Kultūra
Mūzika

Laikmetīgā kamermūzika Kuldīgas Mākslas namā skanēs trio “Tempus Balticus” izpildījumā0

Publicitātes foto

21. augustā Kuldīgas Mākslas namā uzstāsies latviešu-igauņu kameransamblis “Tempus Balticus”, atskaņojot izcilu Baltijas valstu komponistu, tai skaitā, Ērika Ešenvalda un pērn aizgājušā Pētera Plakiža skaņdarbus.

“Tempus Balticus” sastāvā ir klarnetists Jānis Tretjuks un čelliste Māra Botmane no Latvijas un pianists Johans Randvere no Igaunijas. Kameransamblis 2016. gadā tika izveidots ar mērķi izzināt un popularizēt Baltijas jūras reģiona akadēmisko laikmetīgo kamermūziku.

Koncertā “Baltijas laiks” dzirdēsim igauņu komponista Erki Svena Tīra (1959) “Architectonics II”. Erki Svens Tīrs ir komponists, kurš savā daiļradē līdz šim pievērsies vairākiem mūzikas stiliem un žanriem, tostarp arī rokmūzikai, kuras ietekmi var saklausīt arī viņa kamermūzikas darbā “Architectonics II”. Tālāk programmā būs lietuviešu komponista Anatolijus Šenderovas (1949) “Trio”. Šenderovas kompozīcijām ir atpazīstams rokraksts – tajās saklausāmas gan improvizatoriska rakstura tēmas, gan austrumu mūzikas nokrāsas.

Latviju programmā “Baltijas laiks” pārstāv Ēriks Ešenvalds un Pēteris Plakidis. No komponista Ērika Ešenvalda (1977) programmā izskanēs viņa agrīnais skaņdarbs “Iespaidi Sāremā”. Tās ir trīs impresionistiskas miniatūras, kurām iedvesmu komponists guvis no Sāremā uzņemtajām fotogrāfijām – “Rītausmas stāsts”, “Jūra un klintis” un “Kadiķu vientulība”.

Atceroties pērn aizgājušā Pētera Plakiža (1947-2017) piemiņu, koncertprogrammā būs divi viņa skaņdarbi. Kompozīcija “Bezmiegs”, kas pēc komponista vārdiem tapusi nakts stundās starp nomodu un miegu un ar savām noskaņām raksturo šo trauslo, emocijām pilno stāvokli, un koncerta noslēgumā Plakiža “Veltījums Brāmsam”, kas ar savu asprātīgo parafrāzi par dažādu Brāmsa skaņdarbu tēmām ļauj klausītājiem iztēloties mazliet citādu, mazāk nopietnu Brāmsu.
Jānis Tretjuks (klarnete) ir Valsts kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” 1. klarnetists. Šobrīd docents Trosingenes mūzikas augstskolā Vācijā, kur ieguvis arī savu maģistra grādu klarnetes specialitātē un senajā mūzikā. Koncertējis Latvijā, Vācijā, Šveicē, Francijā, Austrijā un citur. Māra Botmane (čells) studē Frankfurtes mūzikas un mākslu augstskolā. Valsts kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” un dažādu kamermūzikas projektu sastāvā koncertē gan Latvijā, gan citās valstīs. Johans Randvere (klavieres) ir ieguvis maģistra grāds Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijā. Viņš ir vairāku starptautisku konkursu laureāts. Uzstājies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Igaunijas Nacionālo simfonisko orķestri, Tallinas kamerorķestri un citiem.

Festivāls “Via Baltica” šogad notiek no 18. – 25. augustam Liepājā, Kuldīgā un Rudbāržos pulcējot klausītājus uz kamermūzikas un džeza koncertiem, kino seansiem, teātra izrādēm un dokumentālo izstādi. Tradicionāli festivālu noslēgs Senās uguns nakts ar bezmaksas koncertu Liepājas pludmalē.

LA.lv