Latvijā
Novados

No pamestas mājas grib izdabūt 1,5 miljonu kompensāciju 16


“Jaukumu” seši hektāri zemes pieder Kandavas pašvaldībai un šobrīd tiek iznomāti zemniekiem, bet mājai kūtij un noliktavai pāri sarkans krusts, kas nozīmē, ka par tiem netiek maksāti nodokļi.
“Jaukumu” seši hektāri zemes pieder Kandavas pašvaldībai un šobrīd tiek iznomāti zemniekiem, bet mājai kūtij un noliktavai pāri sarkans krusts, kas nozīmē, ka par tiem netiek maksāti nodokļi.
Foto – Artis Drēziņš

Stādoties priekšā kā Valērijs Geidāns, vīrietis uz redakciju zvanīja vairākkārt, uztraucies sūdzoties, ka Kandavas novada Vānes pagastā ar buldozeru no­stumta viņa māja “Jaukumi”, kura pirms tam apzagta un mantas atrodoties pie vietējā policista.

Diemžēl Geidāna kungs sīkākus paskaidrojumus sniegt nevēlējās un vienmēr ātri beidza sarunu. Un pēc tam divu nedēļu laikā nebija sazvanāms: telefona numurs bija slēgts. Arī otrs telefona numurs, ko ieguvu vēlāk, bija slēgts. Nācās vien braukt uz Vāni. Tur lieta sarežģījās vēl vairāk. Pagastā “Jaukumu” sakarā atcerējās tikai 1966. gadā dzimušo Genādiju Geidānu, bet man telefoniski bija sūdzējies Valērijs Geidāns, kurš dzimis 1952. gadā. Uz vietas te sastopams nebija ne viens, ne otrs. Turklāt Genādiju nesatiku arī viņa deklarētajā dzīvesvietā – kādā dzīvoklī Jūrmalā, kuru vairākkārt apmeklēju, durvis vienmēr bija ciet un logi tumši, kaut gan kaimiņi viņu zināja. Visbeidzot arī māja Vānē nebija ar buldozeru nostumta, tikai apstumta ar akmeņiem un krūmiem. Tomēr kriminālprocess par zādzību policijā patiešām ierosināts un izmeklēšana notiek.

Pašvaldībā neinteresējas

Vānes pagasta pārvaldes vadītāja kopš 2009. gada ir Daina Priede, kura apgalvo, ka par “Jaukumu” mājām neviens no Geidāniem neesot interesējies. Viņa nevienu neesot arī redzējusi. Genādiju atceroties tikai no kolhoza laikiem. No citu vānenieku atmiņām secināms, ka Genādijs strādājis lauku brigādē, bieži braukājis apkārt ar velosipēdu un brezenta somu mugurā, vācis dažādas mantas. D. Priede rāda, ka nekustamo īpašumu reģistrā “Jaukumi” ir: seši hektāri zemes pieder Kandavas pašvaldībai un šobrīd tiek iznomāti zemniekam Markusam Šultem-Hoetem, bet “Jaukumu” mājai, kūtij un noliktavai pāri sarkans krusts, kas nozīmē, ka par tiem netiek maksāti nodokļi.

Kandavas novada domes nekustamo īpašumu nodaļas vadītāja Sandra Bērziņa paskaidroja, ka sarkanie krustiņi nozīmē, ka tas ir bezsaimnieka īpašums. Kopš 2009. gadā notikušās pašvaldību reformas, kad Vānes pagastu pievienoja Kandavas novadam, par “Jaukumiem” arī novada centrā neviens neesot interesējies. Par laiku līdz tam S. Bērziņa droši apgalvot to nevarot, tomēr nav neviena dokumenta, kas apliecinātu interesi.

“Pēc likuma bezsaimnieka ēkas pieder valstij, bet tā nav ieinteresēta ņemties ar ēkām, par kurām nav cilvēku interese. Pašvaldībai tās tikai traucē. Savukārt bezsaimnieka zeme ir piekrītoša pašvaldībai, bet tā var zemi tikai iznomāt. Ja nebūtu ēkas, tad varētu zemi pārdot. Uz ēkām jo­projām var pieteikties īpašnieks, bet uz zemi vairs ne. Ja cilvēks dabūs ēkas, pašvaldībai ir tiesības lemt, cik zemes piešķirt,” skaidro S. Bērziņa un piebilst, ka jo­projām ir cilvēki, pat turīgi, kas 20 gadus dzīvojot mājās, kuras skaitās bezsaimnieku ar nenokārtotām īpašuma tiesībām. Gan maksājot, gan nemaksājot nodokļus. Izlikt no šādām mājām varot tikai ar tiesas lēmumu.

Mājas tomēr nebija pavisam pamestas

Kā izrādās, “Jaukumi” tomēr, iespējams, bijuši vismaz epizodiski apdzīvoti. Kilometra attālumā pāri laukam dzīvojošais zemnieks Juris Rašmanis pagājušajā ziemā dažas reizes redzējis, kā kūp “Jaukumu” skurstenis. “Es vēl padomāju: re, Genādijs pankokus cep! Pašu gan neredzēju. Dzīvoju te kopš pagājušā gadsimta 90. gadiem, bet ar Geidānu maz kontaktējos un maz redzēju. Runā, ka viņš “Jaukumus” par dažiem simtiem rubļu nopircis no vecas tantes vēl padomju gados. Pēdējā laikā man cilvēki teica, ka viņš esot manīts uz ceļa, ar velosipēdu velkot Saldus virzienā metāla gabalu un dzīvojoties pa Saldus tirgu. Tad redzēju, kā tiek apstrādāti aizaugušie lauki, sastumti krūmi un akmeņi pie mājas. Pēc kāda laika “Jaukumos” paviesojās policija,” stāsta J. Rašmanis.

Prasa atlīdzību

Interesanti, ka kriminālprocess par noziedzīgu nodarījumu pret īpašumu ierosināts tieši pēc Valērija, nevis Genādija iesnieguma. Kā apliecināja Valsts policijas Tukuma iecirkņa priekšnieks Janeks Bahs, lietā notiek izmeklēšana. Pirmais Geidāna iesniegums 8. augustā gan ticis noraidīts, jo “Jaukumi” viņam nepieder. Geidāns pasūdzējies prokuratūrai, kas likusi policijai kriminālprocesu uzsākt: kaut arī “Jaukumi” Geidānam nepieder, pēc prokuratūras domām, nevarot izslēgt, ka tur atradušās viņa personiskās mantas, kas ir nozagtas. Iesniegumā Geidāns norādījis, ka bojāta mājas slēdzene, izpostīts augļu dārzs, nozagta sulu spiede, motocikls, radioaparāti, pieci velosipēdi, trīs putekļsūcēji. Kopējos zaudējumus vīrietis aplēsis 30 000 eiro lielus. Geidāns prasa arī morālo kompensāciju 1,5 miljonus eiro. Bet kāda tad loma visā šajā ir policistam, kāpēc Geidāns viņu vaino zagšanā?

“Labs jautājums. Jo abas reizes tieši viņš kopā ar operatīvo grupu pēc Geidāna lūguma bija izbraucis uz “Jaukumiem” un tur strādāja, pētot, kas noticis, kas nozagts. Tagad ar izmeklēšanu nodarbojas cits izmeklētājs,” skaidro J. Bahs, kurš vēl piebilst, ka Geidāns norāda, ka zādzības pēdas esot noslēpuši traktoristi, sa­stumjot ap māju akmeņus un krūmus, bet policists piedalījies mantu izvešanā. Ar viņu izdevās sazvanīties, taču viņš bez J. Baha atļaujas no komentāriem atteicās. Savukārt J. Bahs uzskata, ka inspektors ir darījis savu darbu un viņam ne izmeklēšana, ne apsūdzība nebūtu jākomentē.

Zemnieks Markuss Šulte-Hoete ir gatavs uz karstām pēdām skriet un atstumt akmeņus un krūmus no “Jaukumiem”, ja tie par tuvu vai slēpj nozieguma pēdas. Apsūdzību nozieguma pēdu slēpšanā Markuss, kas ir apkaimes viens no lielākajiem zemniekiem, sauc par absurdu.

“Pats “Jaukumus” tikai no lauka malas esmu redzējis. Tur mani strādnieki darbojās. Droši vien saprata, ka māja nav apdzīvota, tāpēc tai piestūma klāt akmeņus un krūmus. Neticu, ka viņi iesaistīti noziegumā. Labi puiši un saņem labas algas. Bet nav jau pirmā reize, ka man tā gadās. Lauki gadiem var stāvēt aizauguši, bet, kad sāc saimniekot, tad gadās, ka kādam ir pretenzijas,” saka Markuss.

LA.lv