×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
23. aprīlis, 2013
Drukāt

Noslēgusies vēlēšanu sarakstu iesniegšana


Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Noslēgusies sarakstu iesniegšana pašvaldību vēlēšanām. Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) vēl apkopo iesniegtos kandidātu sarakstus, tomēr skaidrs, ka viena no sīvākajām cīņām notiks galvaspilsētā.

 

Par 60 vietām Rīgas domē cīnīsies 612 kandidāti no divpadsmit sarakstiem – “Par dzimto valodu!”, “Saskaņas centrs”/”Gods kalpot Rīgai”, “Vienotība”, Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija, Vislatvijas sociāldemokrātu kustība “Par Neatkarīgu Latviju!”/Latvijas kustība “Solidaritāte”, Reformu partija, “Vienoti Latvijai”, Rīcības partija, Latvijas Zemnieku savienība, Nacionālā apvienība, politiskā partija “Alternative” un Latvijas Zaļā partija. Vakar līdz pulksten 15.15 visā Latvijā kopumā bija iesniegts 531 kandidātu saraksts ar 8139 kandidātiem. CVK vēl pārbaudīs kandidātu atbilstību likuma prasībām.

Tikmēr vēlētajiem jo-projām ir virkne neskaidrību saistībā ar 1. jūnijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. Kā zināms, pašvaldību vēlēšanās atšķirībā no parlamenta vēlēšanām un tautas nobalsošanas tiek lietots Vēlētāju reģistrs. Tas nozīmē, ka katrs vēlētājs tiks iekļauts noteikta vēlēšanu iecirkņa vēlētāju sarakstā atbilstoši reģistrētajai dzīvesvietai 90 dienas pirms vēlēšanu dienas un varēs nobalsot tikai šajā iecirknī. Lai informētu par to, kura vēlēšanu iecirkņa sarakstā vēlētājs iekļauts, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) katram vēlētājam uz reģistrētās dzīvesvietas adresi pa pastu izsūtīja paziņojumu.

Tomēr vairāki cilvēki vērsušies “Latvijas Avīzes” redakcijā ar sūdzībām, ka nav saņēmuši šo PMLP vēstuli. Viņi ir neizpratnē, kā uzzināt savu iecirkni, vai tiks pielaisti pie balsošanas bez šīs vēstules.

Kā noskaidroju CVK, ja vēlētājs kādu iemeslu dēļ nav saņēmis vēstuli par to, kurā iecirknī ir reģistrēts vēlēšanām, to var noskaidrot, gan piezvanot pa CVK uzziņu tālruni 67049999, kas strādā katru dienu no pulksten 8 līdz 20, vai arī internetā PMLP mājaslapā “www.pmlp.gov.lv” (pakalpojums “Vēlēšanu iecirkņa noskaidrošana” pieejams sadaļā “Pakalpojumi/E-pakalpojumi”). Savukārt pašai vēstulei ir tikai informatīva nozīme. 
Virkne cilvēku, galvenokārt rīdzinieki, labprātāk vēlētos balsot kādā citā iecirknī savas pašvaldības robežās un interesējas, kā nomainīt iecirkni.

CVK skaidro, ka līdz 7. maijam iespējams piereģistrēties balsošanai citā vēlēšanu iecirknī. Iecirkņa maiņu var pieteikt jebkurā pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādē (Rīgā – jebkurā pašvaldības izpilddirekcijā). Lai to izdarītu, jāaizpilda iesniegums, kurā jānorāda vēlētāja vārds, uzvārds, personas kods, kā arī jāmin vēlamā iecirkņa numurs un adrese.

Pašvaldību vēlēšanās iecirkni atļauts mainīt uz jebkuru citu iecirkni tajā pašvaldībā, kur atrodas vēlētājam sākotnēji piešķirtais iecirknis, vai arī uz jebkuru iecirkni tajā pašvaldībā, kur vēlētājam pieder likumā noteiktā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums.

Šajā gadījumā, piesakot iecirkņa maiņu, jāuzrāda arī zemesgrāmatas akts vai izziņa no zemesgrāmatas. Pašvaldību vēlēšanām izveidoto iecirkņu saraksts pie-
ejams CVK mājaslapā “www.cvk.lv”. Ja vēlētājam ir pieejams drošs elektroniskais paraksts, iesniegumu pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādei var nosūtīt arī pa e-pastu.

Visbeidzot vairāki cilvēki pauduši neapmierinātību ar to, ka PMLP paziņojumi par vēlēšanu iecirkni viņiem tiek sūtīti papīra formātā. “Saņemot elektronisko ID karti, parak-
stīju līgumu ar valsti, kurā atzīmēju, ka turpmāk vēlos oficiālus paziņojumus no valsts saņemt e-pastā, nevis papīra formātā. Kādēļ PMLP turpina tērēt nodokļu maksātāju naudu, sūtot savus paziņojumus par vēlēšanu iecirkņiem papīra formātā?” jautā mūsu lasītājs Sergejs.

Šajā gadījumā gan PMLP ir rīkojušies likumīgi, jo to, ka pārvaldei paziņojums par vēlēšanām jānosūta katram vēlētājam pa pastu, nosaka Vēlētāju reģistra likums. Līdz ar to paziņojumus par vēlēšanām nosūtīt pa e-pastu būs iespējams tikai tad, kad parlaments nolems mainīt šo Vēlētāju reģistra likuma nosacījumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+