×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
11. maijs, 2015
Drukāt

Melbārde: Jauniešu masveida dalība “uzvaras dienas” svinībās rada jautājumus par skolās sniegto izglītību (18)

Foto-LETAFoto-LETA

Satraucoši, ka 9.maijā Uzvaras parkā notikušās “uzvaras dienas” svinības apmeklēja liels skaits Latvijas skolās izglītību apguvušo jauniešu, atzina kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).

Politiķe pauda neizpratni, kā jaunie cilvēki, kuri ir mācījušies mūsdienu Latvijas skolās, kurās ir noteiktas mācību programmas un valstiskā audzināšana, var piedalīties šādā pasākumā.

“Tas rada daudz jautājumu, kas ir risināmi nākotnes perspektīvā, un tas ir paaudžu jautājums,” norādīja ministre. “To paaudzi, kas te ar konkrētiem mērķiem ieceļoja padomju laikā, mēs neizmainīsim, taču nav saprotams, kāpēc pie pieminekļa nāk jaunieši. Tad ir jautājums – ko šiem jauniešiem māca par Latvijas vēsturi un simboliem? Ģimene ir viens, taču otrs ir valstiskā audzināšana skolās,” sacīja Melbārde. “Mani skumdina tas, ka Latvijā ir liela sabiedrības daļa, kam par Latvijas valsts simboliem ir svarīgāki Krievijas valsts simboli,” norādīja politiķe.

Ministre atzina, ka liela loma svinību popularitātē ir Krievijai, kas uztur mītus par Otro pasaules karu un tā it kā viennozīmīgi pozitīvajiem rezultātiem. “Taču, kā mēs zinām, daļai valstu Otrā pasaules kara rezultāti nebija nemaz tik pozitīvi,” sacīja Melbārde. “Tālab arī Latvijas Republikas simtgades kontekstā ir jādomā par to, kā iesaistām jauniešus un stāstām par Latvijas vēsturi, tādā veidā padarot sabiedrību stiprāku,” sacīja Melbārde. Viņa norādīja, ka ir jāstrādā pie tā, lai rosinātu jauniešus sevi identificēt ar to Latviju, kas proklamēta 1918.gada 18.novembrī un atjaunota 1990.gada 4.maijā.

Kā ziņots, Uzvaras parkā sestdien visas dienas garumā notika pasākumi, kas veltīti Krievijā svinamajai “uzvaras dienai” un nacisma sagrāvei, kā arī Otrā pasaules kara upuru piemiņai. Tos apmeklēja ap 220 000 cilvēku.

Svinību laikā policija sodījusi 25 personas, kas atradušās alkohola reibumā. Vēl seši protokoli noformēti par atvērtu alkoholisko dzērienu pudeļu turēšanu. Policijas darbinieki arī sākuši vienu administratīvo lietu par aizliegtas padomju simbolikas izmantošanu.
Par uzbrukumu policijas darbiniekam sākts arī viens kriminālprocess.

Pērn par dažādiem pārkāpumiem pasākuma laikā tika noformēti 64 administratīvo pārkāpumu protokoli.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. ‘Izglītības iestāžu vadītājiem un pedagogiem ir jābūt lojāliem Latvijai un tās Satversmei.
  Komisija atbalstīja deputāta Inta Dāldera priekšlikumu, kurā noteikts, ka “strādāt par pedagogu ir tiesības personai, kas ir lojāla Latvijas Republikai un tās Satversmei”. Attiecīgais nosacījums komisijas izstrādātajā redakcijā tiks attiecināts arī uz izglītības iestāžu vadītājiem – to bija rosinājis noteikt gan deputāts I. Dālderis, gan parlamentārietis Aleksandrs Kiršteins, raksta ziņu aģentūra LETA.’
  Šādiem pašiem nosacījumiem ir jābūt arī deputātiem, citādi nebūs jēga prasīt no skolotāja, ja nākamo skolotāju lojalitāti novērtēs tādi bijušie un esošie vai nākamie deputāti no Ušakova-Urbanoviča-Rubika “Saskaņas” partijas vai Ždanokas-Plinera partijas, vai Lindermaņa un Gapoņenko atbalstītajiem.
  Šādiem nosacījumiem Izglītības likumā bija jābūt jau sen. Tas nav nopietni, ka vēsturi, politiku, sociālas zinības, latviešu valodu, literatūru, mūziku, ģeogrāfiju u.c. māc. priekšmetus māca skolotāji ar vājām latviešu valodas, latviešu kultūras, Latvijas vēstures zināšanām, un ieguvuši izglītību Krievijā ar citu ideoloģiju un citu patriotisko audzināšanu.
  Diemžēl, mūsu bezzobainā Saeima tik ļoti baidās noteikt, ka arī izglītībai un kultūrai ir jābūt valsts valodā… Ir jābūt noteiktam, ka par deputātiem jebkurā līmenī drīkst būt tikai Latvijai lojāli cilvēki, kuri atbalsta latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu, vidējo un pamatizglītību Latvijā iegūst valsts valodā, kultūras pasākumi notiek valsts valodā (izņemot citu valstu viesmākslinieki), apkalpojošās sfērās saziņas valoda ir valsts valoda, u.t.t. Nepietiek ar to, ka Satversmē nosaka valsts valodu, bet tālāk nekas netiek darīts un nostiprināts normatīvajos aktos! Drīzāk otrādi, atsevišķos normatīvajos aktos pat tiek atbalstīts runāt un rakstīt krievu valodā! Kas ir pilnīgi garām…

 2. Ha, gadiem ilgi jau šo saku, vērojot notiekošo Pārdaugavā. Kultūras ministrija mostas tagad. Labāk tagad, nekā nekad. Biedrība “9. maijs”, kas ir līdzatbildīga par Padomju tautas svētku rīkošanu spēj katru gadu savervēt veselas jauniešu brigādes, kas izpalīdz svētku organizēšanā. Jauniešiem dāvā T-kreklus un visur tikai gadu skaitļi 1941-1945 un runa par “lielo tēvijas karu”, ne par Otro pasaules karu. Krievi apzināti ignorē 1938.-1940. gadu notikumus un ar selektīvo vēstures mācišanu patiesībā nodarbojas ar vēstures falsifikāciju. Izglītības ministrijai ir jāpievērš daudz lielāka uzmanība tam, ko un kā māca vēsturi krievvalodīgo skolās.

 3. te jāsaka paldies skolas Departamentam kas neveic mazāktautību skolu kontroli kā ievēro valsts valodas lietošanu Valsts iestādē.Kas notiek ar vēstures mācību.Un vispār nevar mācību iestādi vadīt cittautības direktors,jo nekad tur nebūs patriotisms Latvijai.Jo departementā sēž vadība kas domā par savu labklājību,vietu saglabāšanu līdz pensījai ,lai tikai mazāktautību skolas klusētu-tāpēc mums tāds patriotisms-paldies Helmani.

 4. Neizpratni izsauc kā par ministri var būt cilvēks kurš līdz šim ir dzīvojis kaut kādā politkorektā, nereālā ilūziju pasaulē.Tātad likumsakarīgi, ka arī šādas ministres realizētā politika ir bijusi nepareiza.

  • Patiesi brīnums, kurā valstī dzīvo ministre? Vai tiešām ir tik naiva, ka domā krievu šovinismu apkarot Latvijas izglītības sistēmā? Tas ir viņiem gēnos un nekāda audzināšana, integrēšana, pretimnākšana un izpratne nelīdzēs. Labākajā gadījumā viņi klusēs un neteiks, ko patiesi domā par Latviju. … bet domā, ka Latvijai ir jābūt kā minimums Krievijas satelītvalstij, kurā galvenā teikšana ir krieviem…

 5. Tak necepaties. Urlām jau cita nekā vairāk nav, viņiem tak bija Latvijā divi pasākumi ko apmeklēt – tas beigtais vilnis un 9 maijs. NU i šie staigā tur, it sevišķi kad Vilnis vairs nava. Lai staigā. Sestdienas diena, saulīte spīd, mūzika apsolīta…….pjanka guļjanka. Nevajag jau no tā nez ko iztaisīt. Tomēr kādi 30 000 mazāk atnāca, nekā valodas referendumā. Tas jau ir labi.

 6. Vai Latvijai ir bijis kāds patiesi izglītots ministrs Tikai tādi kantora sēdētāji, kam lietu kārtība izsauc izbrīnu un tukša runāšana ar spriedelēšanu, kā būtu, ja būtu… Vel lozungs dodiet naudu un būs – skolēnu skaits ir par 1/3 mazāks un kur tā 1/3 budžeta naudas?

 7. jeega vispaar viniem pieveerst uzmaniibu, ja nokaitina vajag noslaaniit, bet es piemeeram izliekos ka vini nemaz neeksistee ne runaaju ne atbildu lai vaaraas savaas sulaas, vietas kuras vini apmeklee es neapmekleeju sludinaajumus krieviski nelasu vienkaarshi nesaprotu

 8. Latvieši maksā par valsts skolām krievu valodā, lai krievi viņus ienīstu. Absurds! Latvijas televīzija pieļauj krievu propagandu, un latvieši maksā par televvvīzijas kanālu krievu valodā. Cik ilgi to pieļausim, latvieši!

 9. Vai visās valsts finansētajās skolās ir vienotas mācību programmas un vienotas mācību grāmatas? Īpaši vēstures grāmatas? Vai arī katrā skolā māca pēc sazinkādiemtur materiāliem? Kas notiek krievu skolās, to neviens nezina, tur nevienu latviešu žurnālistu iekšā nelaiž, tās ir autonomas republikas Latvijas republikā. Izglītības sistēmai jābūt kārtībā. Visiem vienādas mācību grāmatas un programmas un jau sen vajadzēja pāriet uz valsts valodu visās budžeta finansētajās skolās. Kam nepatīk – čemodāns-stacija-Krievija. Kāpēc Latvijas valstī atļautas tās koloradu lentītes? Tās nav Latvijas simbolika. Tā sen vairs nav demokrātija, kas pie mums notiek, bet anarhija.
  Putins ļoti vēlas apvienot visus krievus vienā valstī – tas ir apsveicami, lai brauc mājās visi izklīdušie, kuriem slikti dzīvot savās mītnes zemēs. Es saprotu – nekur nav tik labi kā savā zemē, savā valstī, savā dzimtenē, starp savējiem. Uz priekšu! Īpaši jaunie – Krievija taču viņiem ir lielā iespēju zeme, Latvijā viņiem nekad tādu iespēju nebūs, te vēl ilgi daudz kā pietrūks.

 10. Esmu pilnīgi pārliecināta, ka tur bija ne tikai skolnieki, bet arī skolotāji un bērnudārzu audzinātāji, kā arī daļa pašvaldību iestāžu darbinieki. Izglītības iestādēs ir arī darbinieki, kas ir atteikušies no Latvijas pilsonības un ir pieņēmuši Krievijas pilsonību!

 11. …un vēl algas šie skolotāji prasa paugstināt.

 12. Un tā tas arī turpināsies, kamēr visās skolās mācības nebūs valsts valodā.

 13. Cien. Ministre te nav runa par izglītību , bet ticību…ja dieveklis ir Putins , nekāda skola nelīdzēs !

 14. Kāpēc piedalās ir saprotams ,bet kāpēc velk mugurā kreklus ar Putina attēlu tas gan nav saprotams.

 15. Izbrīnu rada ministres ‘neizpratne” par krievvalodīgās jaunatnes apsēstību ar Maskavas propagandētiem uzskatiem par Otrā pasaules kara izraisītājiem, sekām un to izvērtējumu. Tādus uzskatus viņiem iepotē mūsu krievu skolās. Vienīgais līdzeklis, kā šo slimību pārvarēt, ir sen pieņemtā lēmuma par pilnīgu pāreju visās no valsts budžeta apmaksātajās skolās uz apmācībām latviešu valodā. Šī pāreja jau sen bija ieplānota, mīkstmiesīgās valdības dēļ nokavēta, tādēļ jāveic paātrinātā tempā. Citādi arī Latvijas simtgadi atzīmēsim ar līdzīgu krievvalodīgās jaunatnes “šabašu” 9. maijā Uzvaras laukumā.

 16. Var tikai pabrīnīties par ministres k-dzes informētību. Kur viņa visu šo laiku ir dzīvojusi? Nevar taču nezināt, neapjaust, nesaprast kas notiek Latvijā. Segregācija skolu sistēmā, t.s. krievu skolas, ir novedusi pie jaunas padomju cilvēku atražošanas. Formāli jau tur viss ir OK, bet pēc būtības tās ir bāze divkopienu valsts izveidošanai.

Draugiem Facebook Twitter Google+