Dabā
Medības

Kā nokomplektēt savu pirmo vītņstobru ieroci7

‘Juko Jaeger 3-12×56’ uz ātrajiem kronšteiniem. Foto: Linda Dombrovska

Kad šaušanas tests ar vītņstobru ieroci nokārtots labāk, nekā cerēts, jaunais mednieks var justies apmulsis – kādu ieroča marku izvēlēties, kādu tēmēkli pirkt, pats galvenais – kādam kalibram dot priekšroku? Lai pieņemtu šos lēmumus un izvēlētos savu pirmo, var paiet mēneši. Draugu padomi, pētniecība internetā, tirgotāju piedāvājumi – ir grūti pieņemt pareizo lēmumu, kad ir tik daudz informācijas.

Dāmu mednieču kluba Lady Hunt medniecei Dodo Davidovai šī ir otrā medību sezona. Pirms tam divi gadi tika pavadīti dzinējos. Pirmo sezonu viņa nostaigāja ar savu gludo Bettinsoli, kas tika nopirkts Purnavu muižas Mārupes veikalā. Ar to tika šauts treniņos, nomedīti pirmie divi stirnāži, pirmais staltbriedis. Tomēr Dodo sapņoja par savu karabīni, apzināti gāja uz to un atvēlēja līdzekļus šī ieroča iegādei. Tā nu pēc ļoti sekmīgi nokārtotā šaušanas eksāmena, jāsaka gan, ka lielākā daļa treniņu tika aizvadīti SIA “Ieroči” pneimatiskajā šautuvē, saņēmu lūgumu palīdzēt izvēlēties ieroci. Tas ir grūts uzdevums, ja vēl ir jāiekļaujas noteiktā budžetā.

Karabīne
Sākām ar vītņstobru ieroci. Jau sen SIA “Ieroči” veikalā biju noskatījusi Sako A7 Synthetic Stainless karabīni. Skaista, eleganta, burvīga manta. Un tik ļoti patīkama sintētiskā laide, kas neļauj ierocim rokās slīdēt. Gaumīgs salikums – gumijota melna laide ar sudrabotu stobru. Runājot ar Dodo, par šo ieroci iedomājos tādēļ, ka dāma viennozīmīgi pauda, ka nevēlas koka laidi, jo būšot žēl ieroča, ja radīsies kāds skrāpējums. Šī konkrētā karabīne, šķiet, veikalā tik ilgi aizkavējusies tādēļ, ka tai ir neierasts kalibrs – 7 mm Rem Mag, ko daudzi Latvijā uzskata par ziloņu gāzēju. Bet tas nav nekāds šķērslis, tāds bija arī mans pirmais kalibrs, ko lietoju vēl šodien. Turklāt Dodo plānoja likt trokšņa slāpētāju, kas risinās atsitiena problēmu. Es savulaik sāku šaut bez klusinātāja un par atsitienu nekad nesūdzējos. Jāsaka, šis ir ļoti uzticams un jaudīgs kalibrs, ar kuru var medīt jebkuru Latvijas medījamo dzīvnieku, protams, piemeklējot atbilstošu munīciju.

SIA “Ieroči” tirdzniecības eksperts Māris gan bija izbrīnīts par šādu izvēli, bet par labu tieši šim ierocim, kurš cenas ziņā nav no lētākajiem – maksāja mazliet vairāk par 1500 eiro –, runāja vairāki aspekti. Pirmkārt, aptveres mehānisms ir tāds, ka to nemaz tik viegli nevar pazaudēt, nejauši nospiežot sviru. Otrkārt, galvenokārt un par spīti it kā divpakāpju drošības sistēmai, šo ieroci var izlādēt, to neatdrošinot. Tas nozīmē, ka ierocis ir gatavs šaušanai tikai tad, kad mednieks ir stobru vērsis uz mērķi un ieroci ir atdrošinājis. Tas ir milzīgs pluss, salīdzinot, piemēram, ar Tikka, kam ir vienkārša divpakāpju drošības sistēma.

Tēmēklis
Tā kā par ieroci bijām iztērējušās mazliet vairāk, nekā plānots, bija jāizvēlas optiskais tēmēklis, kas piedāvā labāko kvalitāti par pieņemamu cenu. Mūsu izvēle krita uz Jukon Jaeger 3-12×56, ko piedāvāja Ieskaties.lv. Šī optika maksā 525 eiro un ir aprīkota ar smalku tēmēšanas tīkliņu, regulējamu sarkano punktu, turklāt ir neticami labs attēls pat krēslas apstākļos. Īsāk sakot, šis tēmēklis piedāvāja vienu no labākajiem risinājumiem, ko par šādu cenu varēja iegādāties. Protams, ir arī citas iespējas, piemēram, Delta vai Fomei, kas Latvijā ir pieejami, bet šoreiz izvēle krita tieši uz Jaeger. Ieroči piedāvāja ātros kronšteinus, ko varēja uzmontēt uz vīvera sliedes.

Trokšņa slāpētāj
s
Iepriekš medību apstākļos bija pārbaudīti Latvijā ražotie Anima Libra trokšņa slāpētāji. Tādēļ arī šoreiz izvēlējāmies šo. Atšķirībā no citur ražotajiem pēcpārdošanas serviss ir pieejams uz vietas un praktiski uzreiz, ja nu tomēr rodas kāda kļūme. Piešaušanas laikā, ko veicām Mārkulīču šautuvē, Dodo atzina, ka ar trokšņa slāpētāju atsitiena praktiski nav vispār, kas ir liels pluss. Tāpat ar trokšņa slāpētāju tiek saudzēta paša dzirde un arī medību suņiem šāviena trok-snis ir draudzīgāks, mežā ir mazāks traucējums, kā arī netiek satraukti cilvēki un lopi, kas varētu atrasties netālu no medību platībām. Kopumā šis komplekts izmaksāja ap 2500 eiro, toties medniece ir nodrošinājusies uz ilgu laiku.

LA.lv