Tehnika
Tehnoloģijas

“Pastardienas pulkstenim” – 70. Mēs esam divarpus minūtes no kodolapokalipses 16

Fiziķis teorētiķis Lorenss Krauss un bijušais ASV sūtnis ANO Tomass Pikerings paziņo par atomzinātnieku lēmumu pagriezt tā saukto Pastardienas pulksteni divarpus minūtes līdz pusnaktij.

1947. gada jūnijā izdevums “Kodolzinātnieku Ziņotājs” (“KZ”) iepazīstināja pasauli ar “Pastardienas pulksteni”, kura rādītāji atrodas septiņas minūtes pirms pusnakts, uzskatāmi brīdinot par kodolieroču izplatīšanas briesmām.

Čikāgā iznākošā žurnāla darbinieki pārbīda pulksteņa rādītājus atbilstoši kodoldraudu uzplūdiem vai atplūdiem. Kopš “Pastardienas pulksteņa” ieviešanas tā rādītāji tikuši pārbīdīti 22 reizes. Pirmo reizi tas notika 1949. gadā, kad Padomju Savienība veica tās pirmās atombumbas izmēģinājumu. Vistuvākais brīdis kodolapokalipsei – divas minūtes pirms pusnakts – bija 1953. gadā, kad gan ASV, gan Padomju Savienība izmēģināja termonukleāros ieročus.

1963. gada vienošanās starp ASV un Padomju Savienību par kodolizmēģinājumu izbeigšanu trīs vidēs, izņemot pazemi, mazināja kodolkara draudus un atvirzīja “Pastardienas pulksteņa” rādītājus par 12 minūtēm no pusnakts, iedrošinot pasauli.

Kopš tā laika “Pastardienas pulksteņa” rādītāji atkal draudīgi pietuvojušies pusnaktij, 2017. gada janvārī “KZ” pārvirzot tos no trim minūtēm pirms pusnakts līdz divām minūtēm un 30 sekundēm pirms pusnakts.

LA.lv