Foto: SHUTTERSTOCK

Padomi, lai putna bērni augtu ņipri un veselīgi 0

Reti kurā pagalmā klukste, tītaru vai zosu māte izved pašas izperētu saimi. Parasti mājputnu ganāmpulku veido un papildina inkubatorā izšķīlušies pūkainīši. Siltums, sausums, tīri pakaiši un piemērota barība – lūk, galvenās prasības, lai putna bērns nenovārgtu, bet augtu ņiprs un veselīgs.

Reklāma
Reklāma

Vistu cāļi 


FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 42
TV24
Mūrniece: “Notiek psiholoģiskās operācijas pret mūsu iedzīvotājiem. Tiek mēģināts manipulēt un radīt nedrošības sajūtu”
“AstraZeneca” paziņo, ka tā ir sākusi savas Covid-19 vakcīnas izņemšanu no apgrozības visā pasaulē
Lasīt citas ziņas

Labāk iegādāties diennakti vecus putnēnus. Pērkot lielākus, pastāv risks, ka cāļi vēlāk cietīs no barības līdzekļu maiņas. Ēdinot ar mīkstbarību vai kombinēto barību, pie kuras nav pieraduši, tie saslimst ar caureju, pat nobeidzas.

Audzēšanai jāizvēlas cāļi, kas stingri stāv uz kājām, ir kustīgi, ar dzīvām, mirdzošām acīm. Vēlams, lai barību un ūdeni dzeršanai tie saņemtu ne vēlāk kā 18 stundas pēc izšķilšanās. Pirmajās desmit dienās cāļi ļoti jāsargā no saaukstēšanās, jo organisma termoregulācija tik maziem putnēniem vēl nefunkcionē. Zem sildītāja jānodrošina +32…+34 °C temperatūra, bet pārējā telpā jābūt +20…+25 °C.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ātraudzīgie gaļas vistu (broileru) cāļi labi izmanto barības vielas un sasniedz lielu dzīvsvaru. Taču pastāv likumsakarība: jo augstražīgāki putni, jo jutīgāki tie ir ēdināšanas un turēšanas apstākļu ziņā.

Mājputnu audzētāja Stase Roguļiča no Dobeles novada Penkules pagasta pirmajās septiņās dienās broileriem izēdina AS “Saldus labība” ražoto smalki drupināto speciālo cāļu barību (uzņēmuma veikalā Saldū, Kuldīgas ielā 88, 10 kg fasējumā tā maksā 4,80 eiro). No septītās dienas putnēnus ēdina ar Rīgas kombinētās lopbarības rūpnīcas gatavoto kombinēto spēkbarību broileru cāļiem (veikalā “Zemnieks” Rīgā, Gaujas ielā 5a, to tirgo 10 kg maisos par 5,20 eiro). Aptuveni pēc mēneša barībai pievieno sīkus, atšķirotus kviešu graudus, sāk dot arī vārītus kartupeļus un burkānus.

Pīlēni un zoslēni


Inkubatorā izperētiem zoslēniem un pīlēniem, tāpat kā cālēniem, nepieciešama sausa, silta telpa. Pirmajās piecās dienās tur jābūt +30 °C temperatūrai, no 6. līdz 10. dienai +27 °C, bet no 11. līdz 20. dienai +24 °C, no 21. līdz 30. dienai +20 °C, savukārt par 30 dienām vecāki ūdensputni var uzturēties +18 °C temperatūrā. Zemnieku saimniecības “Mazputnēni” saimnieks Māris Krūmiņš uzsver, ka jau pirmajās ēdināšanas reizēs ūdensputniem ir svarīgi saņemt pilnvērtīgu kombinēto barību, piemēram, Rīgas kombinētās lopbarības rūpnīcas ražoto, kas paredzēta cāļiem no pirmās dienas līdz astoņu nedēļu vecumam. Mājas apstākļos gatavotie mitrie maisījumi putnēniem var radīt caureju.

Stiprus un veselīgus zoslēnus iespējams izaudzēt tikai tad, ja tos kopš pirmajām dzīves dienām, līdzko nostiprinājušies, laiž ganībās. Pirmajās trijās nedēļās nedrīkst izlaist slapjā zālē, vējainā un lietainā laikā. Ja nav, kur zosis ganīt, putnus var turēt norobežotā laukumā, regulāri piebarot ar sasmalcinātu zāli, vēlāk arī ar graudiem un visu, kas paliek pāri virtuvē.

Tītarēni


Šie putnēni ir vārīgāki, uzņēmīgāki pret infekcijām nekā citu mājputnu mazuļi, tāpēc nepieciešami labāki turēšanas un kopšanas apstākļi. Pret putniem īpaši uzmanīgi jāizturas to pirmajā dzīves mēnesī. Veselus un spēcīgus tītarus var izaudzēt vienīgi tīrās, sausās un labi vēdināmās telpās. Regulāri jāseko līdzi temperatūrai. Lai putnēni neizietu no siltās zonas, sākumā tai apkārt ierīko apmēram pusmetra augstu kartona nožogojumu, ko aizvāc pēc nedēļas vai divām. Jānodrošina +18…+27 °C temperatūra (augstāka tītarēnu pirmajā dzīves nedēļā, zemāka viena mēneša vecumā).

Reklāma
Reklāma

– Tītarēnus kopt ir daudz vieglāk, ja tos vadā tītarmāte, kas pati var izaudzēt vairāk nekā desmit mazuļu. Ja perētājas nav, inkubatora putni jāaudzē apsildāmā telpā zem sildlampas, – stāsta z/s “Laukgaļi” saimniece Mērija Vilūna.

Pirmajās dienās zem sildaparāta uztur +35…+37 °C, tad temperatūru pakāpeniski pazemina līdz +22…+23 °C, kamēr tītarēni sasnieguši mēneša vecumu. Ja putni spiežas kopā, tātad ir par aukstu vai mitri pakaiši. Nav piemērots arī pārāk liels karstums, par ko liecina strauja elpošana un atvērti knābīši.

Pirmajā dienā mazuļus ēdina ik pēc 1,5–2 stundām, vienā reizē dod cieti novārītu, sakapātu olu, nākamajā – biezpienu. Laikā no 2. līdz 4. dienai baro ar biezpienu, kam piejaukti mērcēti kviešu putraimi. M. Vilūna iesaka atsevišķās barības silītēs iebērt sasmalcinātus maurlokus un svaigas nātres (putnēni nedrīkst tajās iekāpt, jo, nātru sadzelti, var aiziet bojā). Pirmajā dzīves nedēļā zaļumi pasargā tītarēnus no zarnu saslimšanām. Ar piekto vai sesto dzīves dienu putnus pakāpeniski pieradina pie spēkbarības (var izmantot Rīgas kombinētās lopbarības rūpnīcas ražoto barību, kas paredzēta broileru cāļu ēdināšanai no 5 līdz 30 dienām).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.