×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
19. februāris, 2017
Drukāt

Latviešu valoda jāmāca vairāk un agrāk. Saruna ar VVK priekšsēdētāju Andreju Veisbergu (30)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Valsts valodas komisija (VVK) Valsts prezidenta paspārnē darbojusies kopš 2002. gada, tiesa, ar pārtraukumiem. Pašreizējā sastāvā tā strādā kopš 2015. gada decembra, kad Valsts prezidents Raimonds Vējonis VVK darbību atjaunoja un aicināja Andreju Veisbergu turpināt pildīt komisijas priekšsēdētāja pienākumus. Sarunā ar Latvijas Universitātes profesoru, filoloģijas doktoru VVK priekšsēdētāju Andreju Veisbergu vispirms vaicāju, kam pašreiz komisija pievērš visvairāk uzmanības.

Veisbergs: Komisijas darba mērķis ir stiprināt latviešu valodas lomu mūsu sabiedrībā un sekmēt tās attīstību. Komisija sniedz padomus Valsts prezidentam un pauž savu viedokli par aktuāliem jautājumiem. Tradicionālie komisijas sāpju bērni ir mediju valodu joma un izglītības jautājumi. Nākamajā nedēļā prezidents tiksies ar izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski. Esam sagatavojuši savus ieteikumus par aktuālo. Komisija Šadurska kunga centienus un veikumu kopumā vērtē atzinīgi. Žēl, ka viņu ne vienmēr atbalsta paša partija.

Esam pauduši bažas par jauno saturu un kompetenču pieeju izglītībā – vai tā vēl vairāk nemazinās latviešu valodas mācīšanas apjomus un dziļumu. Šeit ir daudz nezināmo, šķiet, arī pašiem reformas veidotājiem. Taču papildus jau risināmiem jautājumiem mēs vēlētos, lai Izglītības un zinātnes ministrija papētītu tā sauktos bilingvālās izglītības modeļus mazākumtautību skolās. Aptaujas un pētījumi liecina, ka kopumā situācija latviešu valodas apguvē ir laba. Bet ir arī tādas skolas, kuras beidzot, audzēkņu latviešu valodas zināšanas nav tik labas, un tam var būt dažādi iemesli. Var būt, ka bērnam nav iespēju ārpus skolas runāt latviski. Var būt, ka skolā ir nekvalitatīvi skolotāji, slikta ideoloģiskā atmosfēra. Vai, iespējams, šie bērni nāk no nelabvēlīgām ģimenēm. Bet var būt, ka iemesls ir izvēlētā modeļa vaina. Skolām ir brīva izvēle, kuru no modeļiem izraudzīties. Mēs vēlētos, lai ministrija veic pētījumu, kas parādītu sakarību starp modeļiem un mācīšanas rezultātiem. Tas nav vienkārši, un līdz šim nav darīts.

Man krievu cilvēki sarunās ir teikuši: trūkstot vides, kur runāt latviski, – gan pašiem, gan bērniem.

Pat tad, ja nav vides, skolas izglītībai būtu jādod jauniešiem prasme brīvi lietot latviešu valodu. Ja viņi to nevar, tad droši vien ir problēmas skolā, kas nav spējusi iemācīt. Esam arī runājuši par bērnudārziem – tajos latviešu valoda jāmāca vairāk un agrāk. Bet kopumā rezultāti ir labi. Latviešu valodas aģentūras (LVA) jaunākais pētījums rāda, ka Latvijā 90 procenti iedzīvotāju kopumā saprot latviešu valodu un tajā runā. Kādreiz tiku sacījis, ka pēc 50 okupācijas gadiem vēl 50 gadi paies, cīnoties ar sekām. 26 gadi pagājuši, un, ja cītīgi turpināsim, vēl pēc 25 gadiem būs tāda situācija, kādu mēs vēlētos redzēt šodien. Ir nepieciešams strādāt konsekventi.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Jau gadus 15 Latvijā saziņā lietoju tikai valsts, t.i., latviešu valodu. Principā šeit nelietoju citu valodu, kaut pārzinu vairākas, turklāt labi. Sniedzu konsultācijas būvniecībā. Ja kāds uzrunā citā valodā, atbildu latviski, liekot saprast, ka citādi saruna neturpināsies. 95% gadījumu sarunbiedri pāriet uz saziņu valsts valodā. Ja nezina, tā viņu problēma, sveiki. Tādi grafisti, kā šeit portālā, paliek zobus griežot un vaidot – jo visi citvalodnieki sarunā ar mani ir spiesti pieņemt, ka Latvijā saruna ar viņiem būs tikai latviski (Anglijā varu runāt angliski utt.). Nevis klients izvēlas valodu, bet es kā konsultācijas sniedzējs. Par klientu trūkumu nesūdzos, daļa no tiem ir cittautieši, bet visi ar mani runā latviski. Veikalos u.tml. vietās konsekventi – ja kaut kas tiek man teikts ne latviski, tad nesaprotu – lūdzu to pašu pateikt latviski. Un brīnums – labāk vai sliktāk, bet visi to spēj. Vajag tikai katram no mums konsekventi uzstāt, ka citas valodas nebūs – latviski, un ne savādāk. Punkts.

 2. Kāda tukša muldēšana.Ko prezidents var čivināt ar Šadurski,ja pats pārkāpjn Satversmi.,ja pats runā drausmīgā “latviešu”valsts val.Vai tad tiešām kaut arī 1/2 krievs ,nevar iemācīties pareizi runāt.Ķenča izloksne ir ampizanta,bet ne jau valstiskā līmenī.Var uz skatuves.Saeimā tup veči ar drausmīgu valodas “prasmi”.nu un tādi Zilupes mēri u.c. ierēdņi .Nu ne velti tāds Ušaks var piesmiet pašu VVC ,ja prezidents ir par apsmieklu valodas prasmē,Kad krievu uzņēmējs pieprasa sētniekam okupantu val.,tad viss ir OK,bet redz pat deputāts var būt bez valsts val.,jo esot ievēlēts.Nu un tad,bet vai tad viņš strādā Krievijā kur nebūs darīšana ne ar vienu latvieti???Tāda politprostitūcija.Arī pēc negatīva referenduma,praksē IR divvalodība un drīz būs vēl sliktāk.Tuvojamies 1945.g. situācijai.

 3. Valsts jēga ir norobežot un neielaist teritorijā, ekonomikā, valodā un tautas garā jebkādus salašņas. Vai šī valsts jebko no tā iespēj? Inteliģentie cilvēki, apvienojieties un norobežojieties no visu veidu salašņām un blēdīgiem intelektuāļiem.

 4. Defo izdomātais varonis Krūzo uz silto zemju salas
  izglāba kādu mežoni no kanibālu apēšanas,
  kā dēļ tam vajadzēja nēsāt virs Krūziņa galvas
  kazādas saulessargu 🙂
  Iedeva kļičku Piektdienis.
  Viens Piektdienis te, gadiem, atbilstoši prāta
  spējām, izpaužas komentāros.

 5. Vispar kas joprojam var but par totali absurdu jautajumu par valodu Latvija, ko arvien citigi uztur sai valstij nelojalie, tatad pasi no sadas lemsanas atstumjamie?
  Citas valstis, kur kremlini arvien neturas pie varas, tatad nodarbojas ar citas valsts kolonialisma interesu stiprinasanu, tads jautajums nevar pastavet principa. Tatad visa problema nenotikusaja lustracija un sleptajos cekas maisos, kuru “varoni” ari cakare visu musu dzivi, censoties noturet launuma imperijas pakalpinu loma.
  Ka teica kada lietuviete, kura precejusies ar krievu, un tadu dazadi jauktu laulibu Latvija, ka ari citur, nav mazums: Kas cits es Latvija varu but, ja ne latviete un runat latviski? Ja man nepatik si valsts, tas kultura, valoda, tad ko man te meklet, tad jabrauc tur kur patik, nevis list cita valsti ar saviem noteikumiem. Ta butu okupantu cieniga riciba.
  Luk, te ari ir atbilde, kam ir vajadziga 2. valoda un ka intereses aizstav kautkadas izdomatas tiesibas aizstavosie, kas nav nekas cits ka okupantu tiesibas paklaut, uzspiest, kolonizet.

 6. LA laikam izpelnījusies personīgo ruslandes trolli, tiesa, tāds padumjš un nesakarīgs – laiž garus tekstus ne par tematu. Laikam jau kandidātu izvēle ierobežota, vai arī naudiņas aptrūcis.

 7. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

  • Dumas domas galva nak, laikam dzejnieks busu..
   Ta ka esmu slavena Sharikova tiess pecnacejs, tad esmu loti gudrs… un ar to lepojos un attiecigi dzejoju maniem sugas braliem par prieku…
   Vau vau…

   • tu, totāli nozombētais deRmoliberastu trolli un biogaļas atkritumu samazga Atbildēt

    izēd ateju, kārtējo reizi. Kā jau ierasts, izpildies šajā disciplīnā kopīgi ar saviem sīklopiņu sugas biedriem – pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem, kas nu jau pat klaji demonstratīvi atļaujas piekopt apzināti PRETLIKUMĪGU CENZŪRU.

    Un, kas arī vismaz tik pat būtiski priekš tevis un taml. garīgajiem kroplīšiem – ja jau tu riskē atļauties tēlot tādu personāžu, kāds tu neesi un nekad arī nebūsi, bet kuru tu nu jau gadiem “ilgtspējīgi” un ieciklēti nemainīgi apskaud ar truli lumpenisku melnu skaidrību, tad – papūlies tomēr apgūt saviem bezjēgas vāvuļojumiem izmantoto latviešu valodu kaut vai vismaz necilā pamatskolas līmenītī, sākotnēji. tevis publiski demonstrētais, ģenētiski aprobežotiem izdzimteņiem tipiski raksturīgais truli bezcerīgais analfabētisms ir vienkārši nožēlojams, bezdzimuma / bezvārda deRmoliberastu trolli un biogaļas atkritumu samazga.

 8. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  ========

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =========

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 9. Visus “Kautrīgos” latviešus tā saucamajās latviešu partijās vajadzētu ar koku dzīt prom. Un Viņķele laikam trakā Ķīļa emocionālā atkarībā nonākusi

 10. Ja pirmās personas demonstrētu skaidru un nelokāmu nostāju vienas valsts valodas jautājumā, tad varbūt arī mazāki gariņi sekotu… brīnums, ka valodas komisiju vēl nav slēguši par ķecerīgām domām. jo viņi taču saka, ka mūsu pirmais nepareizi dara

 11. Neaizmirsīsim latviešu valodu mācīt latviešu bērniem, lai nebūtu jāklausās par policistu ROTĒŠANU un vēl simtiem citu stulbismu!!! Latviešu valodu jāiemāca ierēdņiem, žurnālistiem un deputātiem! Likumdevēji, atcerieties, ka Latvijā valsts valoda ir LATVIEŠU valoda!

 12. Mēs skaļi satraucamies par krieviem, kuri neprot latviski. Man šķiet svarīgāk, lai latvieši beidzot sāktu runāt latviski. Vienīgais, kurš mediju telpā runā latviski ir Aigars Rozenbergs.

 13. Ļoti mierīgas un skaidras domas par mūsu ne visai jauko situāciju. Ja daudzi latvieši nebūtu tādi puskoka lēcēji (arī prezidents un daudzi latviešu politiķi, direktori, rektori), tad pakāpeniski jau būtu no bedres izrāpušies kā igauņi.

 14. Mans ikdienas velobraukšanas maršruts vairākārt šķērso dzelzceļa pāŗbrautuves un stiepjās paraļēli dzelceļa sliedēm. Pagājušajā vasarā daudzos dzezceļa posmos notika plānotie sliežu, signalizācijas un kontata tīkla remontu un citu tehnisko ietaišu profilaktisko pārbaužu darbi. Biju zināmā nesaprasšanā, kāpēc visu trīs sliežu, signalizācijas un kontakta tīkla darbinieki savstarpēji sazinās krievu valodā. Skaidrību ieviesa nesenais statistiķu ziņojums, ka 23% krievvalodīgo skolu absolventi nespēj mācīties Latvijas austākajās mācību iestādēs. Dzelceļa tranzīts samazinās, jo neviena valsts nav ieintersēta savas kravas pārkraut svešzemju ostās un maksāt valūta, nenoslogojot savas ostas. Jautājums pezidentam: Izptīkot SC un krievu skolu aiztāvjiem mēs turpināsim “ražot ” bezdarbniekus mūža garumā, jo samazinot dzelzceļa kravu plūsamas automātiski samazināsies apkalpojošais personāls.

  • Интересный ты наблюдатель, Янис. А не хотел бы ты сам пойти поработать путейцем на ж.д.? Вот когда тебе на ногу шпалу уронят, ты на каком языке орать будешь?! Чего то нет из ваших шибко желающих работать там, зато манагеров в жёлтом доме тьма. И вот их то не сокращают почему то.

   • Katrs darbs ir grūts un smags, un atbildīgs – tas te jāpieņem par aksiomu tomēr.
    Starp citu, šo teicienu 1. reizi dzirdēju Londonā pirms 20++ gadiem, kad tur vēl strādāju.

    • Pavļiks Morozovs lokomotīves kurināja 14 gadu es Staļina laikā 16 gados par kaut kādiem 800 rubļiem un ceļā no Valkas līdz Rīgai vajadzēja pāršķipelēt vismaz piecas tonnas Polijas ogļu, puse no kurām bija māli. Tādi “grafisti” izdzīvojot ar 800 rubļiem un staigājot tikai staļina fufaikā ar utu celiņiem “karoti noliktu” dzelzceļa kāpumā Lode – Cēsis, Škirotavu neieraugt.

 15. Kā jūs esat apnikuši ar savu valodu!
  Ko tad latgaliešiem darīt ?

 16. Man loti patīk latviešu valoda,es mīlu Latviju,ciest nevaru rupjas urlas !

  • Ты дурак и придурок редкостный. Ты вор, а вор должен сидеть в тюрьме.
   Прекрати воровать чужие ники, сука!
   P.S. Повторно, взамен удалённого! Мне не надоест.

 17. Ещё один «рациональный нацист». Типа, умник, рассуждающий о полезности газовых камер. Задолбали вы своим языком уже.

 18. grūta tā ir arī pašiem latviešiem, uzjautrina klausoties etnisko latviešu jaunatnes šļupsēšanu un vārdu valstīšanu, kropļojot līdzskaņu pareizo izrunu, izklausās pēc runas defekta

 19. Latviešu valoda tädiem zviedriem ir ļoti grūta! Ko darît?

Draugiem Facebook Twitter Google+