Latvijā
Vēsture

Pirmo reizi var apskatīt ģenerālim E.M.Debenē piešķirto Lāčplēša ordeni0

Foto: Ogres Vēstures un mākslas muzejs

Tiem, kas Lāčplēša dienā palaida iespēju apskatīt I šķiras Lāčplēša Kara ordeni Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, ir vēl viena iespēja to izdarīt vēl šogad: ordeni un tā diplomu ikviens interesents 18. novembrī varēs aplūkot Ogres Vēstures un mākslas muzejā, informē Ieva Arnīte, muzeja informācijas speciāliste.

Lāčplēša Kara ordenis ir augstākais militārais Latvijas valsts apbalvojums, kuru par īpašiem nopelniem kaujās piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku cīnītājiem, kā arī ārzemniekiem, kuri bija devuši lielu ieguldījumu Brīvības cīņās vai citādi sekmējuši Latvijas valsts nodibināšanu un izveidošanu.

Muzejā apskatāmais I šķiras ordenis un diploms 1922. gadā piešķirts Francijas armijas kājnieku karaspēka ģenerālim Mārī Ežēnam Debenē, kurš 1. pasaules kara laikā bijis 1. armijas komandieris, 1918. gada pavasarī apturējis vāciešu uzbrukumu pie Mondidjē Ziemeļfrancijā. No 1918. gada aktīvi darbojies sabiedroto karaspēka uzbrukuma operācijās.

Kopā tika pasniegti 11 I šķiras Lāčplēša Kara ordeņi, Latvijā atrodas tikai divi no tiem – ģenerālim J. Balodim un M.E.Debenē piešķirtie apbalvojumi. M.E.Debenē ordenis Latvijā publiski apskatāms pirmo reizi, sacīja Arnīte.

Izstādē “Latviešu karavīrs. 1918-1940” līdz ar visu šķiru Lāčplēša Kara ordeņiem, Viestura un Triju zvaigžņu ordeņiem, aplūkojami plaši un daudzveidīgi ar Latvijas armiju saistītie priekšmeti (apbalvojum, formastērpi, dokumenti, fotogrāfijas, karavīru personīgās lietas u.c.) no Gunāra Rusiņa, Jāņa Vigupa un Vladimira Balašova privātkolekcijām.

Muzeja darba laiks 18.novembrī – no plkst. 12 līdz 16.

LA.lv