×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
15. maijs, 2015
Drukāt

Par Georga lentīšu aizliegumu Saeima lems nākamnedēļ (20)

Foto - LETAFoto - LETA

Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcijas deputāti sagatavojuši likuma grozījumus, lai aizliegtu publiskos pasākumos izmantot oranžmelnās Georga lentītes, bet parlamenta vairākums vakar izlēma šo jautājumu vēl neskatīt.

Priekšlikums paredz “Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā” pielīdzināt Georga lentītes PSRS un nacistiskās Vācijas karogiem un ģerboņiem, svastikai, SS zīmēm, sirpim ar āmuru un citai simbolikai, kas publiskos pasākumos netiek pieļauta. Likumprojektu Saeimā iesniedza NA pārstāvji Jānis Dombrava, Gunārs Rusiņš, Einārs Cilinskis, Kārlis Krēsliņš, Gaidis Bērziņš un “Vienotības” deputāts Veiko Spolītis.

“Krievijas Federācija ir izvērsusi bruņotu agresiju pret Ukrainas teritoriālo nedalāmību, okupējot Ukrainai piederošo Krimas pussalu, kā arī atbalstot teroristiskos grupējumus Austrumukrainā, kas ar Krievijas armijas vienību palīdzību kontrolē plašu teritoriju Luhanskas un Doņeckas apgabalos. Par šo aktivitāšu simbolu ir kļuvusi melni oranži svītrotā Georga lente, kuru plaši izmanto gan Austrumukrainas teroristiskie grupējumi, gan Krievijas agresijas atbalstītāji visā bijušās PSRS teritorijā, ieskaitot Latviju. Būtībā tā kļuvusi par Krievijas neo­imperiālisma simbolu,” teikts likumprojekta anotācijā. Līdzīgi ierobežojumi noteikti arī citās valstīs, kas cietušas vai baidās ciest no jaunākā Krievijas agresijas viļņa, – Baltkrievijā lentīšu izmantošana aizliegta, bet Ukrainā, Kazahstānā, Kirgizstānā, Gruzijā un citās valstīs oficiāli ieteikts tās neizmantot. Likumprojekta autori cer, ka tā pieņemšana sabiedrībā mazinās priekšstatu, ka Latvijas valsts varas iestādes neko nedara, lai sabiedriskajā telpā ierobežotu totalitāras ideoloģijas izplatīšanu. “Atbilstoši vispārpieņemtiem demokrātijas standartiem valstij ir tiesības un pienākums aizsargāt demokrātisko politisko iekārtu no apdraudējumiem, tostarp ierobežojot totalitāras ideoloģijas izplatīšanu,” viņi uzskata.

Spolītis iepriekš rosināja likumā noteikt naudas sodu par Georga lentītes demonstrēšanu vairāku publisku pasākumu laikā, kā arī par tāda transportlīdzekļa vadīšanu, kas ārēji redzamā vietā aprīkots ar šo simboliku. Taču vēlāk viņš šos priekšlikumus atsauca.

Tā kā grozījumu autori savus priekšlikumus bija iesnieguši novēloti, Saeimai bija atsevišķi jābalso par to iekļaušanu sēdes darba kārtībā. Šajā balsojumā likumprojektu atbalstīja tikai 11 deputāti – nacionāļi un “No sirds Latvijai” pārstāvis Gunārs Kūtris. Pārējie deputāti atturējās vai balsoja pret tā iekļaušanu darba kārtībā. Tostarp arī viens no autoriem Veiko Spolītis, kas paskaidroja, ka saskaņā ar koalīcijas līgumā noteikto procedūru uz sēdi virzāmie jautājumi vispirms jāizskata valdošo partiju sadarbības padomē. Ar koalīcijas akceptu vai bez, bet nākamās nedēļas sēdes darba kārtībā šis jautājums tiks iekļauts automātiski.

UZZIŅA

* Georga lente (krieviski: Георгиевская лента) ir vairāku Krievijas impērijas un PSRS militāro apbalvojumu sastāvdaļa. Sākotnēji tā tika izmantota kā 1769. gadā dibinātā Svētā Jura kara ordeņa lente; no šā ordeņa nosaukuma arī cēlies lentes nosaukums. Vēlāk tā tika izmantota arī vairākos citos cariskās Krievijas militārajos apbalvojumos. Otrā pasaules kara laikā savos militārajos apbalvojumos Georga lenti (gan pārdēvējot to par “gvardes lenti”, bet lentes pamatdizainu nemainot) sāka izmantot arī PSRS – tā kļuva gan par Slavas ordeņa, gan medaļas “Par uzvaru pār Vāciju” sastāvdaļu. 1992. gadā Krievijas Federācija atjaunoja Svētā Jura krustu ar tā lenti kā oficiālu militāru apbalvojumu.

* 2005. gadā Krievijā tika sākta akcija “Georga lentīte”, no militāra apbalvojuma sastāvdaļas to padarot par vispārēju simbolu “Padomju Savienības uzvarai Lielajā Tēvijas karā”. Sākotnēji sentimentālo Georga lentes nozīmi ar katru gadu aizvien vairāk aizēno slavinājums Krievijas impēriskumam, un nu Georga lente ir kļuvusi par vienojošu pazīšanas zīmi cilvēkiem, kas dzīvo Krievijas propagandas telpā un vēlas Krievijas teritoriālu izplešanos sabrukušās PSRS robežās. Kad 2013. gada ziemā Ukrainā sākās tautas protesti pret Krievijai draudzīgo toreizējo valdību, pret protestētājiem sūtītie specvienības “Berkut” kaujinieki un civilie algotņi rotājās tieši ar Georga lentēm. Tāpat tās tika izmantotas Krimas pussalas okupācijas procesā, bet 2014. gada pavasarī Krievijas atbalstītajiem Austrumukrainas teroristiskajiem un bandītiskajiem grupējumiem bieži vien nebija citu atšķirības zīmju kā vien Georga lentes, kas tika (un vēl joprojām tiek) piespraustas gan pie apģērba, gan sietas pie ieročiem un izmantotas citos veidos.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. TĀ KĀ PAR VĒLU???
  Vai tiešām 100galvas ir tikai auni…………:P!?

 2. Tā ir tikai lupatiņa, ja nav klāt ordeņa. Ko tur aizliegt.

 3. Tikai nevajag pārspīlēt ar aizliegumiem.
  Latvieši starp citu iesāka ar savām lentītēm pirmie…

 4. Liela kviekšana būs dzirdama, bet, kam nepatīk, var taču braukt uz turieni, kur lentītes nav aizliegtas, ja tas ir tik svarīgi.

 5. Par 9. maija svinībām un lentītēm ir atbildīgs konkrēts cilvēks – Nils Ušakovs. Lai viņš arī nolīdzina šo lietu.

 6. Ja lēmumu pieņems, lai Dombrava 9.maijā lai personīgi dežūrē ielās un personīgi garantē sava lēmuma izpildi, – plēšot tā lentīties nēsātāju tūkstošiem nost un stādot tūkstošiem protokolu.
  Bet aizliegums taps par vēl vienu pamudinājumu, ar tām stērbelēm lepoties vairāk…

  • tad kad tev un tavai a/m Atbildēt

   būs izsisti logi tad tu tos varēsi vēlreiz ar savām kolorādo vabolju lentēm aizlīmēt….:D

 7. valdības laikā tika izsniegta šī atļauja vatņiku palikšanai Latvijā?!

 8. padomāsim, vai mēs neesam kļuvuši gaužām smieklīgi…? Mēs esam atļāvuši okupācijas režīma aktīvistiem palikt pie varas un noslēgt līgumu ar okupētājvalsti par okupantu “dzīvā spēka” palikšanu valstī (viņu okupētajā teritorijā), bet tagad, “pakasījuši aiz auss”, sākam iebilst pret viņu apģerba aksesuāriem – kā mūs apdraudošiem faktoriem… Nu,vai tas nav smieklīgi? Ja labi zinām, ka mūs apdraud šo lentīšu nēsātāju klātbūtne, bet ne viņu apģērba atribūtika.

  Putins sniegs viņiem “palīdzību” arī bez šīm lentītēm. Un galu galā – iespējams, ka atbrīvojoties no šī okupācijas balasta, mēs varam arī paglābt pasauli no 3.pasaules kara…
  Un tas viss ir izdarāms starptautiski likumīgi, jo okupācijas seku likvidācijai noilguma nav.

 9. Un pretīgi bija visai Latv. tautai! Atbildēt

  Juris 15. maijs, 2015 13:28 Atbildēt

  Demokrātija nav visatļautiba.Kādam ienāca prātā doma vākt parakstus krievu valodai kā valsts valodai.Mēs rīkojām referendumu un kā auni gājām uz vēlēšanu iecirkņiem balsot.Pašlaik notiek kārtējais farss ar prezidenta ievēlēšanu.Katra partija izvirza savu kandidātu prezidenta postenim.Kārlis Ulmanis 81 gadu atpakaļ 1934 gada 15 maijā rīkoja apvērsumu,jo to laiku daudzpartiju sistēma nespēja darboties.Šo laiku daudzpartiju sistēma arī nespēj strādāt.Mēs gribam izpatikt gan austrumiem,gan rietumiem.Pateicoties ekonomiskajai krīzei un premjerministra Dombrovska reformām trīs gadus strādāju kā “simtlatnieks” slaucīju ielu kamēr neatradu darbu kur agrāk strādāju.Nils Ušakovs uzskata ka 9 maijs ir tautas svētki.Kuras tautas?Man tieši 9 maijā vajadzēja braukt uz darbu.Es redzēju šos “atbrīvotājus” un viņu “mantiniekus”,kā viņi uzvedās.Man bija pretīgi.

 10. Nožēlojams cirks, sods sekos! Atbildēt

  Kā Krustpunktos reiz izteicās Balts no Latv. biedrības un arī citi nacionalpatrioti, tad ir smieklīga cīņa pret kolorado lentem, ja pašus koloradņikus – psrs kolonistus nodevīgi un zemiski pret latviešu tautas vitālajām intresēm patur no tiem atbrīvotajā valstī. Un 25 gadus ignorēti tiek visi starptautiskie un taisnīguma principi, morāli neķītras nodevēju saujiņas -4. maija kliķes intrešu dēļ!

 11. Jāaizliedz bez ierunām. Lai tās kolorādo lupatas valkā savā krievijas teritorijā. Mums nav nekāda sakara ar okupantiem un carisko krieviju.
  Redzēsim kuri un cik ir par šo okupantu atribūtikas neaizliegšanu mūsu valstī?

 12. daram ka to dar krievijā Atbildēt

  aizliegt un bez komentariem.

 13. Kad 2013. gada ziemā Ukrainā sākās tautas protesti pret Krievijai draudzīgo toreizējo valdību, pret protestētājiem sūtītie specvienības “Berkut” kaujinieki un civilie algotņi rotājās tieši ar Georga lentēm

  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  … vàjpràtìgs murgs

 14. mācīsimies no krievijas varas metodēm -aizliegt un bez komentāriem.

 15. Jautājums raksta autoram.Vai grīdas lupata tagad arī jāraksta ar lielo burtu?

 16. Var daudz kas neptikt, bet kapec demokratiska valsti kaut kas jaaizliedz ? Vai gribam atgriesties tur no kurienes mes esam nakusi, vismaz Krustina kungs un Ziles kundze noteikti ?

  • Ja ir normāla lietu kārtība, tad varētu teiktajam piekrist, bet šī zīme ir okupantu zīme – precīzāk Dombasa okupantu un teroristu zīme un tās nēsāšana parāda atbalstu Krimas un Donbasa OKUPĀCIJAI NO KRIEVIJAS PUSES. To tā dāmīte nesaprot -atbalstu. Šeit ir Eiropas valsts izšķiršanās – atbalstīt okupāciju, vai būt tai pret…Ja atceras vēsturi un tā laika valstu nostāju kaut Zviedrijas un pretēji ASV…

  • Demokrātija nav visatļautiba.Kādam ienāca prātā doma vākt parakstus krievu valodai kā valsts valodai.Mēs rīkojām referendumu un kā auni gājām uz vēlēšanu iecirkņiem balsot.Pašlaik notiek kārtējais farss ar prezidenta ievēlēšanu.Katra partija izvirza savu kandidātu prezidenta postenim.Kārlis Ulmanis 81 gadu atpakaļ 1934 gada 15 maijā rīkoja apvērsumu,jo to laiku daudzpartiju sistēma nespēja darboties.Šo laiku daudzpartiju sistēma arī nespēj strādāt.Mēs gribam izpatikt gan austrumiem,gan rietumiem.Pateicoties ekonomiskajai krīzei un premjerministra Dombrovska reformām trīs gadus strādāju kā “simtlatnieks” slaucīju ielu kamēr neatradu darbu kur agrāk strādāju.Nils Ušakovs uzskata ka 9 maijs ir tautas svētki.Kuras tautas?Man tieši 9 maijā vajadzēja braukt uz darbu.Es redzēju šos “atbrīvotājus” un viņu “mantiniekus”,kā viņi uzvedās.Man bija pretīgi.

  • Protams, nav jāaizliedz, tāpat kā sirpis āmurs, kāškrusts, ko gribu ,to nēsaju.Katrs taču šajos simbolos var saskatīt visu ko vien grib, tāpēc naviens nav tiesīgs aizliegt. Ja gribu, slavēju terorismu, vardarbību, kam kāda daļa. Vienam terorisms, vardarbība, citam tas nozīmē cilvēcību un uzskatu brīvību. Ar vienu vārdu sakot- cilvēktiesības un demokrātija.

Draugiem Facebook Twitter Google+