Latvijā
Sabiedrība

Man kauns, ka dzīvoju šādā valstī! Daudzbērnu māte piedzīvo VID “uzlidojumus”46

Foto – LETA

Daudzbērnu māte no Rēzeknes, kurai pieder mikrouzņēmums, sašutusi par nodokļu likumdošanu. Uzskata, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) viņu soda par došanos bērna kopšanas atvaļinājumā, vēstīja TV3 raidījums “Bez Tabu”.

Ceturtais bērns Jeļenai piedzima pagājušā gada sākumā, tad viņa paziņoja VID, ka dodas bērna kopšanas atvaļinājumā, līdz ar to saimnieciskā darbība kādu laiku nenotiks. Liels bija viņas pārsteigums, kad pērnā gada nogalē saņem vēsti no VID.

“Viņi man pasaka, ka jāmaksā 50 eiro, jo par konkrētā periodā [šajā gadījumā – laika posmā, kad aprūpē bērnu] neieguvu ienākumus mikrouzņēmumā. Absurds! Kāpēc es neieguvu ienākumus? Tāpēc, ka biju bērnu kopšanas atvaļinājumā. Man kauns, ka es dzīvoju šādā valstī. Viņi man tādā veidā atriebjas par to, ka uzlaboju Latvijas demogrāfisko situāciju? Es nesaprotu!” sašutusi ir Jeļena.

VID Nodokļu metodikas galvenā inspektore Marija Radzjušonoka skaidro, ka naudas summa, ko pieprasa no sievietes, nav sods.

“Likums nosaka, ka, ja [taksācijas gada laikā] mikrouzņēmumā nav veikta nekāda darbība, ir jāmaksā minimālais nodoklis. Minimālais nodoklis ir 50 eiro par gadu, pat tad, ja gadu nav notikusi saimnieciskā darbība,” saka Radzjušonoka.

Vēl vairāk rēzeknietei Jeļenai kremt, ka VID paralizējis viņas saimniecisko darbību, likvidējot mikrouzņēmuma nodokļa maksātājas statusu, jo uzņēmumam nav bijis apgrozījuma.

“Bet vēlreiz – es taču aprūpēju bērnu! Kā man var būt saimnieciskā darbība! Tas ir absurds. Ja man ir laiks, es strādāju kaut kādus darbiņus, ja nav, tad nestrādāju, jo es audzinu bērnus,” aizvien neizpratnē ir Jeļena.

Radzjušonoka pārmetumus komentē, sakot, ka, “ja cilvēks plāno atkal uzsākt saimniecisko darbību, turpināt maksāt mikrouzņēmuma nodokli, līdz šā gada 15. decembrim jāiesniedz iesniegums VID par to, ka viņa atkal grib kļūt par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju. Tad viņam attiecīgi piešķirs šo statusu, un 2019. gadā varēs maksāt nodokli kā iepriekš.”

Tomēr šogad Jeļena vismaz pašreizējā mikrouzņēmuma ietvaros nevar darboties, jo par apņēmību turpināt piepelnīties šogad nav uzrakstījusi iesniegumu līdz pērnā gada 15. decembrim. Sieviete uzskata, ka “cilvēks-parastais” šādos likuma līkločos viegli var apmaldīties, sauc kārtību par nesaprotamu birokrātiju.

“Varbūt kaut kādus ienākumus es iegūšu, bet sanāk, ka par tiem neziņošu VID. Nedošu ziņu. Būšu kā krāpnieks. Bet es gribu godprātīgi, gribu maksāt šo nodokli,” saka Jeļena.

VID pārstāve Radzjušonoka kā risinājumu iesaka saimnieciskās darbības izbeigšanu, pēcāku tās atsākšanu un pieteikšanos mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusam atkārtoti, tādā gadījumā varēs veikt saimniecisko darbību arī šogad. Tomēr Jeļena stāsta, ka viņai noslodzes dēļ nav laika mesties birokrātijas ritenī.

Vairāk pievienotajā video:

LA.lv