×
Mobilā versija
+13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
4. janvāris, 2013
Drukāt

Nevienu senioru neatstāj novārtā

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Par ieguldījumu Ikšķiles novada kultūras un sabiedriskajā dzīvē, vadot pensionāru biedrību “Saulgrieži”, Janīnu Liepiņu pērn apbalvoja ar titulu “Goda novadnieks”. Pensionāru kopa izaugusi par biedrību, kas apvieno 175 Ikšķiles un Tīnūžu seniorus, un kļuvusi par sabiedriskā labuma organizāciju, kas ļauj tai piedalīties dažādos, arī Eiropas Savienības mēroga projektos.


 

Izcīna telpas un mēbeles

“Pirms pieciem gadiem mūsu novada pensionāri rīkoja balles, ekskursijas, vairāk arī neko. Nebija arī īsti kur sanākt kopā, jo nebija savu telpu. Kad mani ievēlēja padomē, nolēmu kopas darbību organizēt citādi, lai viss nebūtu tik rāmi un mierīgi,” atceras Janīna Liepiņa. Tagad senioru rīcībā nodota liela zāle dienas centrā, ko Janīna raksturo tā: “Mums tur iet kā vecajā anekdotē: satiekas ārzemnieks ar mūsējo un stāsta, kā dzīvo. Ārzemniekam ir trīs guļamistabas, bērnu istaba, viesistaba, kabinets un tādā garā. Un kā jums? Mums viss tas pats, tikai bez starpsienām.”

Jaunajās telpās trūka ne tikai starpsienu, bet arī pašu vienkāršāko mēbeļu. Un atkal Janīnai Liepiņai padoms rokā – pensionāru biedrībai jāiegūst sabiedriskā labuma organizācijas statuss, jāraksta projekti un jāpiesaista ES līdzekļi.

“Internetā redzēju, ka ir visādas iespējas, un prātoju, kāpēc gan cilvēki neņem Eiropas naudu – tik daudz piešķirta. Tagad mums ir ne tikai galdi un krēsli, bet arī projektors un ekrāns, divi datori, fotoaparāts, pavisam 18 dažādi priekšmeti, vārdu sakot, viss, lai biedrība varētu darboties,” stāsta biedrības vadītāja,

sakot lielu paldies Lauku atbalsta dienesta un novada pašvaldības darbiniekiem, kas palīdzējuši tikt galā ar visiem birokrātiskajiem šķēršļiem.

“Beigās vēl nāca pārbaudīt, vai viss ir uz vietas. Pēc tam zvana: jums projektā bija rakstīts skapji, bet atvesti plaukti, tas neder! Nācās vēl gādāt papīru, kas apliecina, ka plaukts patiesībā ir skapis,” ar humoru atceras Janīna Liepiņa.

 

Pensionāri cietumā

Janīna Liepiņa ilgus gadus nostrādājusi Celtniecības ministrijas skaitļošanas centrā, tādēļ datora un interneta vidē jūtas kā zivs ūdenī. Tur arī pasmeļ idejas ekskursijām, kuru maršrutus jau astoņus gadus izdomā un sastāda pati.

“Aizbraucot galamērķī, vienmēr ņemam vietējos gidus. Cik viņi ir jauki cilvēki un kā prot pastāstīt par savu novadu! Piemēram, šogad bijām zemnieku saimniecībā Sēlijā, kur kopj un attīsta latvisko dzīvesziņu. Viņiem ir arī sava novada dainu skapis. Mēs ilgi dziedājām un baudījām sēļu kulināro mantojumu. Kad braucām uz Liepāju, paviesojāmies arī kara cietumā – sēž vīri krievu formas tērpos pie galda, Staļina bilde pie sienas. Piesprieda visiem desmit gadus, ielika karcerī. Gribējām to izbaudīt. Pavasarī brauksim uz Tartu, kur ir zinātniskais centrs “Ahā!”, bet pēc tam uz Valmieru, noskatīsimies teātra izrādi un apciemosim Brenguļus, kur esot Seksa labirints un koka figūras,” stāsta Janīna Liepiņa.

Rudenī “Saulgrieži” rīko lielo balli, kurā atskatās uz gadā paveikto. Atcerēties spilgtākos notikumus palīdz viktorīna ar asprātīgiem jautājumiem, bet apķērīgākajiem tiek pašu gādātas balvas – medus burciņa vai sīpolu virtene.

“Mūsu biedrībā ir ļoti interesanti cilvēki, piemēram, 85 gadus vecs kungs, kas ir novusa federācijas vadītājs, 98 gadus veca, bet apbrīnojami gaiša un ar lielisku atmiņu apveltīta sieviete, kāds senioru pāris, kas audzē saulespuķes. Kāpēc šos cilvēkus neizcelt?

Izdomāju viņiem dažādas nominācijas, piemēram, par “Miljonāri” kļuva sieviete no Tīnūžiem, kurai ir 5 bērni, 20 mazbērni un pāri par desmit mazmazbērniem,” lepojas vadītāja.

Janīnas Liepiņas galvenā rūpe ir par to, lai neviens seniors netiktu atstāts novārtā un varētu rast sevi interesējošu nodarbi – fotografēt, dejot vai dziedāt, vingrot fizioterapeita vadībā vai apmeklēt rokdarbu pulciņu. “Tik aizņemti, kā esot pensijā, mūsu seniori nekad nav bijuši,” viņa joko.

 

Viedokļi

Ikšķiles domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš: “Janīna Liepiņa ir ļoti inteliģenta sieviete, ārkārtīgi gaišs cilvēks, no kura staro labestība, veselīgs pragmatisms un dzīves pieredze. Neskatoties ne uz ko, viņa spēj saglabāt pozitīvu attieksmi pret jebkuru problēmu un cenšas to atrisināt. Viņai izveidojusies laba sadarbība gan ar pašvaldību, gan nevalstiskajām organizācijām, gan kolēģiem. Seniori viņas vadībā cenšas palīdzēt visam Ikšķiles novadam, visai sabiedrībai. Esmu pārliecināts, ka tieši no pensionāru biedrības vadītāja, no tā, kādā veidā, uz kādiem projektiem vai aktivitātēm viņš noskaņo seniorus, lielā mērā atkarīga visa biedrības darbība.”

Pensionāru kopas “Saulgrieži” pārstāve Rita Pundiņa: “Mūsu vadītāja ir ļoti aktīva, apzinīga, apveltīta ar lielisku humora izjūtu. Viņai ir ļoti daudz pienākumu, kas aizņem daudz laika, bet viņa cenšas un dara visu pēc labākās sirdsapziņas. Viņa māk arī izdabūt no novada domes to, kas mums, senioriem, ir vajadzīgs. Mūsu pensionāru biedrība ir liela, bet viņa cenšas apmierināt daudzu cilvēku intereses. Viņas ideja bija arī kopā svinēt pensionāru apaļās jubilejas. Viņa pati sagatavo ekskursiju maršrutus, sarunā vietējos gidus – nu cepuri nost!”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+