Foto-LETA/AFP

Krievijā stājas spēkā plaši smēķēšanas ierobežojumi 0

Krievijas ambiciozais likums smēķēšanas ierobežošanai 1.jūnijā stājies spēkā, tomēr valda bažas par iespējām pilnībā īstenot likumā noteiktās normas.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 42
TV24
Mūrniece: “Notiek psiholoģiskās operācijas pret mūsu iedzīvotājiem. Tiek mēģināts manipulēt un radīt nedrošības sajūtu”
“AstraZeneca” paziņo, ka tā ir sākusi savas Covid-19 vakcīnas izņemšanu no apgrozības visā pasaulē
Lasīt citas ziņas

Likums aizliedz smēķēt autobusos, tramvajos un citos sabiedriskā transporta līdzekļos, kā arī dzelzceļa un metro stacijās, autobusu pieturās, lidostās, liftos, administratīvajās ēkās, kā arī izglītības un medicīnas iestādēs. Uzņēmumos drīkstēs smēķēt tikai īpaši paredzētās vietās. Smēķēt drīkstēs arī personīgajos autotransporta līdzekļos.

No 2014.gada 1.jūnija smēķēšanas aizliegums stāsies spēkā tālsatiksmes vilcienos, dzelzceļa stacijās uz peroniem, lidmašīnās, tālsatiksmes pasažieru kuģos, sadzīves pakalpojumu un tirdzniecības uzņēmumu telpās, restorānos, kafejnīcās un viesnīcās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bez smēķēšanas ierobežojumu noteikšanas jaunais likums paredz arī stingrāku cigarešu tirdzniecības un reklamēšanas regulējumu.

No nākamā gada jūnija tabakas izstrādājumus būs aizliegts pārdot nelielos kioskos, kā arī to izlikšana veikalos labi redzamā vietā būs aizliegta.

Likumā ir uzsvērts, ka turpmāk tiks noteikta minimālā cigarešu paciņas cena. Pašlaik cigarešu paciņa Krievijā maksā pat tikai 50 santīmu vērtu summu un tās ir nopērkamas visās tirdzniecības vietās.

Tabakas ražotājiem un izplatītājiem turpmāk būs aizliegts sponsorēt sporta, kultūras un izglītības pasākumus.

Sabiedriskās domas pētījumu kompānijas “Jurija Levadas socioloģisko pētījumu centrs” veiktā aptaujā 81% respondentu pauda atbalstu aizliegumam smēķēt sabiedriskās vietās.

Tomēr pastāv bažas par tiesībsargājošo institūciju spējām gādāt par likuma normu īstenošanu, bet daudzi Krievijas iedzīvotāji atzīst, ka valdībai vajadzētu vairāk darīt, lai palīdzētu cilvēkiem atmest kaitīgo ieradumu, nevis jāpieņem represīvi pasākumi.

Smēķētāji Krievijā ir sākuši plašu kampaņu cīņai par savām tiesībām, uzsverot, ka “nereti valdības politika cīņā pret smēķēšanu pārvēršas par cīņu ar smēķētājiem”.

Krievijas parlamenta apakšpalāta Valsts dome pagājušajā mēnesī pieņēma likumprojektu, kas paredz, ka sods par smēķēšanas ierobežojumu neievērošanu svārstās no 1000 rubļiem (17 latiem) par smēķēšanu vietās, kur tas ir aizliegts, līdz 500 tūkstošiem rubļu (8465 latiem) par nelegālu tabakas reklamēšanu.

Reklāma
Reklāma

Maskavas policijas priekšnieks Anatolijs Jakuņins atzinis, ka pagaidām nav mehānisma, kā policija varētu kontrolēt cilvēkus, kas pārkāpj smēķēšanas aizliegumu”.

Krievijas  prezidents Vladimirs Putins ir noteicis smēķēšanu par galveno sabiedrības veselības problēmu, kuras dēļ ik gadu mirst 400 tūkstoši valsts iedzīvotāju. Krievijas valdības mērķis ar jauno likumu ir samazināt smēķēšanas izplatību valstī par 50%.

Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs oktobrī norādīja, ka pagājušā gadsimta 90.gadu sākumā Krievija nestājās pretī tabakas industrijai un kļuva par otru lielāko tabakas izstrādājumu tirgu pēc Ķīnas.

Kopš 90.gadu sākuma Krievijā smēķētāju īpatsvars sieviešu vidū ir trīskāršojies līdz 22%, bet vidējais vecums, kad Krievijas  iedzīvotāji pirmo reizi izmēģina cigareti, ir krities līdz 11 gadiem, statistiku publiskoja Medvedevs.

Ikdienā smēķē aptuveni 44 miljoni Krievijas iedzīvotāju, un 90% no tiem atkarīgi no tabakas kļuvuši pirms 20 gadu vecuma sasniegšanas, sacīja Medvedevs un piebilda, ka “tādējādi nevar kā argumentu izmantot to, ka smēķēšana ir izvēle, ko izdara pieaugušie”.

Vidēji smēķētājs Krievijā dienā nopīpē 17 cigarešu. Vīrieši smēķē vidēji 18 cigarešu dienā, bet sievietes – 13, septembrī informēja Veselības ministrija, atsaucoties uz ANO Pasaules Veselības organizācijas pētījuma datiem.

2009.gadā publicētajā pētījumā secināts, ka 39,1% Krievijas iedzīvotāju smēķēja, kas, pēc Pasaules Veselības organizācijas sniegtās informācijas, ir viens no pasaulē lielākajiem smēķētāju īpatsvariem valstī.

Veselības ministra vietnieks Sergejs Vemjaikins norādīja, ka ar tabakas izstrādājumiem saistīti nāves gadījumi darbspējīgo iedzīvotāju vidū Krievijai ik gadu rada 26 miljonu latu zaudējumus.

Krievija pirms diviem gadiem, ņemot vērā Rietumu praksi, uz cigarešu paciņām ieviesa lielus brīdinājuma uzrakstus par smēķēšanas kaitīgumu, bet no nākamā gada maija uz cigarešu paciņām obligāti būs jāizvieto arī brīdinoši attēli.

Ne Medvedevs, ne Putins nesmēķē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.