×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. maijs, 2015
Drukāt

Latviešu leģiona majors Ernests Laumanis karā un gulaga lēģeros (17)

Foto no Latvijas Kara muzeja arhīvaFoto no Latvijas Kara muzeja arhīva

1945. gada 8. maijā netālu no Kabiles majors Ernests Laumanis nostādīja ierindā 19. latviešu ieroču-SS divīzijas izlūku (fizilieru) bataljonu un paziņoja saviem vīriem, ka karš viņiem ir beidzies. Kurzemes lielkauju laikā laumanieši bija izpelnījušies t. s. frontes ugunsdzēsēju reputāciju, jo tika raidīti cīņās vissmagākajos kauju iecirkņos, kur draudēja vai jau bija noticis frontes pārrāvums. Ernests Laumanis bija izcils varonības un drošsirdības paraugs saviem karavīriem. Dzimtenes mīlestība un nelokāma uzticība saviem ideāliem ļāva E. Laumanim palikt garā nesalauztam arī ieslodzījumā padomju soda nometnēs Vorkutā un Mordvijā, kur viņš pavadīja 20 garus gadus un bija spilgta autoritāte citu politieslodzīto vidū.

Bērnība un jaunības gadi Liepājā

Ernests Laumanis piedzima 1908. gada 8. maijā Liepājā Drāšu fabrikas strādnieka Krista un mājkalpotājas Minnas Laumaņu ģimenē. Ernestam jau no sešu gadu vecuma pa dienu nācās būt galvenajam atbildīgajam par mājas darbiem, t. sk., rūpēties par jaunāko brāli Frici. Pirmo izglītību Ernests ieguva Liepājas pilsētas 5. pamatskolā, bet 1927. gadā absolvēja Valsts Liepājas tehnikumu. Abu brāļu aizraušanās ar futbolu it īpaši sekmējās par pāris gadiem jaunākajam Fricim, kurš kļuva par vienu no labākajiem Latvijas futbola izlases aizsargiem un vairākkārtējās valsts čempionvienības Liepājas “Olimpijas” balstiem. Jau vēlāk, kad Ernests kā leģiona virsnieks cīnījās Kurzemes frontē, viņu ģimene piedzīvoja lielu traģēdiju. Rietumu sabiedroto aviācijas uzlidojumā Gotas pilsētai 1945. gada 6. februārī gāja bojā ap simts Liepājas dzelzceļa darbnīcu strādnieku, kuri ar ģimenēm bija evakuēti uz Vāciju. Nogalināto vidū bija arī Ernesta vecāki un vecākā māsa Anna ar vīru. Laimīgā kārtā dzīvs palika Fricis, kurš bija to latviešu bēgļu vidū, kas tobrīd atradās primitīvi izbūvētās bumbu patversmes daļā – to aviācijas mestās bumbas neskāra. Pēc kara Fricis spēlēja futbolu Augsburgas bēgļu nometnes komandā, bet vēlāk pārcēlās uz dzīvi Filadelfijā, ASV. Savu vecāko brāli viņš vairs nekad nesatika, tomēr centās viņam palīdzēt, sūtot Ernestam zāles, kad viņš bija atgriezies Liepājā no pirmā ieslodzījuma Vorkutas soda nometnē.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Goda vīrs un cīnītājs par Latviju,visu cieņu!

 2. Sturmbannführer Atbildēt

  Autor, ieroču SS nebija ne majoru, ne kapteiņu, ne leitnantu, ne seržantu. Pēdējo pat vērmahtā nebija. Mācies vēsturi!

 3. Latviešiem jāmācās no leišiem,kuriem nebija leģiona,pretojās kalpot kā Hitleram ,tā Staļinam.Tāpēc viņiem tagad ir tautas vēlēts prezidents.Senāk bija ideja apvienot Lietuvu un Latviju vienā valstī,žēl ka no tā nekas neiznāca.

 4. Skumji,ka ir labi arī slepkavnieki….

 5. “Nepareizajā” pusē sāka karot ne tikai somi, bet kurelieši. Der atcerēties laumaniešu reakciju, kad kureliešu virsniekiem 1944.g. novembrī piesprieda nāves sodu.
  p.s. Diezin vai Waffen SS 15.divīzija Polijas Pomerānijā par poļu tautas atbrīvošanu karoja.

 6. Tu labāk pastudē vēsturi, tad nevajadzēs te runāt muļķības! Pret kuru demokrātisku valsti karoja
  15. un 19. latviešu divīzijas, ja ne vienīgi pret boļševistisko Sarkano armiju, kura 1940. gadā okupēja Latviju? Tā bija, ka Hitlera armijās pret boļševikiem karoja ne jau tikai latvieši, bet arī citu Eiropas valstu militārās vienības. Nepareizā pusē, bet pret pareizo ienaidnieku. Bet “pareizā” pusē karojošie, kā
  dāvanu par sadarbību pēc tam no boļševikiem saņēma “auksto karu”. Tā ka pareizā vai nepareizā puse
  ir boļševiku izdomājums un tas ir relatīvs jēdziens.

 7. Vai godīgam vēsturniekam nevajadzētu kaut pāris teikumos pateikt, ka šādi krietni vīri kā Laumanis ir vienlaikus traģiskas personības, jo vēsturiskā situācija piespieda stāties slepkavu armijā, līdz ar to karojot nevien pret boļševikiem, bet arī pret tā laika demokrātiskākajām valstīm? Ja to nepasaka, iznāk tikai traģēdijas glorificēšana. Gluži tas pats, kas sarkano vēsturnieku laikos, tikai varoņi citi. Skumji, autor!

 8. Bija laiks, kad dzejnieki apdziedāja, vēsturnieki slavināja sarkanos strēlniekus, čekistus, Staļina kalpus…Tagad slavina Hitleram uzticību zvērējušos…Vai nevajadzētu par paraugu stādīt tos, kuri nekalpoja nevienam slepkavam, bet domāja par Latviju?

  • Tie, kas nekalpoja nevienai varai, bija mežabrāļi, bet arī tie vēlāk iznākot no meža, tika aizsūtīti uz Sibīrijas nāves nometnēm un reti kurš atgriezās. Izpostītas ģimenes, izpostīta LATVIJAS VALSTS.

 9. Tu, liekas, esi viens no tiem sarkanajiem lāčiem, kurus Laumaņa vīri piespieda mukt uz visām četrām debess pusēm. Kas daudz muti brūķē, tam parasti drosmes ir visai maz.

 10. fizilieri nav izlūki, vnk kaujas vienība,strēlnieki, kas cīnās (mūk) bez smago ieroču atbalsta.andrejs freimanis bija stukacoks nevis oberperdeļfīrers.

 11. Cerams, ka LA turpinās šo aprakstu sēriju – un publicēs visu Dzelzskrusta Bruņinieka krusta kavalieru
  biogrāfijas:
  -Štandartenfīrers Voldemārs Veiss / Oberšturmbanfīrers Kārlis Aperāts / Oberšturmbanfīrers Nikolajs Galdiņš / Šturmbanfīrers) Voldemārs Reinholds / Hauptšturmfīrers Žanis Butkus / Oberšturmfīrers Andrejs Freimanis / Oberšturmfīrers Roberts Gaigals / Unteršturmfīrers Mervaldis Ādamsons / Unteršturmfīrers Roberts Ancāns / Hauptšārfīrers Žanis Ansons / Unteršārfīrers Alfrēds Riekstiņš / Unteršārfīrers Kārlis Sensbergs /

 12. Viens no mūsu tautas varoņiem! Iegaumējief viņa vārdu!

  • Viņa doto zvērestu atkārtojiet kā tēvreizi:” Dieva vārdā es svinīgi apsolu cīņā pret boļševismu neierobežotu
   paklausību vācu bruņoto spēku virspavēlniekam Ādolfam Hitleram, un par šo solījumu es kā drošsirdīgs karavīrs vienmēr esmu gatavs atdot dzīvību.”

 13. Trağisks liktenis. Šādu vīru priekšā jānoņem cepure !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+