×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
22. janvāris, 2017
Drukāt

Legālas medības aizsargā meža dzīvniekus (17)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Aizsargāti visā Eiropā, bet vai izzūdoši? Lielie plēsēji vienmēr cilvēkus fascinējuši, sākotnēji ieviešot šausmas, jo sensenos laikos cilvēks bija lielo plēsēju ēdienkartes sastāvdaļā, līdz totālai apbrīnai mūsdienās. Šiem jaudīgajiem gaļēdājiem piedēvējot pat ļoti cilvēcīgas īpašības – gudrību, viltību, savā ziņā arī inteliģenci.

Latvijā mājvieta ir trim lielajiem plēsējiem – lūsim, vilkam un lācim. Tinis jeb āmrija mūsdienās sastopams no mums uz ziemeļiem, bet Latvijā it kā pēdējo reizi manīts teju pirms četrdesmit gadiem.

Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā “Silava” 17. janvārī notika seminārs, kura laikā apsprieda trīs Latvijas lielo plēsēju sugu aizsardzības plānus, kā arī Dr. biol. Jānis Ozoliņš prezentēja lielo plēsēju monitoringa rezultātus.

“Silavas” vadošais pētnieks Jurģis Jansons uzsvēra, ka dažādos interneta portālos izskanējušās diskusijas par lūšiem nav institūta cienīgas un tiks pārtrauktas, ja sāksies semināra laikā. Interesanta bija arī viņa replika par to, kādēļ tik liels satraukums ir par lūšu mazuļiem, bet neviens neuztraucas par mežacūku sivēniem, vēl jo vairāk tādēļ, ka valsts uzstādījums cīņā ar Āfrikas cūku mēri – izšaut pēc iespējas vairāk sivēnmāšu.

 

Vilks sastopams neparedzamās vietās

Eiropā mīt desmit dažādas vilku populācijas, mūsējā ir Baltijas populācijas sastāvdaļa, un Latvijas vilki veido apmēram 20% no šīs populācijas. Interesanti, ka no visām šīm populācijām samazinās tikai divas – Karēlijas un Sierra Morena. Visas pārējās ir stabilas un pieaugošas.

Latvijas populācija ir iekļauta t. s. Biotopu direktīvas (Direktīva par dabisko dzīvotņu un savvaļas faunas un floras aizsardzību) piektajā pielikumā, Baltijas valstīm iestājoties ES, panākot tā saukto “ģeogrāfisko izņēmumu”. Saskaņā ar šo izņēmumu vilks ir medījams, toties ir jāievēro atļauto ieroču veidi un medību paņēmieni, jāveic populācijas monitorings, taču nav jāierīko īpaši aizsargājamas teritorijas. Latvijai nacionālā līmenī ir regulāri jāatskaitās Eiropai par vilku populācijas stāvokli, un, ņemot vērā vairākus nosacījumus, proti, vilku izplatību, populācijas lielumu, piemērotos biotopus, nākotnes perspektīvas, secinājums ir viens – mūsu vilku populācijai ir labvēlīgs statuss.

Latvijas vilku populācijai tiek veikta arī ģenētiskā materiāla izpēte, kas liecina par to, ka mūsu populācija nav sadrumstalota. Latvijā nav arī pārmērīgas vilku barības dzīvnieku izmedīšanas, savukārt lielākais dabiskās mirstības iemesls ir kašķis. Veiktā monitoringa secinājums ir tāds, ka mūsu vilku populācija ir stabila ar augošu tendenci. Vilks atšķirībā no lūša ir plastiska suga, un, pieaugot to skaitam, vilku var sastapt visneticamākajās vietās. Atšķirībā no lūšiem vilki paši tik lielā mērā neregulē savu skaitu.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Kundzīte plintniece jau sāk atklāti sludināt, ka esam pakārtoto mednieku vajadzībām! Mērķis ir dabūt visus vēl pārpalikšos laukos dzīvojošos cilvēkus ātrāk prom no viņu zemēm un mežiem! Lai nevazājas šiem pa kājām un var netraucēti medīt ko vien grib un cik vien grib. Padomā tik, paņēmusi plinti rokās un iedomājusies sevi esam kaut kādas “brīvās profesijas” darbone, vai anarhiste. Mednieki šajā valstī darot to, kas patīk!!! Viņiem nekas nav jādara, ko negrib! Saaudzējuši valstī 70 000 savvaļas cūkas katru gadu, iztaisījuši tādus mēslus visiem laukos un vēl arī pilsētās, mednieku ganāmpulki jau skraida Rīgā pa centru, zemniekam – cūkaudzētājam jāizkauj viņu dēļ 5 000 mājas cūkas vienā paņēmienā, tagad jāiet ar izstieptu roku pēc kompensācijām, sadedzinājuši 13 miljonus EUR kā skurstenī – rezultāta nekāda, mēsli tādi, ka neviens vairs nesaprot kā sasmelt – ne ministrijās, ne valdībā, cilvēki nokaitēti līdz baltkvēlei – kundzīte plintniece noliks mums te priekšā pēdējo “krāvienu” – medniekiem nekas neesot jādara, ka viņiem nepatīkot! Darot tikai to, kas patīk, un to ko paši uzskata par vajadzīgu!!! Nestrādājot ne uz vienu sabiedrības locekli! Laikam tikai smadzeņu operācija šitādiem var līdzēt! Kā var dot šitādiem vispār ieroci rokā? Bail domāt, kas var uznākt, ja tipi ar šitādu domāšanu sapsihojas ar plinti rokā!

 2. Dusmīgajai medniecei Atbildēt

  Jūs sakāt – “Viegli pateikt, ka mednieki ir tādi un šitādi, īstenībā ir tā,…”
  – Nav viegli pateikt to, pavisam nav viegli. Ir pat riebīgi to pateikt, bet jāsaka!

 3. TAS PARĀDA VISU, PILNĪGI VISU, JA KĀDAM REIZ BIJUŠAS KĀDAS ILŪZIJAS PAR VIETĒJO MEDNIEKU SAPRĀTU – Dusmīgās mednieces atklāsme:
  ‘īstenībā ir tā, ka mednieki ir brīvi cilvēki un nestrādā ne uz vienu sabiedrības locekli, bet dara to kas patīk un ko vajag personīgi sev, tā kā pārmetumus izsakiet tiem, kas par to algu saņem no valsts līdzekļiem, nevis medniekiem, kuriem nekas nav jādara, ko viņi negrib vai uzskata par nevajadzīgu, vai kaitīgu dabai.”

 4. Skaidrs top tikai viens – mednieku kāre nogalināt ir tik liela, ka to neaptur pat likumi. Ja likums noteiks, ka medīt nedrīkst, mednieki vienkārši uzspļaus likumam un medīs tāpat. Skaisti, ko tur teikt… un kāds vēl te sapņo, lai Latvijā attīstītos tiesiska, pilsoniska valsts! Ar sevi, protams, sākt nekādi nevajag…

 5. Kaut kādi slimnieki raksta te komentārus. Vispār, var redzēt, ka letiņi paši ēd nost letiņus, ne kādam rūp, ka būtu jāapvienojas un jābūt mazai bet stiprai tautai, bet viens otram rīkli gatavi pārgrauzt, slimnieki…apliek visus ar vieniem sū….m, ne, ko labu pateikt ne ko labu izdarīt! Kā viens mefnieks teica- dīvānā pirdēji! Un “Nekā personīga” vispār kronis visam! Sagroza faktus, ka mednieki vainīgi ka privātā mazdārziņā mežacūka ar mēri nosprāga, un medniekiem tagad jānokopj tas viss! Kas mednieki kādi apkopēji savākt visu? Pietiekami jau izdarījuši, un nav kauna sludināt, ka par to ir samaksāts! Lai iebāž sev rīklē tos 30 eiro par asiņu parauga nodošanu un 50 eiro par cūku mātes pakaļgala caurumiem un asti! Lai aizved, piemēram no Birzgales uz Rīgu analīzes un paskatās cik laika un naudas tas aizņem. Un ja nemaldos tad kompensācijas par sieviešu kārtas mežacūkām nemaksā vairs. Viegli pateikt, ka mednieki ir tādi un šitādi, īstenībā ir tā, ka mednieki ir brīvi cilvēki un nestrādā ne uz vienu sabiedrības locekli, bet dara to kas patīk un ko vajag personīgi sev, tā kā pārmetumus izsakiet tiem, kas par to algu saņem no valsts līdzekļiem, nevis medniekiem, kuriem nekas nav jādara, ko viņi negrib vai uzskata par nevajadzīgu, vai kaitīgu dabai.

 6. Kaut kādi slimnieki raksta te komentārus. Vispār, var redzēt, ka letiņi paši ēd nost letiņus, ne kādam rūp, ka būtu jāapvienojas un jābūt mazai bet stiprai tautai, bet viens otram rīkli gatavi pārgrauzt, slimnieki…apliek visus ar vieniem sū….m, ne, ko labu pateikt ne ko labu izdarīt! Kā Oskars teica- dīvānā pirdēji! Un “Nekā personīga” vispār kronis visam! Sagroza faktus, ka mednieki vainīgi ka privātā mazdārziņā mežacūka ar mēri nosprāga, un medniekiem tagad jānokopj tas viss! Kas mednieki kādi apkopēji savākt visu? Pietiekami jau izdarījuši, un nav kauna sludināt, ka par to ir samaksāts! Lai iebāž sev rīklē tos 30 eiro par asiņu parauga nodošanu un 50 eiro par cūku mātes pakaļgala caurumiem un asti! Lai aizved, piemēram no Birzgales uz Rīgu analīzes un paskatās cik laika un naudas tas aizņem. Un ja nemaldos tad kompensācijas par sieviešu kārtas mežacūkām nemaksā vairs. Viegli pateikt, ka mednieki ir tādi un šitādi, īstenībā ir tā, ka mednieki ir brīvi cilvēki un nestrādā ne uz vienu sabiedrības locekli, bet dara to kas patīk un ko vajag personīgi sev, tā kā pārmetumus izsakiet tiem, kas par to algu saņem no valsts līdzekļiem, nevis medniekiem, kuriem nekas nav jādara, ko viņi negrib vai uzskata par nevajadzīgu, vai kaitīgu dabai.

 7. Vilki ir un būs. Padomju laikos to medības vispār neierobežoja. Pēc lielākās cilvēku daļas loģikas, šai sugai vispār būtu jāizmirst, bet nē. Viņi lieliski jūtas un nekautrējas nākt pagalmos, raut suņus no ķēdēm, laupīt jērus un “griezt” teļus. Bet pilsētniekiem jau tas nav zināms un nav svarīgi…

 8. Interesanti, ka daži cilvēki neredz tālāk par savu degunu. Cik izmaksā postījumi lauksaimniecības kultūrām? Cik izmaksātu (!) žogi gar ceļiem un labības un citu kultūru laukiem? Cik tad maksātu gala produkts? Un cik avāriju būtu, ja žogus tomēr neuzbūvētu, bet medības , šo mīklaino, kā te viens izteicās, saimnieciskās darbības veidu, aizliegtu??? Kas par to visu maksātu? Un cik maksā medības? Cik mednieki iegulda šajā visai valstij nepieciešamajā darbā no savas naudas? Tas, ka viņi paši apņemas, strādā un pēc tam iegūst gaļu par savām pūlēm ir adekvāta samaksa. Pretējā gadījumā JUMS visiem nāktos maksāt par populāciju apsaimniekošanu no SAVAS kabatas.

 9. bet varbūt jārunā arī par to, kādus ceļus aiziet tā medījuma gaļa? Par to taču pilnīgi noteikti tiek veikts ikgadējs apkopojums un uzskaitījums. Citādi taču nevarētu būt.

 10. jāteic, ka vislielākais risks ir sabiedrības tolerance pret šo mīklaino saimnieciskās darbības veidu – medībām visvisādu biedrību, juridisku personu, sporta klubu veidolā. Kāds darbonis to pievelk savai darbībai, nosaucot to par kultūrtūrismu ar interaktīvām nodarbībām dabā ar šaušanu, cits aizsedzas ar dabas procesa regulatora funkciju veikšanu, kuram papildus piesaista vēl draudziņus no ārzemēm, cits noreducē uz pašiem primitīvākajiem instinktiem, pret kuriem cīnīties nav iespējams, par tādu kā neuzveicamu atkarību. Citam atkal ļoti gribas ēst bioloģisku gaļu, tikai un vienīgi bioloģisku – 70% apmērā no visa sava uztura! Un lūši, lūk, arī esot delikatese! Visnotaļ ērti – no visām procesa piekopēju pusēm. Tikai, lai tie citi nelgas, kas nemāk noformulēt savus hobijus, maksā nodokļus, noskatās uz visu pa gabalu un aplaudē. Mednieku rūoals ir neazskarams, jo ir svēts.

 11. „Mums ir jāveic ikgadējs medību slodzes un apjoma novērtējums, kas arī tiek darīts”. Un mums laikam tumsonīgajai Eiropas nomales tautiņai būtu jānotic jūsu ikgadējam medību slodzes novērtējumam!! Tā esat to medību slodzi vērtējuši un apkopojuši, ka meža cūkas savairotas un apkopotas tādos apjomos, ka ne tikai gar Brīvības pieminekli jau skraida, bet nu jau ir aiziets tik tālu, ka sabiedrībai jānoskatās, kā masveidā ārkārtīgi baisā un nežēlīgā veidā tiek nogalinātas 5000 mājas cūku un likvidācijas procesā pat jāpiesaista armijas spēki!!! Nemaz jau nerunājot par mazākām saimniecībām, kur jau piespiedu izkaušana notika pagājušajā gadā un arī kompensācijas tika izmaksātas! Mums uz to jānoskatās klusu ciešot un jāpieņem jūsu ikgadējie apkopojumi par jūsu medību slodzēm un profesionālo vilku un lūšu monitoringu????????

  • Lūšus un vilkus arī savairos līdz vājprātīgiem apjomiem. Ko tad darīs? Stirnu nebūs, bebru nebūs, briežu mazuļu ar vairs nebūs -briežu mātes vienas pašas pa mežu skraidīs. Viss tikai pateicoties zaļajiem piznesmeņiem..

 12. Te pieminēts „Silavas” vadošais pētnieks Jurģis Jansons un citēts viņa viedoklis. Lasu citā rakstā, lūk, ko „jaunieceltais AS „Latvijas valsts meži” padomes priekšsēdētājs Jurģis Jansons lika saprast, ka būtu nepieciešams pārskatīt galvenās cirtes apjomus valsts mežos un galvenās cirtes caurmēru (tulkojums tautai – vajadzētu cirst vairāk un jaunākus kokus).” Vai tas ir tas pats „Silavas” vadošais pētnieks, kas tagad runā par lūšiem???? Cik un kuros krēslos viens tāds pētnieks var sēdēt un spriedelēt?

 13. Vai nav aizmirsts pielikt zīmīti, ka raksts apmaksāts no Medību saimniecības attīstības fonda?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +27
Alūksne +19.3
Daugavpils +23.7
Saldus +27
Liepāja +24.0
Jelgava +28
Ventspils +22.9
Limbaži +27
Madona +26
Rēzekne +23
Draugiem Facebook Twitter Google+