Ekonomika

Lielbritānija rosinās pagaidu muitas savienību ar ES 1

Foto AP/Scanpix/LETA

Lielbritānija pēc izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) varētu vēlēties pagaidu muitas savienību ar bloku, otrdien paziņojusi britu valdība, gatavojoties publiskot pirmos detalizētos priekšlikumus turpmākajām attiecībām ar ES.

Lielbritānija ir norādījusi, ka tās dalība ES muitas savienībā, kas šobrīd garantē brīvu preču kustību, beigsies 2019.gada martā pēc izstāšanās no bloka.

Breksita lietu ministrija paziņoja, ka mēģinās panākt “terminētu ieviešanas periodu”, lai nodrošinātu uzņēmumiem skaidrību, kā arī dotu laiku jaunu muitas līgumu izstrādāšanai.

“Viena iespējama pieeja varētu būt pagaidu muitas savienība starp Lielbritāniju un ES,” norādīts paziņojumā pirms tā pilnas versijas publicēšanas otrdien.

Eksperti ir brīdinājuši, ka būs ārkārtīgi grūti panākt jaunu ES un Lielbritānijas brīvās tirdzniecības līgumu, kamēr Apvienotā Karaliste nebūs izstājusies no bloka, īpaši tādēļ, ka Brisele līdz šim ir atteikusies sākt sarunas par tirdzniecību.

Brisele ir norādījusi, ka vispirms ir jāpanāk visaptveroša vienošanās par trīs galvenajiem jautājumiem – Lielbritānijas izstāšanās “rēķinu” jeb tās finansiālajām saistībām, tajā dzīvojošo ES pilsoņu tiesībām un Ziemeļīrijas robežu.

Lielbritānija priekšlikumus par robežas jautājumu publiskos trešdien, gatavojoties augusta beigās paredzētajai “Breksita” sarunu trešajai kārtai.

LA.lv