Pasaulē
Citur

Miris pēdējais šīs planētas ziemeļu balto degunradžu tēviņš3


Degunradzis Sudans Kenijā 2015.gadā.
Degunradzis Sudans Kenijā 2015.gadā.
Foto -REUTERS/LETA

Kenijas dabas parkā pirmdien miris pēdējais ziemeļu balto degunradžu tēviņš Sudans, ar atsauci uz viņa kopējiem ziņo BBC. Tagad vienīgās cerības turpināt šīs pasugas turpināšanos ir ārpusķermeņa apaugļošana.

Sudans bijis jau 45 gadus vecs un pēdējos dzīves mēnešus cīnījies ar nopietnām veselības problēmām, tāpēc nolemts viņu iemidzināt.

Līdz ar viņa nāvi no šīs sugas pārstāvjiem pasaulē ir palikušas vairs tikai divas mātītes – viņa meita un mazmeita. Sudans bija pēdējais no šīs pasugas pārstāvjiem, kas dzimis savvaļā.

Līdz 2009.gadam viņš bija dzīvojis zooloģiskajā dārzā Čehijā, un pēc tam četri šīs sugas pārstāvji – divas mātītes un divi tēviņi – tika pārvesti uz Keniju ar cerību, ka piemērotākā vidē un klimatā viņi labāk vairosies.

Degunradži, kuriem ir piecas sugas, ir otri lielākie zīdītāji pēc ziloņiem. Baltajiem degunradžiem ir divas pasugas – dienvidu baltais degunradzis ar apmēram 20 000 pārstāvjiem pasaulē savvaļā un daudz vairāk apdraudētais ziemeļu baltais degunradzis.

Sudana dzīves gājums, pielīdzinot cilvēka mūžam, ir mērāms 90 gados. Viņš bija palicis vienīgais dzīvais šīs pasugas tēviņš, kopš 2014.gadā nomira otrs tēviņš.

Šī pasuga ir iznīcināta galvenokārt tādēļ, ka 70. un 80.gados tos plaši medīja, lai nodrošinātu pieprasījumu pēc degunradžu raga izmantošanas tradicionālajā ķīniešu medicīnā un dunču spalu izgatavošanai Jemenā.

Pēdējie savvaļā mītošie ziemeļu baltie degunradži nogalināti Kongo Demokrātiskajā republikā 21.gadsimta sākumā. 2008.gadā šo pasugu Pasaules dabas fonds pasludināja par savvaļā izmirušu.

LA.lv