×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
30. janvāris, 2013
Drukāt

Priecēs tikai medaļa


Foto - Juris KalniņšFoto - Juris Kalniņš

Gribu būt uz goda pjedestāla – ar šādu mērķi skeletona braucēju pasaules čempionātam Šveicē gatavojas Tomass Dukurs. Otrā vieta Pasaules kausa (PK) kopvērtējumā un bronzas godalga Eiropas čempionātā vecāko no brāļiem Dukuriem ierindo favorītu pulkā.


 

Meklējot ātrumu

Pirmā slavenajā Sanktmoricas trasē Latvijas skeletona godu centīsies aizstāvēt Lelde Priedulēna – sieviešu sacensības notiks rīt un parīt. Piektdien un sestdien Tomass un viņa jaunākais brālis Martins Dukurs darīs visu, lai apbalvošanas ceremonijā mastos plīvotu divi Latvijas karogi. Viss izšķirsies četros braucienos.

Šosezon astoņos PK posmos Tomass četras reizes ticis uz pjedestāla – otrā vieta Leikplesidā, trešā Vistlerā, Laplaņā un Īglsā, kur vienlaikus notika arī Eiropas čempionāts. Ārpus labāko piec-nieka viņš nav finišējis ne reizi, aizvadot spilgtāko sezonu karjerā. “Esmu apmierināts, priecē, ka sperts solis uz priekšu. Tātad esam uz pareizā ceļa,” progresu uzsver Tomass Dukurs, atgādinot, ka svarīgākie starti vēl priekšā – pasaules čempionāts un PK pēdējais posms februāra vidū nākamo ziemas olimpisko spēļu trasē Sočos. Gala atzīmes noteiks tieši šīs divas sacensības.

Tomasu tāpat kā brāli raizē arī pamanītie mīnusi – trases lejasdaļā skeletona ātrums nemēdz būt tik liels, cik gribētos, bet cēloņi tam neesot atrasti. Ja mērķis ir cīnīties par medaļu, tad ātrumam jābūt pirmajā trijniekā, viņš uzsver. Vēl viena sezonas dīvainība esot starts – otrajos braucienos allaž izdodas nomest kādas simtdaļas nost. “Normāli tam tā nevajadzētu būt, arī uz pirmo braucienu eju maksimāli, taču kaut kas traucē to sasniegt. Iepriekšējos gados šādas tendences nebija. Pasaules čempionātos gribētu stabili ātru startu, jo četros braucienos tam var būt liela nozīme,” skaidro Tomass. Arī krievam Aleksandram Tretjakovam otrajos braucienos padodas ātrāks starta ieskrējiens.

Vasarā Dukuru ģimene pagatavoja Tomasam jaunu skeletonu, vairāk piemērotu viņa raženajam stāvam – 1,88 metri. Kopumā rezultāti rāda, ka tas sevi attaisnojis, taču Dukuri laikam tāpēc ir skeletona karaļi, ka vienmēr grib vēl labāk un arī sezonas svarīgāko sacensību priekšvakarā funktierē, kas ļautu ietaupīt sekundes simtdaļas. “Līdz pasaules čempionātam veiksim dažas izmaiņas un paskatīsimies efektu, vienlaikus arī atstājot atpakaļceļu, ja nu testi parādītu, ka risinājums nav pareizs. Mēģināsim panākt, lai lejā ir labs ātrums. Sanktmoricā ir visgarākā trase, un tur tam būs milzu nozīme.”

 

Seši pretendenti

Tomass ieguvis divas medaļas Eiropas čempionātos, bet pasaules meistarsacīkstēs viņa līdz šim augstākā vieta bijusi piektā pirms gada Leikplesidā. Pienācis laiks kolekcijai pievienot arī pasaules čempionāta godalgu. “Es vairs nebraucu uz sacensībām piedalīties, mērķis ir tikai medaļa. Izkristalizējies sešnieks, kas par to cīnīsies: Martins ir galvenais uzvaras favorīts, vēl arī Tretjakovs, vācieši Krekels un Rommels. Tāpat arī jaunzēlandietis Bens Sendfords ar 16. vietu PK kopvērtējumā, kurš Sanktmoricā trīs nedēļas trenējies. Viņš atpaliek startā, bet ātrums ir izcils, un šajā trasē visu var atgūt,” galvenos konkurentus ieskicē Tomass Dukurs. To, ka pasaules čempionātā ir četri braucieni, nevis divi kā PK posmos, 31 gadu vecais sportists uzskata par savu priekšrocību, jo “neesmu no tiem, kas nejauši nosprūk lejā”. Šosezon no 16 braucieniem labi bijuši 14, vien Laplaņā un Kēnigszē esot pieļautas parupjas kļūdas.

Tomasa rezultāti Sanktmoricas trasē pakāpeniski uzlabojušies – pēdējos trīs gados PK posmos vienpadsmitā, septītā un ceturtā vieta. “Man tā ir diezgan neitrāla trase. Nevaru apgalvot, ka patīk, bet arī nevairos. Pirms gada man tur labi gāja, par ko biju patīkami pārsteigts. Izdevās saprasties ar trasi, īpaši labs bija otrais brauciens (otrais laiks aiz Martina), kas pierāda, ka varu tur nobraukt,” tā Tomass. Atslēgas vieta, protams, ir slavenā virāža “Zirga pakavs”. Ja no tās iznāk ar labu ātrumu, tā ir puse veiksmes. Bet 1722 metrus garajā trasē esot arī citas piņķerīgas vietas. Sanktmoricas specifika ir dabiskais ledus, nevis mākslīgi uzsaldētais kā citās trasēs. Tas sportistiem ievieš zināmas korekcijas slieču izvēlē.

Martins Dukurs uzvarējis septiņos no astoņiem PK posmiem, taču vecākā brāļa vērtējumā nevar atļauties uz konkurentiem skatīties ar augstu paceltu degunu: “Sezonas sākumā viņš nemaz nebija tik pārliecinošs, bet tagad labi ieskrējies un atrāviens no pārējiem ir liels. Tiesa – ne visās trasēs. Kopumā man ir iespaids, ka citi Martinam tuvojušies, nevis viņš izrāvies vēl lielākā vadībā. Taču Martins progresējis startā un tagad arī trases augšdaļā var cīnīties ar Tretjakovu.” Startā arī Tomass šosezon ir niknāks, atzīstot, ka tajā lieli nopelni ir bijušajam bobslejistam Mihailam Arhipovam, kurš tagad ir Latvijas skeletona izlases fiziskās sagatavotības treneris.

 

SKELETONS

Brāļi Dukuri pēdējos piecos pasaules čempionātos

2012 (Leikplesida): Martinam zelts, Tomasam 5. vieta, 2011 (Kēnigszē): Martinam zelts, Tomasam 9. vieta, 2009 (Leikplesida): Martinam 11. vieta, Tomasam 22. vieta, 2008 (Altenberga): Martinam 5. vieta, Tomasam 11. vieta, 2007 (Sanktmorica): Martinam 6. vieta, Tomasam 18. vieta.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+