Pēc skatītāju lūguma atkārtos izrādi “Karavīrs” 0

Pagājušā gada septembrī īstenojās aktiera, multiinstrumentālista un vīru kopas “Vilki” vadītāja Edgara Lipora sena iecere – kustību un objektu monoizrāde “Karavīrs”. Tajā apvienojušies vairāki skatuves mākslas veidi – leļļu, kustību un objektu teātris, arī akadēmiskās mūzikas zināšanas un latviešu tradicionālās kultūras elementi.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 42
TV24
Mūrniece: “Notiek psiholoģiskās operācijas pret mūsu iedzīvotājiem. Tiek mēģināts manipulēt un radīt nedrošības sajūtu”
“AstraZeneca” paziņo, ka tā ir sākusi savas Covid-19 vakcīnas izņemšanu no apgrozības visā pasaulē
Lasīt citas ziņas

Tā kā izrāde raisīja plašu publikas interesi, ieplānotas vēl divas papildizrāde, kuras notiks jau šonedēļ – 24. un 25. janvārī pulksten sešos vakar Latvijas Kara muzejā.

Muzikālā objektu un kustību monoizrāde “Karavīrs” ir simbolisks un saviļņojošs vēstījums par Latvijas vēsturi. Tās mērķis – latviešu un arī citu tautību puikās atraisīt mīlestību pret dzimto zemi, interesi par tās vēsturi un vīrišķīgu stāju kā domās, tā darbos. Patstāvīga vērtība ir arī īpaši “Karavīram” tapusī oriģinālmūzika, kuras autors ir Edgars Lipors. Tajā netrūkst izcilu latviešu tautas mūzikas stilizāciju ar izteiksmīgu pasaules mūzikas elpu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izrādē runātais vārds dzirdams vien paša aktiera ieskaņotajās dziesmās ar latviešu tautasdziesmu vārdiem, taču to atsver izteiksmīgā mīmika, aizraujošā ķermeņa un žestu valoda, kā arī virkne priekšmetu jeb objektu, kas, atjautīgi pielietoti, pārsteidz ar funkcionālo daudznozīmību.

“”Karavīrs” ir smalks, jūtīgs, ārkārtīgi precīzi izstrādāts, pārdomāts un nospēlēts darbs. Edgara Lipora spēja manipulēt un rotaļāties gan ar savu ķermeni un balsi, gan objektiem un emocijām un iejušanās dažādos tēlos ir apbrīnojama. Lai arī Lilijas Liporas veidotā kustību partitūra ir gana saprotama un tieša (kā nekā izrādes veidotāji īpaši aicina studentu un skolēnu grupas), tā saglabā gaumīgu abstrakcijas un daudznozīmīguma pakāpi, ne mirkli nepārvēršoties par pantomīmisku rādīšanu vai ākstīšanos. (..) Edgars Lipors ļoti precīzi atklāj noslēpumainās vīrieša dvēseles dzīles – tik biežo garlaikošanos un spēlēšanos ar dažādiem “gadžetiem” un ģeniālus atklājumus, kas dzimst no tās pašas garlaikošanās; pakļaušanos autoritātēm un spītēšanos; bailes no stiprākiem tēviņiem un dūšu, kas tiek saņemta, kad vienreiz pietiek. (..) Izrādē “Karavīrs” ir gan dzīvesgudrība, gan teātra gudrība, uz kuru ir vērts paskatīties,” žurnālā “Dance.lv” raksta dejas kritiķe Inta Balode.

Izrādes “Karavīrs” tapšanā piedalījies arī režisors Valdis Pavlovskis, kostīmu māksliniece Guna Stikāne, kā arī gaismu mākslinieks Egils Kupčs, kura izveidotā gaismu partitūra izrādei piešķir papildus dimensiju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.