bet policija un drošības spēki rīkoja parādi.

Nozīmīgajā gadadienā plānots iestādīt 115 kokus, kas simbolizē Kosovas neatkarību atzinušo valstu skaitu.

Galvaspilsētas Prištinas ielas rotā Kosovas karogi, bet sestdienas vakarā gaidāms Kosovā dzimušās britu dziedātājas Ritas Oras koncerts.

Kosovas parlaments neatkarību no Serbijas pasludināja 2008.gada 17.februārī.

“Tas mums kā tautai bija laimīgākais brīdis,” piektdien paziņoja valsts prezidents Hašims Tači.

Serbijas un Kosovas attiecību “normalizācija” ir būtiska abu centienos iestāties Eiropas Savienībā (ES), tomēr Belgrada Kosovas neatkarības atzīšanu joprojām uzskata par “sarkano līniju”.

“Serbija neatzīs Kosovu, un tā īpaši to neatzīs, lai kļūtu par ES dalībvalsti,” ceturtdien paziņoja Serbijas aizsardzības ministrs Aleksandrs Vulins.

Kosova un Serbija kopš sarunu sākuma 2011.gadā ir panākušas vairākas savstarpējas vienošanās, tostarp par pārvietošanās brīvību, tomēr pēdējos divos gados ar ES starpniecību rīkotās sarunas nonākušas strupceļā.

ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni gadadienas priekšvakarā tomēr pauda “reālistisku optimismu”, ka līdz 2019.gada beigām izdosies panākt “juridiski saistošu vienošanos”.

Dažas amatpersonas Belgradā ir rosinājušas Kosovu sadalīt atbilstoši etniskajam nošķīrumam, ņemot vērā, ka tās ziemeļos dzīvo daudz serbu. Tači tomēr ir uzsvēris, ka valsts ir nedalāma.

Tikmēr Kosovu par “platiem soļiem suverenitātes un multietniskas demokrātijas stiprināšanā” apsveicis ASV prezidents Donalds Tramps.

“Lai arī ne viss vēl ir paveikts, mēs apsveicam jūsu progresu,” atzīts Trampa apsveikumā.

Nozīmīgo gadadienu tomēr aizēno dziļas ekonomiskas problēmas. Bez darba ir apmēram 30% Kosovas darbaspējīgo iedzīvotāju, bet jauniešu vidū bezdarbnieku skaits sasniedz pat 50%.

Kosovas neatkarību atzinušas 115 valstis, tostarp 23 no 28 ES dalībvalstīm. Tās dalību ANO bloķē Serbijas sabiedrotās Krievijas un Ķīna. Apmēram 120 000 Kosovā dzīvojošo serbu par savu galvaspilsētu joprojām uzskata Belgradu, un Serbija viņus finansiāli atbalsta. Vairums no 1,8 miljoniem Kosovas iedzīvotāju ir etniskie albāņi.

Pēc 1998.-1999.gada kara starp Kosovas albāņu separātistiem un Serbijas spēkiem Kosova tika pakļauta ANO administrācijai, un tur drošības uzturēšanai tika izvietoti NATO miera uzturētāji.

LA.lv