Mobilā versija
Brīdinājums +12.8°C
Māris, Mārica, Maigurs
Ceturtdiena, 21. septembris, 2017
8. oktobris, 2013
Drukāt

Mūkusalas Mākslas salonā skatāma izstāde „Kailums”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 10. oktobra līdz 30.novembrim Mūkusalas Mākslas salona Lielajā un Mazajā zālēs skatāma izstāde „Kailums” – hronoloģisks skatījums uz kaila ķermeņa attēlojumu jeb akta žanru mākslā no 20. gs. sākums līdz pat mūsdienām.
Kaila ķermeņa tēls atspoguļo cilvēciskās esības humāno pusi, personības patieso dabu un atklāj apslāpēto. Tas ir arī mēraukla skatītāja intelektam un mākslinieka meistarībai, jo vēstījums ir dziļi personisks.
Akta žanra pirmsākumi ir saistāmi ar mākslinieku profesionālās sagatavošanās procesu ar mērķi attēlot ķermeņu proporcijas vai kā uzmetumu topošajam mākslas darbam. Kā patstāvīgs motīvs tas parādījās 15. gs. pateicoties itāļu Renesanses laika gleznotājiem, kas ar akta palīdzību cildināja skaistumu. Mākslinieki ar cilvēka kailķermeņa attēlojumu sāka izteikt priekšstatu par skaisto gan proporciju, gan jūtu pasaulē. Gadsimtu gaitā mainījās kaila ķermeņa izmantošanas iemesli mākslas darbos. Līdztekus dekorativitātei un emocionālu noskaņai radīšanai, tas kļuva par sociālu un politisku instrumentu, paužot kritiku par procesiem sabiedrībā un to ietekmi uz indivīdu. Nepieciešamība ar kaila ķermeņa palīdzību komunicēt ar publiku tieši un nepastarpināti kļuva piederīga laikmetīgai mākslai un pilnībā mainīja žanra statusu. Tas manifestējās ar jaunas estētikas rašanos un līdzšinējo priekšstatu maiņu.
Mūkusalas Mākslas salona izstādē „Kailums” var izsekot žanra attīstības metamorfozēm gadsimta garumā un iepazīties ar vairāk kā 70 autoru akta kompozīcijām.
Ekspozīcija nosacīti ir sadalīta trīs daļās – 20. gs. sākuma posms, kurā redzami latviešu mākslas vecmeistaru gleznoti akti – Jaņa Rozentāla, Jāņa Valtera, Kārļa Brencēna, Konrāda Ubāna, Valdemāra Tones un c.
20. gs. vidus- 50. – 80. gadu laiks, kuru pārstāv Biruta Baumane, Boriss Bērziņš, Felicita Pauļuka, Edvīns Kalnenieks, Pēteris Postažs un c.
21. gs sākuma laikmetīgās mākslas akts, kuru veidojuši Leonards Laganovskis, Helēna Heinrihsone, Vilnis Zābers, Rudīte Dreimane, Oļegs Kuļiks, Vladimirs Glušenkovs, Ivars Poikāns, Otto Zitmanis un c.
Izstādē ietverti arī vīriešu aktu gleznojumi un foto.

Pievienot komentāru

Turaidas Roze - bez asinīm afišā28. septembrī notiks Latvijas Nacionālās operas jaunās sezonas pirmā pirmizrāde. Zigmara Liepiņa "Turaidas Roze" ir muzikāli un dramaturģiski pārveidota redakcija operai "No rozes un asinīm".
Likteņupe pirms un pēc Pļaviņu HES būves Vēstures muzejāNo ceturtdienas, 21. septembra Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) varēs aplūkot jaunu izstādi "Daugavai būt", kuras pamatā ir notikumi, kas Latvijas sociālajā atmiņā saistās ar Daugavas vārdu un ievadīja Trešo atmodu.
Draugiem Facebook Twitter Google+