×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.7°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
30. marts, 2017
Drukāt

Nešķiroti atkritumi maksā dārgāk (6)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Dabas resursu nodokļa (DRN) kāpums par sadzīves atkritumu apglabāšanu poligonos no 12 līdz 25 eiro par tonnu kopš šā gada rosinājis celt maksu par atkritumu apglabāšanu. Uz sadārdzinājumu reaģējušas arī pašvaldības, kas nosaka maksu par atkritumu savākšanu, pārvadāšanu, pārkraušanu, šķirošanu un citām likumos noteiktajām darbībām, ko veic pirms atkritumu reģenerācijas.

Sadārdzinājumu neattiecina uz šķirotajiem atkritumiem, tomēr daudzviet Latvijā nav nodrošinātas šķirošanas iespējas. SIA “Ragn Sells” eksperte Inese Letinska vērš uzmanību – ja mājsaimniecība mērķtiecīgi šķiro atkritumus, maksu par atkritumu izvešanu var samazināt ļoti būtiski – viena vai divu cilvēku ģimenē līdz trim eiro mēnesī. “Ja par šķirošanu netiek domāts nemaz, izmaksas, īpaši lielā piecu sešu cilvēku ģimenē, kas rada daudz atkritumu un tos izved katru nedēļu, var būt krietni lielākas – līdz 20 eiro mēnesī. Iedzīvotājiem ir jāapzinās – jo aktīvāk viņi iesaistīsies atkritumu šķirošanā, jo maksa par atkritumu izvešanu būs mazāka. Šāds princips ir spēkā visās attīstītajās pasaules valstīs, kur rūpes par vidi un resursu taupīšanu ir viens no atkritumu apsaimniekošanas galvenajiem principiem,” teic I. Letinska.

Vienlaikus “Latvijas Avīzes” lasītāji ziņo, un to apstiprina arī pašvaldībās un atkritumu apsaimniekošanas operatori, ir mājsaimniecības, kas neslēdz atkritumu apsaimniekošanas līgumus. Viņiem piemēro Administratīvo pārkāpumu kodeksa 75. pantā paredzētās soda sankcijas. Proti, fiziskajām personām soda nauda par atkritumu radītāja vai īpašnieka nepiedalīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu savākšanā ir 70 – 700 eiro, bet juridiskajām personām 430 – 1400 eiro.

Poligoni drīkst pelnīt līdz 7%

SPRK tarifus nosaka tādā apmērā, lai lietotāju veiktie maksājumi segtu ekonomiski pamatotas izmaksas un nodrošinātu sniegtā pakalpojuma rentabilitāti, kas nedrīkst pārsniegt 7%. Ar regulatora noteiktu tarifu patlaban darbojas visi 11 Latvijā esošie sadzīves atkritumu poligoni.

Pērn tarifu apstiprināja sadzīves atkritumu poligonam “Getliņi” Pierīgā, kuru apsaimnieko SIA “Getliņi EKO”. Savukārt šajā gadā jau ir apstiprināti tarifi diviem sadzīves atkritumu poligoniem – SIA “ALAAS” apsaimniekotajam Austrumlatgales apsaimniekošanas poligonam “Križevņiki” un SIA “Jelgavas KP” apsaimniekotajam poligonam “Brakšķi II”. Patlaban izvērtēšanā atrodas PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” iesniegtais tarifs poligonam “Pentuļi” un SIA “AP Kaudzītes” iesniegtais tarifs Malienas reģiona sadzīves atkritumu poligonā “Kaudzītes”.

Lai izpildītu Eiropas Savienības atkritumu saimniecības nozares direktīvu prasības, arī Latvijai ir jānodrošina, ka līdz 2020. gadam poligonos apglabā vien 35% no 1995. gadā apglabātā bioloģiski noārdāmo atkritumu daudzuma, kā arī otrreizējai izmantošanai un pārstrādei jāsagatavo vismaz 50% no sadzīves atkritumos esošajiem papīra, metāla, plastmasas un stikla atkritumiem.

SPRK uzsver – lai to īstenotu, komersanti, kuri apsaimnieko sadzīves atkritumu poligonus, pēdējos gados ir veikuši nozīmīgas investīcijas – piesaistot ES līdzfinansējumu, investējuši gan sadzīves atkritumu mehāniskās šķirošanas tehnoloģisko iekārtu iegādē, gan bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes un reģenerācijas tehnoloģisko iekārtu iegādē, tādējādi atkritumi iespējami vairāk atgriež atpakaļ ekonomiskajā apritē.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. ejiet galigi dirst neiesu jums pidariem kautko skirot stradajiet pasi ar skeli prieksgala

 2. Dzīvoju Jēkabpilī, visu laiku pats šķiroju atkritumus. Cītīgi nesu uz zaļo , dzelteno konteineru stiklu un plastikātus, kartonu kokmateriālus izmantoju iekuriem, metālu nodevām, bioloģiskie atkritumi – kompostā! Atkritumu ko nodot pašvaldībai vispār nbebija un vienalga ieradās un uzspieda slēgt kaut kādu līgumu , lai es viņiem maksātu naudu par tukšu atkritumu konteineru!!!! Kad man nebija atkritumu ko viņiem piedāvāt , uzlika sodu………tas bija kalngals!!!! Uzspļāvu visām šķirošanām, tā lūk mēs ejam Eiropā ! Nevienam īstenībā nevajag mūsu šķirošanu, visa lieta ir tajā obligātajā nodevā ko grib saņemt tie pašvaldību parazīti! Viņi grib tikai naudu, iedzīvotāji nav nekas cits , kā tikai šo parazītu resnēšanas avots! Variet , kaut vai atomos sadalīt savus atkritumus , jums tāpat būs viņiem jāmaksā!

 3. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 4. Tiešām, cilvēkiem vajag pozitīvu stimulu.

  Idejas varētu būt :
  – Iedzīvotāji šķiro kādu laiku, bet valsts vai pašvaldība par to būvē perspektīvu “šķirošanas kompleksu”, kur darbam var piesaistīt vairākus MŪSU bezpajumtniekus, cilvēkus kuriem ir maznodrošinātas personas statuss, jaunatni, un pensionārus kuri velās. Protams, jāapriko ar iespējamās pārstrādes nodaļām un/vai ar sapresēšanu un iepakošanu talākai pārstrādei.
  – Valsts (v.būt kopā ar kādu uzņemumu) konkursa veidā izvēlas (piem. reizi gadā) pāris aizstāvētus diplomprojektus [par tehnisku uzlabošanu/ automatizēšanu/ frakcionālu sadalīšanu/ kait. vielu atpazīšanu] no universitātēm un/vai koledžām (tehnikumiem) un sponsorē (+palīdz realizēt dažādā formā) to izgatavošanu un ieviešanu “šķirošanas kompleksā”.
  – (Varet patentēt) Var izgudrot speciālus spaiņus mājai ar šķirojama materiāla izvēli un satura nosvēršanu, kas noskenē (vai var vienkārši pieskarties spec. taustam) iemestu materiālu un informē – vai spainis ar izvēlētu materiālu pieņems to. Talāk: cilvēkam ir ID karte un viņš pieskaroties ar to attiecīgajāmatkritumu konteinerim, izmet atkritumus, saņēmot uz ID kartes punktus. Lai tam būtu stimuls – cilvēks ir jāuzslavē. Es domāju ka ar mūsu cenām viņš varētu atļauties:
  = līdz 50% atlaides sabiedr. transportam;
  = bezmaksas stundas autostāvvietai;
  = dabūt manāmu piemaksu pensijai.

 5. Nu tad maksājiet lai cilvēki šķiro,visiem būs labums.Jā un pudēļites neaizmirstiet sākt oieņemt par naudiņu.Jūsu skopuma dēļ no visas pasules atpaliekam.

Draugiem Facebook Twitter Google+