×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
10. jūnijs, 2015
Drukāt

Franks Gordons: Piedņestra – Kremļa ķīlis starp Ukrainu un Moldovu (9)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Piedņestras republika ir veidojums, kas gluži kā kroplīgs, liess kāpurs 400 kilometru garumā piezīdies pie upes, atdalot Ukrainu no Moldovas. Kā zināms, Ukrainas un Moldovas izvēle, to mērķis ir kļūt par Eiropas Savienības dalībvalstīm, un Piedņestra – Krievijas faktiskais protektorāts – veido ķīli, ar ko Kremlis atdala Ukrainu no Moldovas un no rietumpuses rada draudus Odesai – Ukrainas lielajai ostas pilsētai pie Melnās jūras, par kuras iespējamo sagrābšanu no austrumpuses pirms gada tērgāja Maskavas stutētie “Jaunkrievijas” plānotāji Donbasā.

1990. gadā, sākoties PSRS sabrukumam, krievu padomju staļinistu grupa, nevēloties nonākt “rumāņu jūgā”, t. i., Moldovas sastāvā, proklamēja Piedņestras republiku. Patlaban neviena ANO dalībvalsts, ieskaitot pašu Krieviju (!), nav atzinusi šo veidojumu. Nesen Piedņestrā tika sarīkots referendums, un vairākums iedzīvotāju nobalsoja par pievienošanos Krievijas Federācijai, daļa no tiem jau saņēmusi Krievijas pases. Taču Maskavai izdevīgi uzturēt fikciju par teritoriāli izolētās Piedņestras īpašo statusu. Patlaban pastāv groteska situācija: Pie­dņestras neatkarību atzinuši divi citi Krievijas faktiskie protektorāti – Abhāzija un Dienvidosetija, kā arī Kalnu Karabahas Republika – faktiska Armēnijas sastāvdaļa, ko pati Armēnija taktisku apsvērumu dēļ nav atzinusi. Piedņestrai ir sava ārlietu ministre – izskatīgā Nina Štanski, kas tērpusies zilā mundierī ar zelta izšuvumiem, gluži kā PSRS pēckara gadu diplomāti.

Nu, tā ir butaforija. Bet skarbā īstenība ir tā, ka Piedņestrā atrodas 160 000 Krievijas pavalstnieku, tostarp no Maskavas atsūtītais karaspēks – t. s. miera uzturētāju kontingents, kas tur izvietots pēc īslaicīgā, bet asiņainā 1992. gada kara starp Moldovu un Pie­dņestras separātistiem.

Pamatotās aizdomās par Piedņestras vadības iecerētām provokācijām pret Ukrainu Kijeva ierobežojusi preču tranzītu no Pie­dņestras uz Odesu. Gan Maskavā, gan Piedņestras galvaspilsētā Tiraspolē brēc par “blokādi” un manīti priekšdarbi iespējamam Piedņestras “zemessargu” triecienam Odesas virzienā.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko tagad par Odesas apgabala gubernatoru iecēlis neseno Gruzijas prezidentu Mihailu Saakašvili un piešķīris viņam Ukrainas pavalstniecību. Kijevā cer, ka vīram, kurš Gruzijā sekmīgi apkaroja korupciju, tas pats izdosies Odesā. Putinam kopš 2008. gada Saakašvili ir tāds pats nešpetna naida objekts, kāds Staļinam bija Trockis. Vārdu sakot, būs jāseko tam, kas tuvākajā nākotnē notiks telpā starp Tiraspoli un Odesu.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Оказывается, вот как надо поступать, вас надо игнорировать. Ожидал увидеть бурное обсуждение, страстный обмен репликами, накал страстей. А выясняется, что этот бред старого жида никто и не хочет комментировать, получается, что он никому не интересен, ни там в Израиле, ни здесь, в Латвии. Все с нетерпением ждут начала этносрача. Вот в чём все примут участие с большим удовольствием. Какой ужас…. «О времена, о нравы…»

 2. Вот поэтому шпроты жрите сами.

 3. Es krievu valodu nesaprotu (kaut gan saprotu 3 Eiropas valodas), tādēļ mani nekādas kirilicā rakstītas provokācijas neskaŗ. Manis pēc, visādi anonīmi urlas var iet pakārties — vispirms gan uzsēdinot savu krievu Fīreru uz pamatīgi asa mieta.

 4. Группа сталинистов- это крутое определение от группы идиотов.

 5. Латвия, это маленькая уродливая коровья лепешка на берегу балтийского моря. И в ней живет небольшая популяция навозных мух.

 6. brīnums, ka līdz šim brīdim nav neviens promaskaviskais vaukšķis atmodies !
  Prosipaytesj, sački !!! Padjom !!!

 7. Padumjai savienībai bija tās sastāvā iekļautās “republikas” (iekarotas teritorijas, sagremošanas un krieviskošanas stadijā), kās arī satelīti vai vasaļvalstis, kuras Krievija okupēja un ekspluatēja. Pūķins–būdams par dumju lai izgudrotu citu pieeju– iet to pašu ceļu. Viņa “satelītvalstis” tagad ir Abhāzija, Dienvisodetija, Piedņestra, Donbasa. Bez šaubām, viņš kasa galvu prātodams, kur vēl kādu teritoriju “nošņāpt”. (Ķīnai, protams, viņam bail ķerties klāt.)

  • Krievija ilgi neizvilks, ja ilgstoši kādu “neatbrīvos” no savas zemes! Lūk tā viņa ir uzkonstruēta. “Lielais Tēvijas Karš” ļāva PSRS noturēties liekus gadus desmitus, bet tagad pienācis laiks jaunajām rosībām.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Tiek meklēt bīstams noziedznieku pāris!

Lai pastiprinātu cīņu pret ēnu ekonomiku, VID plāno rūpīgāk uzraudzīt iedzīvotāju ienākumus. Banku pienākums būs ziņot VID par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums pārsniedz 15 000 eiro gadā.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+