Latvijā
Kriminālziņas

Smadzeņu satricinājums, lauzti gurni: rīdzinieci sabrauca uz gājēju pārejas21


Cietusī Svetlana ar vīru Andreju vietā, kur viņai uzbrauca.
Cietusī Svetlana ar vīru Andreju vietā, kur viņai uzbrauca.
Foto – Artis Drēziņš

13. novembrī sešos vakarā Svetlanu pie pašas mājas Rīgā, Kurzemes prospektā 36, uz neregulējamas gājēju pārejas notrieca “Renault”, ko vadīja Aleksandrs Jegorskis.

 

Paradoksāli, bet gājēju pārejas nav tās drošākās vietas uz ceļa. Pagājušajā gadā Latvijā uz gājēju pārejām (pārsvarā neregulējamām) 11 cilvēki gāja bojā un 37 guva smagus ievainojumus, viena no viņiem bija 45 gadus vecā rīdziniece Svetlana. Sievietei bija palikuši tikai divi soļi līdz plūsmu sadalošajai joslai, kad viņai uz taisna un labi pārredzama ceļa uzbrauca automobilis.

Autovadītājs apstājās, izsauca policiju un ātro medicīnisko palīdzību un savu vainu atzina. Arī šonedēļ Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesā Jegorskis savu vainu atzina un lūdza neveikt pierādījumu pārbaudi. Tiesa ilga stundu, un tiesnese Elīna Leitāne piesprieda Jegorskim divu gadu cietumsodu nosacīti ar divu gadu pārbaudes laiku un atņēma autovadītāja tiesības uz diviem gadiem. Tieši šādu sodu arī prasīja prokurors Pēteris Urbāns. Apsūdzētā advokāte Rita Oļhova gan lūdza tikai gadu, sakot, ka Jegorski pozitīvi raksturo darbavieta (strādā servisā), ka ir trešās grupas invalīds (zaudējis vienu aci) un ka kopā ar dēlu un sievu samaksās civiltiesiskajiem apdrošinātājiem 11 tūkstošus eiro, ko tie aprēķinājuši par labu cietušajai. Tiesa, tā kā ar mani Jegorskis un viņa advokāte atteicās runāt, tad nav zināms, vai apdrošinātāji piedzīs zaudējumus regresa kārtībā no notiesātā: to dara tikai konkrētos ap­stākļos, biežākie no kuriem ir, piemēram, atstāta notikuma vieta (šajā gadījumā tā nebija), reibuma stāvoklis (šajā gadījumā nebija), nav bijušas tiesības vadīt automobili, tam nav izieta tehniskā apskate, neatbilstošas riepas utt.

Morālo kompensāciju tiesā Svetlana nepieteica. Viņa man stāsta, ka kopā ar vīru Andreju pirms tiesas tikušies ar Jegorski, viņa advokātu un probācijas dienesta pārstāvi, kuri pierunājuši tiesā nesniegt prasību pēc morālās kompensācijas, jo tad tiesvedība ieilgšot un arī no apdrošinātājiem līdz nepārsūdzamam spriedumam neko nesaņemšot. Līdz ar to Svetlana un Andrejs tiesā pretenzijas neizvirzīja.

Pēc tiesas sēdes abi gan man sacīja, ka apsūdzētais nesaka taisnību, ka gribējis, bet neesot varējis ar viņiem sazināties, lai sniegtu palīdzību. Tāpat par to, ka gājēju pāreja bijusi tumša, – patiesībā tā bijusi apgaismota.

Saistītie raksti

Par Svetlanas dzīvību trīs ārsti cīnījušies vairāk nekā sešas stundas. Sievietei bijis smags smadzeņu satricinājums, lauzti gurni, kājas, citas traumas. Šobrīd pārvietojas ar riteņu balsta ratiņiem un vīra pavadībā, kā pati saka, “kauli daudzās vietās saskrūvēti ar skrūvēm un saskavoti ar skavām”. Vai pilnīgi izveseļosies, sieviete nezinot. Svetlana saka paldies savai darbavietai SIA “Maxima Latvija”, kur strādājusi par pārdevēju: darbadevēja apmaksātā apdrošināšanas polise segusi operāciju un ārstu apmeklējumu izmaksas, divas nedēļas rehabilitācijas centrā “Vaivari”.

Tiesas spriedumu iespējams pārsūdzēt. Cietusī, visticamāk, to nedarīs, par apsūdzēto nav zināms.

Satiksmes eksperti ir pētījuši ceļu satiksmes negadījumus Rīgā, tās apkaimē un augustā nāks klajā ar secinājumiem. Jau tagad zināms, ka drošības nolūkos nepieciešams daudzviet uzlabot vai likvidēt gājēju pārejas. Gājēju pārejas uz saviem ceļiem visā valstī nolēmusi auditēt arī VAS “Latvijas valsts ceļi”.

LA.lv