Foto – Valdis Semjonovs

Siera gatavošana 0

“Vai kaut kur Vidzemē var apgūt siera gatavošanas tehnoloģiju? Varbūt ir kāds uzņēmējs, kas ar to nodarbojas?” Una V.

Reklāma
Reklāma

 

7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
Kokteilis
Gudri jau kopš dzimšanas: 5 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri var lepoties ar attīstītu intelektu
TV24
Ar ko Lukašenko uzjautrinājis Slaidiņu: “Tur veči stūma ezi ārā ar visām adatām!” 12
Lasīt citas ziņas

– Siera gatavošanas tehnoloģiju profesionālā līmenī tā vienkārši apgūt nevar, ne velti pārtikas tehnologus Lauksaimniecības universitātē skolo vairākus gadus, – zina teikt SIA “Soira” pārstāve Inga Āriņa-Vilne. Pirms kāda laika siera gatavošana viņai bijis vaļasprieks, bet tagad ir izveidojusi nelielu uzņēmumu, kurā top gan mīkstie (Feta, Mascarpone, Brie un Cammembert), gan puscietie un cietie sieri. Šī piena produkta gatavošanas pamatus apguvusi, izstudējot pieejamo specializēto literatūru, pētot interneta resursus un iztaujājot speciālistus. Apmeklējusi Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) rīkoto kvalitātes paškontroles kursu. Tas mājražotājiem ir obligāts seminārs, kas ilgst pilnu darba dienu un ir maksas pakalpojums. Noklausoties kvalitātes paškontroles kursu, uzzinājusi, kādi apstākļi jānodrošina eventuāliem mājražotājiem, piemēram, ka, gatavojot sieru, jābūt atsevišķai telpai un atsevišķiem traukiem no ģimenē lietotajiem, ka iepakojumam un visam aprīkojumam, kas saskaras ar pārtikas produktu, jābūt sertificētam, ka ir jāizseko piena izcelsme, jānodrošina tā analīzes un kvalitātes kontrole, ka jābūt siera uzglabāšanas kamerai, skapim vai atsevišķai telpai, ko iespējams dezinficēt, tāpat – marķētiem tīrīšanas līdzekļiem un aprīkojumam, ka jānodrošina lietojamā ūdens analīzes u.c. Inga uzsver – nevis PVD, bet gan pats siers prasa ievērot minētos un vēl citus nosacījumus. Vēl viņa izstāsta, ka ar receptēm un cietā siera ražošanai nepieciešamo inventāru esot arī nesavtīgi dalījies kazu siera meistars Māris Simsons.

– Ja interese par siera gatavošanu ir kā par hobiju, var pieteikties meistarklasēs. SIA “Soira” šādu meistarklasi rīkos februārī. Par dienas semināru dalības maksa vienam dalībniekam – aptuveni 35 lati, – norāda I. Āriņa-Vilne. SIA “Soira” kontakti: e-pasts – [email protected], mob. tālr. 29108565.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visiem, kas nolēmuši pievērsties siera gatavošanai, Inga iesaka noteikti rūpīgi izlasīt Latvijas Lauksaimniecības universitātes docentes Lilitas Ozolas sarakstīto grāmatu “Siera tehnoloģijas pamati” (izdevējs SIA NEO, 1997).

Šajā izdevumā autore izvērtē piena kvalitātes nozīmi sieru ražošanā, sniedz sieru klasifikācijas principus, apskata gatavošanas tehnoloģiskās operācijas, aplūko biežāk sastopamos sieru defektus, to rašanās cēloņus un novēršanu. Grāmatu var meklēt veikalos, bibliotēkās vai sazināties ar izdevēju.

Bet, ja ir vēlēšanās apgūt pārtikas produktu ražošanas tehniķa profesiju, to iespējams izdarīt Valmieras Profesionālajā vidusskolā (Valmierā, Vadu ielā 4). Mācības ilgst pusotru gadu, pēc skolas beigšanas iegūtās zināšanas iespējams likt lietā gaļas, piena, augļu un dārzeņu pārstrādes uzņēmumos, zivju produkcijas un pat konditorejas un saldumu ražošanas uzņēmumos. Inga Āriņa-Vilne iedrošina – ja interese par siera gatavošanu ir nopietna, var sazināties ar Valmieras Profesionālo vidusskolu – varbūt iespējams vienoties par individuālām konsultācijām.

Siera gatavošanas pieredzē ir gatava dalīties arī Ilze Koļesņikova no Jaunpiebalgas novada, Jaunpiebalgas pagasta “Vidus Dukuļiem”, tikai ne agrāk kā aprīlī, kad viņas ganāmpulka govis nāks slaucamas – būs piens, no kā tapt sieram. Ar piebaldzēnieti var sazināties virtuāli (e-pasts: izvelies­[email protected]) vai zvanot (mob. tālr. 26546025).

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.