×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
12. februāris, 2012
Drukāt

Pirmie gājputni varētu atgriezties marta sākumā

putni

Patlaban laika apstākļi ir nelabvēlīgi, lai Latvijā atgrieztos gājputni. Pirmie pavasara vēstneši mūsu valstī varētu parādīties marta sākumā.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja ornitologs Kārlis Millers, pagaidām nekāda gājputnu kustība Latvijas virzienā nav novērota. Arī Kurzemes pusē, Liepājas apkārtnē, kur parasti ierodas pirmie pavasara vēstneši, šogad vēl neviens nav novērots.

Ja laika apstākļos nebūs vērojamas pozitīvas izmaiņas, tuvākajā laikā gājputni Latvijā vēl neatgriezīsies. Visticamāk, gājputni neatgriezīsies līdz februāra beigām. Gājputniem svarīgi ir, lai tie spētu atrast barību, bet patlaban Latvijā ir ne tikai noturīgs sals, bet arī sniega sega ir pietiekami bieza, lai putniem būtu grūti atrast sev barību.

Pirmie pavasara vēstneši Latvijā parasti ir ķīvītes, mājas strazdi, lauku cīruļi, meža baloži, baltpieres un sējas zosis, kā arī dzeltenie tārtiņi. Pirmie ierodas tā dēvētie tuvie migranti, jo tie ziemu pavada Rietumeiropā, visbiežāk pārziemojot Vācijā un Holandē.

“Tuvie migranti operatīvi reaģē uz pirmajām pozitīvajām izmaiņām, tādēļ, kļūstot siltākam un samazinoties sniega segai, Latvijā jau būs vērojami pirmie pavasara vēstneši. Tāpat kā starp cilvēkiem, arī starp putniem ir dulli un ekstrēmi indivīdi, kas no savām ziemošanas vietām atgriežas par ātru,” minēja Millers.

Pagājušā gada pavasarī pirmie pavasara vēstneši bija divi meža baloži, kas Grobiņas pusē tika novēroti 25.februārī. Putni bija sasēduši Liepājas-Rīga šosejas malā uz vadiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+