Gata Šļūkas zīmējums

Mūža polise – pagaidām lielo pensiju iespēja 0

Jūlijā pilno pensijas vecumu – 62 gadus – sasniegs tie iedzīvotāji, kuri dalībai 2. pensiju līmenī pieteicās brīvprātīgi. Atgādināšu, ka Valsts fondēto pensiju likums nosaka, ka darba ņēmēji, kas dzimuši pēc 1971. gada, 2. pensiju līmenī tiek iesaistīti obligātā kārtā, savukārt no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam dzimušie tajā varēja un jo­projām var iekļauties brīvprātīgi. 


Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
Lasīt citas ziņas

Otrais pensiju līmenis darbojas kopš 2001. gada jūlija. Brīvprātīgi tam pievienojās 496 tūkstoši iedzīvotāju. Pilno pensijas vecumu šā gada otrajā pusē sasniegs 7100 cilvēku. Viņi būs pirmie, kas varēs novērtēt, cik veiksmīgi darbojies katra izvēlētais ieguldījumu plāns un cik lielu kapitālu 2. pensiju līmenī izdevies uzkrāt. Uzkrājuma īpašniekam būs izvēles tiesības: šo kapitālu pievienot 1. pensiju līmeņa kapitālam vai pirkt Mūža pensijas apdrošināšanas polisi, skaidro VSAA fondēto pensiju shēmas administrēšanas daļas vadošā eksperte Ilze Vindele.

Ja 2. pensiju līmeņa dalībnieks izvēlas savu kapitālu pievienot vecuma pensijai, to pārskaita kopējā valsts pensiju speciālajā budžetā, aprēķina pensiju, ņemot vērā 1. pensiju līmenī un 2. pensiju līmenī uzkrāto kapitālu, un izmaksā vienā summā kā vecuma pensiju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja 2. pensiju līmeņa dalībnieks nomirst, nesasniedzot vecumu, kas dod tiesības uz vecuma pensiju, tad 2. pensiju līmenī uzkrātais kapitāls tiek pārskaitīts valsts pensiju speciālajā budžetā, un, ja dalībniekam ir bijuši apgādājamie, tad šo kapitālu izmanto, aprēķinot apgādnieka zaudējuma pensiju apgādājamajiem.

 

Kas ir Mūža 
pensijas polise?

Mūža pensijas polise ir dzīvības apdrošināšanas pakalpojums, un tas nozīmē, ka cilvēks līdz mūža galam no 2. pensiju līmenī uzkrātā kapitāla saņems konkrētu summu – Mūža pensiju. To izmaksās privātais uzņēmums – apdrošināšanas sabiedrība. Izmaksājamo summu aprēķinās, ņemot vērā gan paredzamo mūža ilgumu (gadu skaits, kad tiks maksāta pensija), gan sabiedrības ierēķinātos administratīvos izdevumus, gan to, vai līgumā norādīta līdzapdrošinātā persona – labuma guvējs.

Slēdzot līgumu par mūža pensijas izmaksu, pretendents līgumā var norādīt līdzapdrošināto personu – laulāto, radinieku, jebkuru citu personu. Tad jāvienojas par garantēto mūža pensijas izmaksas periodu, kas var būt 5, 10, 15 gadi, bet ne vairāk kā 20 gadi. Šis nosacījums attiecas tikai uz līdzapdrošināto personu.

Ja Mūža pensijas polisē norādīta līdzapdrošinātā persona, tad polises īpašnieka nāves gadījumā viņa pensiju, piemēram, 50 latus, turpina izmaksāt līdzapdrošinātajai personai tik ilgi, kamēr beigsies izmaksas garantētais periods. Ja šajā laikā nomirst arī līdzapdrošinātā persona, neiztērēto 2. pensiju līmeņa kapitālu saskaņā ar Civillikumu saņems mantinieki. Polises īpašnieks līdzapdrošināto personu var arī nenorādīt.

Iespēja mantot uzkrāto pensijas kapitālu, kā arī noteikt vairākus izmaksas posmus – tas ir vissvarīgākais šīs polises ieguvums. “To, ko cilvēks, visu mūžu strādājot un godīgi maksājot nodokļus, būs sakrājis 2. pensiju līmenī, tagad varēs atstāt saviem ģimenes locekļiem – laulātajam, bērniem vai citiem tuviniekiem,” norāda I. Vindele.

Reklāma
Reklāma

Gadījumā ja mūža pensijas saņēmējs dzīvos ilgāk par maksimāli garantētajiem 20 gadiem, viņš turpinās saņemt noteikto summu arī pēc šā termiņa līdz pat savai nāves dienai.

 

Uzkrātais kapitāls – pagaidām pieticīgs

Mūža pensijas polisi piedāvās dzīvības apdrošināšanas sabiedrībās, tiklīdz tās būs noslēgušas līgumu ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA). Latvijā patlaban ir vairākas tādas sabiedrības, bet pagaidām neviens līgums ar VSAA nav noslēgts. Interesi izrādījusi vienīgi AAS “SEB Dzīvības apdrošināšana”.

I. Vindele stāsta, ka 2. pensiju līmenī uzkrātais kapitāls vairākumam dalībnieku tomēr ir visai pieticīgs. Bet apdrošināšanas sabiedrībām jārēķinās arī ar administratīviem izdevumiem. Tāpēc tās nav ieinteresētas strādāt ar mazām summām.

Cik lielam jābūt uzkrātajam kapitālam, lai topošie pensionāri varētu iegādāties Mūža pensijas polisi? Ja uzkrājumā ir vien pāris simti latu, jāšaubās, vai būs iespējams tikt pie polises. Kā viena no sliekšņa summām šobrīd tiek minēti 5000 lati. No tiem, kas šogad sasniegs 62 gadus un dosies vecuma pensijā, vairāk par 5000 latiem 2. pensiju līmenī uzkrājuši 75 cilvēki. Savukārt vairāk par 3000 latiem uzkrājuši 314 iedzīvotāji.

Katra apdrošināšanas sabiedrība varēs pati noteikt to minimālo kapitālu, kāds nepieciešams Mūža pensijas polises iegādei.

Kā topošie pensionāri uzzinās, vai viņiem ir tiesības pretendēt uz Mūža pensijas polisi? Pieprasot vecuma pensiju, patlaban ir jāaizpilda iesniegums. Šobrīd iesnieguma veidlapā pensijas piešķiršanai norādīta tikai viena iespēja – pievienot 2. pensiju līmenī uzkrāto kapitālu vecuma pensijai. Tas nozīmē, ka abas summas tiek apvienotas un aprēķināta mēnesī izmaksājamā vecuma pensija.

Jaunā iesnieguma projektā iekļauta arī Mūža pensijas polises izvēles iespēja. Ja izvēlas šo iespēju, tad pensijas pieprasītājam dots pietiekami ilgs laiks – seši mēneši, lai izšķirtos, ko iesākt ar 2. pensiju līmenī uzkrāto kapitālu.

Sasniedzot pensijas vecumu, viņam ir tiesības uzreiz neslēgt 2. pensiju līmeņa kontu. Tādā gadījumā kapitāls turpinās strādāt izvēlētajā ieguldījumu plānā. Tomēr konkrētu labumu no šī kapitāla iegūs vienīgi tad, ja konts ir slēgts.

Apdrošināšanas sabiedrībām, tiklīdz sāks piedāvāt Mūža pensijas polisi, savās mājas lapās jāievieto kalkulators, lai mūža pensijas pretendents, ievadot savus datus, varētu noskaidrot, kādu mūža pensijas apmēru piedāvā saņemt konkrētā apdrošināšanas sabiedrība. Savukārt VSAA jau būs informējusi, nosūtot paziņojumu, kādu vecuma pensiju ik mēnesi viņš saņems, ja 2. pensiju līmeņa kapitālu pievienos 1. pensiju līmenim. Tā ka pensionāram atliks tikai izvēlēties sev izdevīgāko, tomēr jāņem vērā, ja būs noslēgts Mūža pensijas apdrošināšanas līgums vai uzkrātais kapitāls izmantots 1. pensiju līmeņa aprēķinā, kaut ko mainīt vairs nebūs iespējams.

 

Viedokļi

Dace Brencēna, AAS “SEB Dzīvības apdrošināšana” valdes locekle, pensiju fonda valdes priekšsēdētāja: “Pagaidām konkrētas summas atturēšos minēt, jo jaunais piedāvājums pašlaik ir izstrādes procesā. Kamēr uzkrājums ir neliels, to “apēd” administratīvie izdevumi. Taču ar laiku šis kapitāls noteikti pieaugs. Turpmāk paredzēts arī palielināt 2. pensiju līmenim novirzīto apdrošināšanas iemaksu likmi. Pērn tā bija 2%, šogad 4%, pēc tam būs 6%. Vislielākais pluss, protams, ka tagad Mūža pensijas polisē varēs norādīt mantiniekus, kuri mantos valsts pensijas daļu, kas iepriekš nebija iespējams. Šaurā vieta – maziem kapitāliem šis piedāvājums nav izdevīgs. Pašreiz pensijas vecumu sasniegušie varēs izmēģināt, kā darbojas polise, bet jauniem cilvēkiem tad, kad viņi dosies pensijā, šis piedāvājums noteikti būs izdevīgs.”

 

Ingrīda Ķirse, apdrošināšanas sabiedrības “ERGO” valdes locekle Baltijā: “Mūža polise – veids, kā nodrošināt pensijas uzkrājuma pārmantošanu. Tas būs viens no iemesliem, kas arvien vairāk liks aizdomāties, ka pensijas saņemšana ir atkarīga arī no pašu cilvēku lēmumiem. Liks izvērtēt, vai ir izdevīgi ilgtermiņā saņemt algu aploksnē, tādējādi atņemot sev un ģimenei iztikas līdzekļus vecumdienās. Šī sistēma jau veiksmīgi darbojas Lietuvā un Igaunijā un varētu veicināt sabiedrības vēlmi plānot savus pensijas uzkrājumus. Nesen apdrošināšanas sabiedrības “ERGO” veiktā aptauja apliecināja šokējošu rezultātu – tikai 9,5% Latvijas iedzīvotāju tic, ka saņems izdzīvošanai pietiekamu valsts nodrošinātu pensiju.”

 

Uzziņa

* Kopā 2. pensiju līmenī uzkrāts 1 miljards 85 miljoni latu;

* iesaistīto dalībnieku kopējais skaits ir viens miljons 200 tūkstoši;

* dalībnieku uzkrātais kapitāls ir, sākot no viena santīma līdz vairāk nekā 10 tūkstošiem latu;

* katrs vidēji uzkrājis 899 latus.

* No minimālās algas 200 latiem sociālās apdrošināšanas nodoklim tiek atskaitīti 35,09%, no tiem pensiju apdrošināšanai – 20%, no kuriem 2013. gadā 16% ieplūst 1. pensiju līmenī, bet 4% jeb 8 lati nokļūst 2. pensiju līmenī. Saņemot 2000 latu lielu algu, 2. pensiju līmenī ik mēnesi tiek pārskaitīti 80 lati.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.