×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
20. februāris, 2018
Drukāt

Māris Antonevičs: Vai par Ilmāru Rimšēviču izplatītas viltus ziņas? (31)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māris Antonevičs

Skandāls, kura centrā ir Latvijas Bankas vadītājs Ilmārs Rimšēvičs, ir skaļš un daudzslāņains, ar daudziem iesaistītajiem. Katliņš vārās, bet kāda vira no tā beigās sanāks, pagaidām var tikai minēt. Tomēr atsevišķas epizodes var analizēt. Un viena no tādām ir pirmdienas vakara “bumba” – respektablās amerikāņu ziņu aģentūras “The Associated Press” publikācija ar nosaukumu “Murgs. Baņķieris atklāj patiesību par korupciju Latvijā”. To ilustrē bilde – kāda guļbūve, pieticīgi klāts galds (šņabis, vārīti kartupeļi, jogurts, gāzēti dzērieni) un septiņi vīri, starp kuriem uzreiz var atpazīt arī Rimšēviču. Fonā pie sienas karājas automāts, bet turpat zem tā – ģitāra. Savdabīga kompozīcija.

Raksts ir smaga apsūdzība Rimšēvičam – viņš esot mēģinājis izspiest kukuli no “Norvik” bankas īpašnieka Grigorija Guseļņikova. Rimšēvičs it kā paskaidrojis Guseļņikovam “spēles noteikumus” Latvijas banku sektorā, kas noticis kādā privātmājā “galvaspilsētas priekšpilsētā”. “Starpnieks” esot bijis kāds Renārs Kokins, kurš vēlāk uz papīra uzrakstījis summu “100 tūkstoši eiro mēnesī” un paskaidrojis, ka Latvijā visas bankas “sadarbojas” šādā veidā. Vēlāk Guseļņikovs ar Kokinu ticies vairākkārt kādā ķīniešu restorānā pilsētas nomalē vai tā autostāvvietā. Tiktāl faktiski ir vienas personas liecības, ar kurām drīzāk būtu uzreiz bijis jādodas uz tiesībsargājošām iestādēm, nevis pie žurnālistiem un tikai tagad.

Tomēr tas vēl nav viss! “AP” uzzīmē shēmu, kurā Rimšēvičs parādās kā viens no plašāka noziedzīga grupējuma dalībniekiem (tajā esot iesaistīts arī bēguļojošais “Jūrmalgeitas” “varonis” Germans Milušs), un pēdas tam visam ved līdz pat (!) Kremlim. “Rimšēvičs pēdējos gados regulāri apmeklējis Krieviju – veicot vismaz astoņus braucienus kopš 2010. gada. (..) …dati liecina, ka Rimšēvičs apmeklēja Krieviju caur tās kaimiņvalsti Baltkrieviju, kas sakrīt ar robežas šķērsošanas datiem Maskavā. Kā liecina “AP” iegūtie fotoattēli, vienā no braucieniem 2010. gadā Rimšēvičs, šķiet, piedalījies medībās. Vienā no fotogrāfijām viņš ir redzams kopā ar Dmitriju Piļščikovu, kurš tolaik vadīja Informācijas tehnoloģiju pētniecības institūtu, kas ir Krievijas valsts militāro tehnoloģiju kompānija, pret kuru vēlāk ASV noteica sankcijas.” Piļščikova priekšnieks esot tuvs Putina draugs Sergejs Čemezovs.

Neliela atkāpe. Jau pērn daudzi eksperti paredzēja, ka tieši 2018. gadā Latvija varētu saskarties ar iepriekš nepieredzētu viltus ziņu vilni no Krievijas, kas saistīts gan ar valsts simtgadi (mērķis – parādīt Latviju kā “neizdevušos valsti”, kur valda korupcija, nabadzība un mazspējīga vara), gan ar gaidāmajām Saeimas vēlēšanām (mērķis – panākt politisko ainavu, kas izdevīga Kremļa interesēm). Kā līdzeklis varētu tikt izmantotas gan primitīvas viltus ziņas, kas jau tagad nav retums Krievijas interneta portālos, gan īpaši organizētas “informācijas operācijas”.

Pirmais jautājums, kas rodas, lasot “šausmu stāstu” par Latvijas Bankas prezidenta darbībām, ir – vai tieši te mēs neredzam šo “operāciju” (vai varbūt daļu no tās), kas mēģina iedragāt Latvijas iedzīvotāju uzticēšanos savai varai un starptautisko uzticību Latvijai?

Kas runā par sliktu šai versijai? Raksta pirmavots nav Krievijas medijs vai kāds mazāk zināms Rietumu izdevums, kas varētu “pavilkties” uz lētu sensāciju, bet ietekmīgs medijs ar vārdu. Kā savā interneta lapā apgalvo “AP”: “Vairāk nekā puse no pasaules iedzīvotājiem katru dienu redz mūsu sagatavoto saturu.” Tā lepojas ar savu žurnālistu komandu, atgādinot, ka “AP” līdzstrādnieki saņēmuši daudz dažādu žurnālistikas balvu, tajā skaitā 52 reizes Pulicera prēmijas. Īsumā – šis nav medijs, kas viegli varētu iekrist uz viltus ziņu, jo īpaši jau pēc pēdējā laika skandāliem par Krievijas iejaukšanos ASV un citu valstu politikā. Jāpiebilst, ka “AP” ziņu pārpublicējuši vairāki pazīstami pasaules mediji, piemēram, “Washington Post”, “Daily Mail” un citi.

Un vēl – Krievijas mediji vismaz vakar šai ziņai nepievērsa gandrīz nekādu uzmanību, tur centrā bija cits ar Latvijas vārdu saistīts vietējais skandāls, jo atklājies, ka Komunistiskās partijas prezidenta kandidāta Pāvela Grudiņina ģimenei te piederot dārgi īpašumi. “Sputņik” un vēl daži citi, kas ziņoja par Rimšēviča lietu, vairāk atsaucās uz KNAB veikto aizturēšanu nedēļas nogalē, nevis uz “AP” publikāciju. Tas liek domāt – ja arī šī ir viltus ziņa, tad ne Krievijas propagandas režisēta.

Kas runā par labu versijai par viltus ziņu? Lai gan “AP” apgalvo, ka pārbaudījuši gan informāciju, gan bildi, kas neesot viltota, par to tomēr rodas šaubas, jo raksts faktiski ir nevis pētījums, bet vienas ieinteresētas personas intervijas pārstāsts. Nav mēģināts to konfrontēt ar otras puses argumentiem, nav arī citu avotu. Un bilde, lai gan ir kompromitējoša, nedod pamatu tik smagām apsūdzībām kā darbība Krievijas varas interesēs. Nav arī norādīts, no kurienes AP guvis datus par to, cik bieži Rimševičs šķērsojis Krievijas robežu.

Pats Rimšēvičs vakar preses konferencē apgalvoja, ka Krievijā bijis tikai divreiz – 2010. un 2012. gadā, un abas reizes braucis nevis medīt, bet makšķerēt uz Kamčatku, bet par kompāniju, kas tur savākusies, neko daudz nezinot. (“Šī nav mana kompānija.”) To, vai apgalvojums par biežo viesošanos Krievijā ir vai nav viltus ziņa, varētu viegli noskaidrot, ja Rimšēvičs būtu gatavs uzrādīt savu pasi – tur vajadzētu būt vīzām par visiem braucieniem. Viens gan ir skaidrs – jebkuri kontakti ar Krieviju šobrīd ir “toksiski”. Ja tādos iesaisties, tad esi gatavs atskaitīties visos sīkumos un neaizmirsti arī painteresēties (vislabāk iepriekš), kas tā par kompāniju, ar kuru cilā šņabja glāzītes – vienalga, vai tas notiek mednieku vai makšķernieku “namiņā”.

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Autors laikam nav noskatījies visu raidījumu, jo patiesībā Rimšēvičs teica, ka bijis tur 2 reizes makšķerēt, bet cik reizes bijis vēl, jāskatās pasē! Un vēl teica, ka šņabi nav dzēris.

  • Preses konferencē teica, ka bijis divas reizes. Vakarā LTV 1:1 atcerējās, ka tomēr braucis vēl, tikai ne makšķerēt. Sapinies atmiņās.

 2. A.Balts
  21.02.2018 15:35
  Šī fotogrāfija pati par sevi neizsaka neko! Tāda var būt par jebkuru ceļojošu personu svešā vietā un mirkli svešā kompānijā.Jo ja Maligins bija viņa draugs, ja abi kopā bija tālā ceļā, svešā vietā, kur kādā pēczvejas vietā bija Maligina paziņas vai draugi, tad arī Rimšēiča atrašanās neko citu nenozīmē,kā tikai nejauša klārbūtne, pievienojoties draugam un tā kompānijai piem. uz vakariņām. Nozīme ir tam, kādi sakari, kadas sekas un darbības ir sekojušas šo cilvēku tālākajiem kontaktiem, jeb nekāda turpinājuma nav bijis. Daudz citu jautājumu rodas, bet atbilžu maz, arī par Maligina pēkšņo nāvi īstas skaidrības nav un klusums par to jo dīvaināks.Bet…uz kopējā sistemātiskā valsts brucināšanas fona, tas viss ir jau mums pieradināts, kā “normāla” valsts dzīves sastāvdaļa.

 3. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem ( t.sk. – privāti ) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 4. This case exemplifies that American media and government institutions’ ability to level unverified accusations as fact against any person, enterprise or government does not serve well even those countries that are otherwise willing US allies. But what author seemingly fails to understand is that the more baseless accusations are thrown at Russia, the more Russia’s neighbors would get caught in the crossfire.

  The America that truly believes in Russian election meddling and Russia waging ‘hybrid war’ against it might seem convenient for the anti-Russian crowd in former USSR Warshaw Pact countries. American media caught in the Evil Russia hype amplifies that anti-Russian message they’re disseminating. But it will backfire. Because in war, hybrid or otherwise, nations closest to Russia are expendable cannon fodder, and nobody in high offices in Washington would loose their sleep over some ‘Latvianinans or whatever they’re called’ getting into a bit of ‘blue on blue’ friendly fire situation.

 5. “Raksts ir smaga apsūdzība Rimšēvičam – viņš esot mēģinājis izspiest kukuli no “Norvik” bankas īpašnieka Grigorija Guseļņikova.”
  Tālāk nelasīju, jo tātikai te Tu saki! Īsto apsūdzību neviens vēl nav izpaudis, ja kas.

 6. Grigoriju Guseļņikovu izraidīt no Latvijas par melu un intrigu vērpšanu , nepatiesiem apmelojumiem pret I. Rimšēviču personīgi , kā arī pret viņu kā Latvijas Bankas prezidentu !

  Pietiek demagoģijas !

 7. Dzīvojam sabiedrībā kurā no desmīta pilsoņiem ne vairāk par diviem ir loģiski domāt spējīgiem. Spilgti izpaudās pēdējo divu prezidentu ievēlēšana. Bērziņa: Kad pietrūka vienas balss, Brigmanis ar Urbanovču, kā kaut ko sliktu ieēduši, mētājās pa Saeimas gaiteņiem meklēdami tukšu attiecīgo telpu. Vējoņa: Laikā pēc pirmā balsojuma, Lembergs, sēdēdams Ventspilī pie sava rakstāmgada žurnālistei paziņoja uzvarētāju, acīmredzami parādīdams, kurš šeit ir saimnieks.Ko parādija nākošās un iespējams arī tupmākās? Ka tās pašas partijas plūks uzvaras laurus.

 8. rudzubises zalve simtgadei Atbildēt

  Informatīvais karš arī ir karš; neviens neuzbruktu, ja neredzētu pretinieka sapuvušo aizsardzības līniju …

 9. Viss tas, par ko te cepas, ir nieki vieni. Pati lielākā katastrafa ir apjausme, ka LV pie teikšanas ir pilnīgi i….., neizglītoti, nespējīgi, alkatīgi cirvji un cirvenes:) Ja tas ir info. kariņš, tad “cepuri nost” režisoram:) Šitā žļura kopā ar visām valdības ekonomiskajām “afērām” (oik, izglītība, veselība utt.), nespēju te neko sakārtot pavisam noteikti atkal daudziem liks padomāt par tēmu – “varbūt tomēr braukt dzīvot kaut kur citur?”:):):)

 10. tadai augstai amatpersonai tomer vajadzeja uzmanities ar saviem arvalstu kontaktiem.ir tacu zinams ka strada krievijas droibas organi!to ka musejie ir ka laci gulejusi ziemas miega ir redzams!tad pacelas jautajums par SAB prieksnieka kandidatu!jau ka genralprokurors tas neko labu nepadarija!sai posteni jaliek goda virs.

 11. Vai tas ir tas vīrs, kurš arī pieļāva Dombrovskim likvidēt pēdējo valsts banku? Tad visiem valsts kantoriem naudiņa tikai caur privātajām bankām – tātad interese ?

 12. Katru dienu skatos Sky News ,BBC News ,lasu Daily Mail on line ,neviens tur neraksta un nerāda nekādu Rimsēvicu ,tikai pīle izpūsta .Vislielāko kaunu Latvijai izdarīja KNAB,kad aizturēja viņu naktī ,prezidents ,saiema un finanšu ministre ,kas prasa viņa atkāpšanos.Viens krievs samelojās un KNAB jau rīkojas!

 13. Ar savām darbībām knābis un valdība un drošības iestādes atklāti parādīja savu mazspēju domāšanā, un savas rīcības seku izvērtēšanā.
  Faktiski valdība bez pierādījumiem ir klaji ”uzmetusi” vienu no valsts svarīgākajām amatpersonām. Vai ir iespējams vēl lielāku kaunu sagādāt pašiem sev un negodu savai valstij?
  Vienkārši – bez vārdiem! Te nu pilnībā izgaismojas tās prāta spējas, kuras nu pašlaik mums skaitās tās labākās. Kauns!

 14. Vienādi vai otrādi, atstāt vienu cilvēku tik atbildīgā darbā tik ilgi nav valsts interesēs.

 15. Kurš uzkurināja plašu sabiedrības uzmanību saistītu ar Rimšēvica aizturēšanu? Un ja nu nevarēs neko inkriminēt vai KNAB pilnā sastāvā tiks no darba atlaists par cilvēka reputācijas graušanu?

 16. Pietiekoši labi uzrakstīts un izanalizēts, lai saprastu, ka visa šī jezga vislielākā mērā saucas pret Latviju vērsts informatīvais karš, kurš, diemžēl, varētu pastiprināties un nesīs augļus tad, ja sabiedrība nedomās un neanalizēs notiekošo.

  • Bilde ir fufelis, jo krievi ir lielīgi un pie tik pliekana galda nebildētos. Septiņus gadus atpakaļ vēl nebija sankcijas. Interesanti kāpēc klusē lielākā Saeimas opozīcijas partija?

 17. Kas ir KNAB vadītājs šodien un kā labā viņš tik enerģiski darbijas?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+