Latvijā
Izglītība

Biju dauzoņa, tagad mērķēju uz lielo biznesu. Madonieša Kristiāna pieredze10


Kristiāns Lancmanis ar lepnumu rāda savu it kā vienkāršo, bet īstenībā asprātīgo un augstvērtīgo ražojumu – apģērbu aizsargmaisu jeb tērpu somu, ar kuru viņš nokļuvis uz Eiropas konkursa fināla pjedestāla.
Kristiāns Lancmanis ar lepnumu rāda savu it kā vienkāršo, bet īstenībā asprātīgo un augstvērtīgo ražojumu – apģērbu aizsargmaisu jeb tērpu somu, ar kuru viņš nokļuvis uz Eiropas konkursa fināla pjedestāla.
Foto – Andris Grīnbergs

“Ja pat visu ekonomikas mācību grāmatu iemācītos no galvas, tik un tā man ne tuvu nebūtu tik daudz zināšanu un prasmju, pie kādām esmu ticis kā praktiskās biznesa izglītības programmas apguvējs,” saka viens no uzņēmīgākajiem Latvijas jauniešiem Kristiāns Lancmanis.

Augstskolu iekārots

Mācīdamies Madonas Valsts ģimnāzijā, viņš pāris gadu laikā no nepaklausīga skolnieka kļuvis ne vien par valsts mēroga titulu “Gada labākais skolēns ekonomikā 2016” un “Gada jaunais uzņēmējs 2016” ieguvēju, bet arī par lauru plūcēju Eiropas skolēnu mācību uzņēmumu konkursa finālā Berlīnē. Tur 37 valstu konkurencē ar Madonas skolēnu mācību uzņēmuma “Simple +” it kā ļoti vienkāršo, bet īstenībā daudzfunkcionālo augstas kvalitātes ražojumu – apģērbu aizsargmaisu jeb tērpu somu – izcīnīta otrā vieta. Sava uzņēmuma nodibināšanu paātrinājis tas, ka uzņēmīgais skolnieks ieguvis 1500 eiro Madonas novada pašvaldības biznesa ideju konkursā “Madona var labāk”. Somas apģērbu pārnēsāšanai un glabāšanai, kurām ar dažām rokas kustībām var izmainīt izmēru un kas šūtas no ūdens necaurlaidīga materiāla, ir papildinātas ar noņemamām kabatām un gaismas atstarotājiem. Pēc tām īpaši liels pieprasījums ir no deju un koru kolektīviem, kā arī tautastērpu īpašniekiem. Kristiāns skaidro, ka pluszīme uzņēmuma nosaukumā ir tāpēc, ka būtībā vienkāršais ražojums, ņemot vērā jaunas un jaunas klientu vēlmes, atkal un atkal tiek uzlabots un pilnīgots.

Tikko puisis kļuvis par Rīgas Ekonomikas augstskolas studentu, nu sava uzņēmuma vadīšana būs jāsavieno ar studijām. Kristiāns it kā starp citu ieminas, ka pēdējā gada sasniegumu dēļ vairākas augstskolas viņam piedāvājušas apmaksātas studijas, par ko daudzi citi jaunieši, protams, no prieka lēktu gaisā. Kristiāns gan negaidīti stingri nosaka: “Bet es visām augstskolām atteicu, jo jau agrāk biju nolēmis, ka studēšu Rīgas Ekonomikas augstskolā, kur gan ir liela studiju maksa, toties, manā skatījumā, tā ir labākā biznesa augstskola ne vien Latvijā, bet arī visā Baltijā. Atteicos arī no iespējas, ka vecāki varētu krāt naudu studiju samaksai, jo izmantošu gan studentu kredītu ar ļoti izdevīgām procentu likmēm, gan naudu, ko pats nopelnu savā uzņēmumā.”

Kristiāns jau laikus gatavojies iestājpārbaudījumiem izvēlētajā augstskolā. Jau iepriekš noskaidrojis, ka būs gan jākārto ļoti grūts eksāmens matemātikā, kas prasīs zināšanas arī augstākās matemātikas līmenī, gan jāiztur ne mazāk grūta intervija, viņš papildus mācībām Madonas Valsts ģimnāzijā savas zināšanas paplašinājis un nostiprinājis kursos Rīgas Biznesa skolā, kā arī apguvis praktiskās zinības biznesa izglītības biedrības “Junior Achievement Latvija” (“JA Latvija”) Līderu programmā. Arī tas vēl licies par maz, tāpēc meklējis un studējis grāmatas par pasaules līmeņa uzņēmēju dzīves un darba pieredzi, atziņām un ieteikumiem, arī kļūmēm un to, kā tām tikt pāri.

Jādzīvo un jāmācās citādi

No kurienes tāda centība, mērķtiecība, izturība? “Pirmie lielākie grūdieni, ka jādzīvo un jāmācās citādi, manā apziņā notika aptuveni pirms pusotra gada, kad Madonas Valsts ģimnāzijā kopā ar diviem klasesbiedriem izveidojām praktiskās biznesa izglītības biedrības “JA Latvija” skolēnu mācību uzņēmumu “Simple +”. Kļuvu par tā vadītāju un sāku sadarbību ar skolēnu mācību uzņēmumu konsultanti, ekonomikas skolotāju Ivetu Vabuli. Tobrīd vēl īsti neapjautu, ka savam tālākajam izglītošanās ceļam esmu izvilcis laimīgo lozi, jo skolotājas personā biju ieguvis ne tikai lielisku padomdevēju, kura valsts konkursā jau agrāk bija izcīnījusi titulu “Gada labākais skolēnu mācību uzņēmumu konsultants”, bet arī spēcīgu personību, kura nebaidās no neparastām idejām un risinājumiem.” Reizēm abi pamatīgi strīdējušies, bet tad ienācis prātā, ka varbūt tieši tā vajadzētu notikt izglītošanai – skolēnam pierādot savu taisnību vai risinājuma variantu, skolotājam – savu. Kristiāna un skolotājas strīdi bijuši ļoti vērtīgi, īpaši tādēļ, ka gandrīz vienmēr izkristalizējies trešais risinājuma variants, kas izrādījies 
vislabākais.

Kristiāns atzīst, ka viņa izaugsmē liela loma bijusi arī ģimenes sapratnei un atbalstam viņa centieniem – īpaši no tēva Linarda Lancmaņa, Madonas uzņēmēja, puses, kā arī Madonas Valsts ģimnāzijas un Rīgas Biznesa skolas radošajiem pedagogiem. Patiesībā jaunietis uzdrošinājies pārvilkt svītru sabiedrībā valdošajam pieņēmumam, ka pie mums, Latvijā, jau neko nevar, viss iet uz iznīcību un jāpārceļas dzīvot uz kādu ārvalsti. Viņš stingri pasaka: “Neskriešu ne uz Vāciju, ne Dāniju, ne kādu citu iedomāto laimes zemi, savu dzīvi veidošu stipru un pārtikušu tepat Latvijā.”

LA.lv
LA
LA.LV
Latvijā
Nesodāmības gaisotne VUGD: likums pārkāpts, budžetam nodarīti zaudējumi, bet vainīgo nav 3
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rektora vēlēšanu sāga: LU aicina Kariņu ierosināt dienesta izmeklēšanu
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Meitai bail: grib, lai tēvs pēc iespējas ilgāk atrodas cietumā
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
FOTO: Seniori rindās pie “PNB bankas” filiālēm prasa atdot pensijas
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas karstuma vilnis? Sinoptiķi nāk klajā ar negaidītu prognozi
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Līdz pēdējam jācīnās par sapni – “Riga” šodien spēlē Kopenhāgenā
1 stunda
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Alkohola tirdzniecības vai kultūras valsts?
25 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Nesodāmības gaisotne VUGD: likums pārkāpts, budžetam nodarīti zaudējumi, bet vainīgo nav 3
2 stundas