×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.6°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
3. janvāris, 2013
Drukāt

PTAC eiro ieviešanā pārbaudīs, vai tirgotāji ir pareizi pārrēķinājuši cenas

Foto - LETAFoto - LETA

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) eiro ieviešanā pamatā pārbaudīs, vai tirgotāji ir pareizi pārrēķinājuši cenas, ceturtdien intervijā Latvijas Radio sacīja PTAC direktore Baiba Vītoliņa un paskaidroja, ka pārrēķina pārbaude nepieciešama, lai cilvēki varētu kontrolēt, vai ir notikušas cenas izmaiņas.

“Mēs kontrolēsim, vai tiek pareizi pārrēķināts no latiem uz eiro, vai netiek tādā veidā cilvēki krāpti – radīts iespaids, ka latos tas ir lats, bet īstenībā, ja pareizi pārrēķinātu, tas būtu lats un 20 santīmi, piemēram,” stāstīja Vītoliņa un norādīja, ka cenas uzņēmēji varēs noteikt, kādas vēlas, un cenu celšana nav  un nebūs aizliegta darbība pati par sevi.  

Viņa atturējās prognozēt, vai cenas Latvijā pēc eiro ieviešanas varētu palielināties, taču norādīja uz citu valstu pieredzi, kur neliels kāpums ir bijis. Vienlaikus PTAC vadītāja atgādināja, ka Latvijā cenas skaitlis eiro izteiksmē būs lielāks nekā latos, kas samazina risku, ka uzņēmēji eiro ieviešanu izmantos cenu palielināšanai.  “Latvijā tas risks ir mazāks nekā citās valstīs, piemēram, Igaunijā, tāpēc, ka mūsu  cilvēkiem tajā mirklī, kad parādīsies cenas eiro, cenas jau liksies stipri dārgākas,” sacīja Vītoliņa, apšaubot, ka uzņēmēji riskēs cenas rādīt vēl augstākas. Savukārt Igaunijā skaitlis uz cenu zīmes eiro samazinājās, tādēļ cenas celt bija vieglāk, cilvēkiem to nepamanot.

Vītoliņa atgādināja, ka PTAC cenas kontrolēs trīs mēnešus pirms eiro ieviešanas un sešus mēnešus pēc eiro. “Galvenais izaicinājums, mūsuprāt, ir tas, ka veikalos ir divas cenas – cenas par produktu un cena par tā kilogramu, tādējādi uz cenu zīmes pārejas periodā varētu būt pat četras cenas,” sacīja Vītoliņa un piebilda, ka arī uzņēmējiem tiks skaidrots, kā cenas jānorāda.

Atbildot uz jautājumu par sodiem, kādi būs par nepareizu cenu norādīšanu, PTAC vadītāja sacīja, ka papildus sodi netiek plānoti. Viņa lēsa, ka saistībā ar eiro ieviešanu sodi varētu būt par cenas nenorādīšanu eiro vai arī par negodīgu komercpraksi, piemēram, cilvēkus maldinot vai agresīvi uzspiežot preci.

PTAC  izskata patērētāju iesniegumus un sūdzības par patērētāju tiesību pārkāpumiem, sniedz juridisku palīdzību patērētājiem un var aizstāvēt tiesā viņu tiesības un ar likumu aizsargātās intereses un citas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+