Foto – LETA

Sprūdžs uzstāj uz deputātu skaita samazināšanu visos novados 0

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP) joprojām ir pārliecināts, ka deputātu skaita samazināšana ir nepieciešama ne tikai mazajos, bet arī lielajos novados, pretējā gadījumā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iniciētie grozījumi nesasniegšot savu sākotnējo mērķi – veicināt efektīvu darbu pašvaldībās.

Reklāma
Reklāma
Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 69
Lasīt citas ziņas

Ministrs atgādina, ka šo izmaiņu nolūks ir padarīt domes rīcībspējīgākas, aģentūrai LETA pavēstīja viņa preses sekretāre Maija Pētermane. Turklāt deputātu skaita samazināšana likšot deputātiem strādāt visa novada, nevis tikai kāda atsevišķa pagasta labā. “Nevajadzīgi uzpūsts deputātu skaits pašvaldībā rada teritoriālas iedzīvotāju pārstāvniecības ilūziju, bet patiesībā tā tiek diskriminēta daļa iedzīvotāju, kuriem nav “sava” deputāta,” grozījumu nepieciešamību aizstāv ministrs.

Vairumam vajadzētu piekrist, ka šādas izmaiņas, kas veicinās pašvaldību saliedētību un deputātu atbildību par visa novada izaugsmi, ir nepieciešamas ne tikai tajos novados, kur iedzīvotāju skaits ir mazāks par 5000, pārliecināts ir Sprūdžs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šo ideju aizstāv arī VARAM valsts sekretāra vietniece Ilona Raugze, kura skaidro, ka gadījumā, ja deputātu skaits tiek samazināts tikai mazajos novados, var izveidoties situācija, kad, piemēram, Dundagas novadā ar nepilniem 4700 iedzīvotājiem ir 9 deputāti, bet Jēkabpils novadā, kur ir 5500 iedzīvotāju, būs jau 15 deputāti. Līdz ar to izveidotos neproporcionāla deputātu skaita starpība. “Ja mēs vēlamies labot kļūdu, kad Administratīvi teritoriālās reformas laikā deputātu skaits tika palielināts pat tajās pašvaldībās, kas vienkārši pieņēma novada nosaukumu, bet neapvienojās, tad tas ir jādara kompleksi un pēc iespējas ātrāk, nevis atliekot visiem saprotamas, nepieciešamas un būtiskas izmaiņas vēl uz četriem gadiem,” argumentē Raugze.

Viņa skaidro, ka likuma grozījumu pretinieku iebildes, ka tik īsu laiku pirms vēlēšanām tik būtiskus grozījumus pieņemt būtu pretrunā ar Venēcijas komisijas rekomendācijām, neiztur kritiku, jo šīs rekomendācijas iesaka 12 mēnešus pirms pašvaldību vēlēšanām negrozīt vēlēšanu sistēmu.

Kā ziņots, Saeimas deputāti 24.janvārī pirmajā lasījumā noraidīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ierosinājumu samazināt deputātu skaitu pašvaldībās un mainīt deputāta statusu, kas iepriekš paredzēja, ka deputāts pienākumus pilda no darba brīvajā laikā.

Balsojumā par steidzamības piešķiršanu likumprojektam, kas paredz pašvaldību deputātu skaita samazināšanu, 38 koalīcijas deputāti balsoja “par”, savukārt seši “Vienotības” deputāti – Arvils Ašeradens, Andris Buiķis, Rasma Kārkliņa, Janīna Kursīte-Pakule, Jānis Reirs un Inguna Rībena – bija pret, bet vēl divi – Ingmārs Čaklais (V) un Ojārs Ēriks Kalniņš (V) – atturējās. Kopumā pret steidzamību balsoja 41 deputāts, kas galvenokārt pārstāv opozīciju.

Pēc šāda balsojuma par steidzamību deputāti vienbalsīgi nolēma likumprojektu noraidīt. Reformu partijas frakcijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis skaidroja, ka šim likumprojektam jēga esot tikai tad, ja tas tiek virzīts steidzamības kārtā, turklāt par to koalīcijā bija vienošanās. Šādu “Vienotības” kolēģu balsojumu viņš saistīja ar nogurumu un garo sēdi un skaidroja, ka Saeimā tiks iesniegts nedaudz “modificēts” likumprojekts, kas tiks virzīts steidzamības kārtā. Likumprojekts paredzēs pašvaldību deputātu skaita samazināšanu tikai mazajās pašvaldībās.

Reklāma
Reklāma

Arī “Vienotības” frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis skaidroja, ka Saeimas sēde bijusi gara un deputāti bija saguruši, tāpēc noticis šāds misēklis. Frakcijā iepriekš esot bijusi vienošanās atbalstīt steidzamības noteikšanu un arī pašu likumprojektu pirmajā lasījumā, bet tad iesniegt priekšlikumus, paredzot, ka deputātu skaits tiks samazināts tikai mazajās pašvaldībās.

Savukārt Sprūdžs uzskata, ka parlamentā noraidītie likumprojekti izgaismo atbalsta trūkumu valdībai Saeimā. Ministrs arī kritizē “Vienotību”, kas, pēc viņa teiktā, nespēj ievērot iepriekš panāktās norunas un atkāpjas pati no sava viedokļa, kuru pauda vēl tikai dažas dienas iepriekš.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.